Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Karciane skarby w Gdyni. To warto zobaczyć

Najważniejsze są tu karty. Ale tym razem nie gramy, tylko oglądamy. Dzięki tej wspaniałej kolekcji możemy się poczuć jak Alicja w Krainie Czarów albo spotkać ze słynnymi postaciami.
Muzeum Kart Do Gry „Ulica Brydżowa” w Gdyni

Autor: Fundacja „Trefl"

To kolejna ciekawostka, nie tylko turystyczna, Muzeum Kart Do Gry „Ulica Brydżowa” w Gdyni. Prezentuje ono jedną z największych i najróżnorodniejszych kolekcji kart do gry i rekwizytów karcianych w Europie. Zbiór, który wcześniej był prezentowany jedynie we fragmentach na wystawach czasowych w Muzeum Plakatu i Zamku Królewskim w Warszawie, właśnie w Gdyni znalazł miejsce stałej ekspozycji. To gratka nie tylko dla fanów gier karcianych, ale także dla miłośników sztuki plastycznej.

Muzeum Kart Do Gry „Ulica Brydżowa” w Gdyni już otwarte! Co można zobaczyć?

Na spacer „Ulicą Brydżową” można się udać z całą rodziną. Z myślą o najmłodszych, przygotowano, np., Pokój Piotrusia, w którym zgromadzono karty z motywami dziecięcymi. Są talie z misiami, kotkami czy, np., z Harrym Potterem.

Przekraczając próg „Ulicy Brydżowej”, możemy się poczuć jak Alicja w Krainie Czarów. Śledząc karciane skarby, mijamy pocztę, operę, kino, restaurację czy biuro podróży. A ze ścian zerkają na nas słynne postaci, uwiecznione na ozdobnych rewersach kart do gry.

PRZECZYTAJ TEŻ: Muzeum Hymnu Narodowego będzie otwarte zimą

Muzeum Kart Do Gry zaskakuje i zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. Kto myśli, że tu spotka tylko eleganckie damy, groźnych króli lub przystojnych waletów, ten bardzo się myli!

Na kartach widnieją aktorzy, politycy, bohaterowie bajek, fantastyczne zwierzęta. Są także motywy kulinarne czy związane z wielką modą. Praktycznie, nie ma tematu czy dziedziny codziennego życia, które nie znalazłby odzwierciedlenia w karcianych motywach.

– Na tych kartach jest dosłownie wszystko. Są karty z podobiznami światowych pisarzy, aktorów. Są, np.: specjalna talia zatytułowana „Pomorski Poker” z wizerunkami lokalnych oficjeli, talia jubileuszowa poświęcona Adamowi Hanuszkiewiczowi czy talia, którą zaprojektował Andrzej Mleczko. Inna z kolei jest projektem Salvadora Dali. W sali polskiej można zobaczyć porcelanę ćmielowską, zdobioną motywami karcianymi, oraz fotografię marszałka Piłsudskiego układającego… pasjansa. Jest też osobna sala z kartami do tarota i innych wróżb – opowiada Magdalena Jacoń, specjalistka ds. komunikacji Fundacji „Trefl”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koniec remontu. Villa Musica przekształci się w Muzeum Piaśnickie

Muzeum powstało już jakiś czas temu. Niestety, pechowo trafiło w sam środek pandemii.

– Teraz staramy się je energicznie ożywić. Organizujemy, m.in., turnieje brydżowe oraz warsztaty artystyczne, inspirowane motywami karcianymi. Szkolimy też licencjonowanych przewodników, którzy mogą oprowadzać po muzeum swoje wycieczki – dodaje Magdalena Jacoń.

Muzeum Kart Do Gry „Ulica Brydżowa” w Gdyni. Lokalizacja

Operatorem muzeum jest Fundacja „Trefl”, która jednocześnie w tym samym miejscu przy ul. Gołębiej 9 w Gdyni rozwija edukacyjną przestrzeń Gdyńskiego Centrum Animacji. Odbywają się tam, m.in., warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży, inspirowane powstającym w Gdyni niezwykle popularnym serialem animowanym „Rodzina Treflików”.

Jak czytamy na stronie muzeum, karty, od swego zaistnienia na terenie Europy przed 700 laty, miały zarówno miłośników, jak i zagorzałych przeciwników. Pierwsi uważali grę w karty za wspaniałą rozrywkę towarzyską i umysłową, drudzy – traktowali je jak narzędzie diabła oraz prostą drogę do zguby i wiecznego potępienia. Obecnie karty nie budzą już takich emocji. Wypierają je bardziej nowoczesne formy rozrywki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ministerstwo przejmuje Muzeum Narodowe w Gdańsku

A szkoda… Gra w karty jest świetnym sposobem wspólnego spędzania czasu i gimnastyką dla umysłu, dobrą zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy. W przestrzeni muzeum można oglądać tematycznie ułożone eksponaty, gromadzonego od prawie 45 lat, zbioru kart do gry i rekwizytów karcianych. Twórcą tej niezwykłej kolekcji, a zarazem kuratorem wystawy, prezentowanej w Muzeum Kart do Gry, jest Andrzej Rzepkowski.

Chodź na Ulicę Brydżową. Zwiedzanie z przewodniczką

Już w styczniu dwukrotnie – 14 i 21 stycznia, czyli w dwie kolejne soboty – będzie można zwiedzić Muzeum Kart Do Gry „Ulica Brydżowa” z oprowadzaniem. Fundacja Trefl, która opiekuje się tym nietypowym – i, jak dotąd, jeszcze szerzej nieznanym – gdyńskim muzeum, właśnie prowadzi zapisy na oba wydarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka