Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Sportowa edukacja w Starogardzie Gdańskim pod auspicjami Kazimierza Deyny

Autor zwycięskiej koncepcji budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny opracowuje program funkcjonalno-użytkowy budynku, który pozwoli miastu w marcu ogłosić przetarg na wykonawcę. Na spotkaniu z radnymi projektant Marcin Czyżewski przedstawił szczegóły dotyczące rozwiązań technicznych planowanej inwestycji. Sprawdź, jak ma wyglądać.
Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny, Starogard Gdański

Autor: UM Starogard Gdański

Centrum Edukacyjno-Sportowe im. Kazimierza Deyny. Kiedy powstanie?

Jak wyjaśnia Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny ma być prostym dwukondygnacyjnym, częściowo przeszklonym budynkiem z:

  • efektowną rampą prowadzącą na dach,
  • tarasem widokowym
  • i wewnętrznym ogrodem. 

– Ma łączyć funkcje: edukacyjną, sportową, rekreacyjną i wystawienniczą – mówi Magdalena Dalecka. – Tak w skrócie można opisać obiekt, który miasto planuje wybudować na terenie stadionu miejskiego do końca 2024 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Starogardzie powstanie Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierz Deyny

Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny. Jak ma wyglądać?

Warto przypomnieć, że autor najlepszej koncepcji Marcin Czyżewski, co prawda teraz mieszka i pracuje w Szczecinie, ale pochodzi ze Starogardu Gdańskiego. Tu nadal ma rodzinę.

Na budowę obiektu upamiętniającego Kazimierza Deynę miasto otrzymało promesę z rządowego funduszu Polski Ład na kwotę 26,1 mln zł. Oprócz budowy centrum, inwestycja przewiduje zadaszenie dwóch zachodnich trybun stadionu, po obu stronach „korony”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny pod lupą Rady Gospodarczej

– Program funkcjonalno-użytkowy centrum pod względem architektonicznym nie będzie się różnił od koncepcji, jaką złożyłem do konkursu – podkreślił projektant Marcin Czyżewski. – Jeśli pojawią się jakieś różnice, to minimalne. Na pewno planujemy rozbudować przestrzeń pod rampą i nadać jej bardziej sportowy charakter. Co ważne, obiekt dokładnie wpisze się w przestrzeń po byłym Hotelu Rekord. Elementem dodatkowym będzie atrakcyjna rampa, która nie tylko posłuży jako rodzaj trybuny do oglądania meczów, ale również będzie pełniła funkcje rekreacyjne, ze względu na planowane umieszczenia tam kawiarenki – tłumaczył.

– Zależy nam na tym, aby budynek był ekonomiczny, energooszczędny i ekologiczny. W tym duchu przygotowujemy program. Centrum ma służyć mieszkańcom Starogardu Gdańskiego, ale też przyciągać do miasta turystów – dodał projektant. 

Na spotkaniu w Ośrodku Sportu i Rekreacji projektant zaprezentował radnym różne rozwiązania techniczne i branżowe, podkreślając, że budynek ma być wyrazisty, ale nie krzykliwy w swoim designie. Omówił rodzaj materiałów planowanych do jego budowy. Podkreślił też rolę i znaczenie konstrukcji zadaszenia, z możliwością zainstalowania na niej paneli fotowoltaicznych, które, w połączeniu z panelami na zadaszeniu trybun, będą w stanie zabezpieczyć cały obiekt, łącznie z Halą Miejską im. Andrzeja Grubby, w energię elektryczną z wykorzystaniem słońca. 

Będzie muzeum Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim

Na przekrojach projektant wskazał część wystawienniczą z przeznaczeniem na organizację multimedialnego muzeum poświęconego legendzie piłki nożnej Kazimierzowi Deynie, który urodził się w Starogardzie Gdańskim i tu stawiał pierwsze piłkarskie kroki.

Właśnie na tę część szczególną uwagę zwrócił uczestniczący w spotkaniu kierownik Biura Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Bartosz Tobieński. Przekazał radnym i włodarzom miasta kilka cennych pomysłów i uwag, jeśli chodzi o sposób organizacji muzeum Kazimierza Deyny. Podkreślił walory multimedialności, ich znaczenie w dzisiejszym świecie, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Gość zwrócił też uwagę na zadaszenie trybun, aby uwzględnić na nich platformy umożliwiające transmitowanie na żywo meczów w telewizji.

Kazimierz Deyna

Starogard Gdański stawia na rozwój sportu

Spotkanie miało konkretny wymiar, projektant zaprezentował kilka wariantów zadaszeń trybun. Omówił szczegółowo rodzaj użytych materiałów, design oraz możliwości przesłonięcia tylnych ścian blachą perforowaną lub pozostawienia przestrzeni otwartych.

– Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w kwestii wyboru konkretnego rozwiązania architektonicznego – tłumaczył Marcin Czyżewski. – Cały czas rozważamy różne warianty. Pewne jest tylko to, że trybuny mają w swojej konstrukcji i designie nawiązywać do wyglądu Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny, tworząc spójną przestrzeń sportowo-rekreacyjną – dodał.

Nie zabrakło także informacji o rozwiązaniach dotyczących wnętrza budynku, jego oświetlenia, ogrzewania i bezpieczeństwa.  

– W myśl idei wprowadzania do obiektów inteligentnych rozwiązań, chcielibyśmy, aby centrum było budynkiem typu smart, czyli posiadało inteligentny system zarządzania automatycznego – podkreślił Marcin Czyżewski.

Autor koncepcji zwrócił uwagę na znaczenie dla rozwoju centrum decyzji prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka o powołaniu Akademii Sportowej im. Włókniarza

PRZECZYTAJ TEŻ: Ponad 26 mln zł na budowę centrum sportowego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie

Prezydent Starogardu podkreślił natomiast, że, mimo iż Marcin Czyżewski nie mieszka w Starogardzie Gdańskim, tylko w Szczecinie, i tam prowadzi swoje biuro projektowe, z urodzenia pozostaje starogardzianinem.  

– Bardzo nas ten fakt cieszy, bo, jak widać, w tym projekcie czuć lokalnego ducha, który wpisuje się w markę miasta „Starogard. Tu rodzą się gwiazdy” – zauważył włodarz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Legia wesprze budowę muzeum Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim

Prezydent zaznaczył także, że ta inwestycja będzie miała ogromny potencjał dla przyszłego rozwoju sportu w mieście.

– Musimy patrzeć w przyszłość i myśleć o tym, co zostawimy naszym następcom – powiedział Janusz Stankowiak. – Priorytetem jest stworzenie centrum aktywności sportowej dla dzieci i młodzieży, połączonego z szeroko rozumianą edukacją sportową. Może dzięki tej bazie, tym warunkom, które stworzymy, pojawi się w Starogardzie godny następca Kazimierza Deyny – podsumował.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa