Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tetiana Bezpalko. Studentka z pola walki

W 2020 r. przyjechała do Polski na studia, w 2022 r. okazało się, że jej umiejętności zawodowe są potrzebne, jeszcze zanim otrzymała dyplom. Teraz Tetiana Bezpalko, studentka pielęgniarstwa na GUMed została laureatką nagrody specjalnej konkursu Interstudent – za pomoc rannym żołnierzom i cywilom na froncie wojny w Ukrainie.
Tatiana Bezpalko nagrodzona w konkursie Interstudent
Tetiana Bezpalko z nagrodą specjaną w konkursie Intersudent dla najlepszego studenta zagranicznego - za pomoc rannym żołnierzom i cywilom na froncie wojny na Ukrainie

Autor: GUMed

Studentka Gumed Tetiana Bezpalko wyróżniona za pomoc żołnierzom na froncie

Interstudent nagradza najlepszych studentów zagranicznych, uczących się w Polsce. W tym roku nagroda specjalna tego konkursu trafiła do Tetiany Bezpalko, Ukrainki, studentki III roku pielęgniarstwa w grupie English Division (to studia dla zagranicznych studentów).

– Jestem zaskoczona i bardzo zadowolona, choć jednocześnie trochę zawstydzona tą nagrodą – mówiła Tetiana Bezpalko podczas uroczystości wręczenia nagród. – Wiem, że jest tak wielu ludzi, którzy na co dzień robią o wiele więcej. Nagrodę chciałbym zadedykować Chrisowi i Andy’emu, którzy po udzieleniu pomocy setkom nieznajomych niedawno nie wrócili z kolejnej misji humanitarnej.

Kapituła konkursowa doceniła ogromne zaangażowanie Tetiany oraz jej działania edukacyjne i charytatywne. Tetiana jest, m.in., koordynatorką Czerwonego Krzyża Polska-Ukraina, nadzorowała dostarczanie medykamentów na teren Ukrainy i pomagała przy wykonywaniu materiałów kamuflażowych dla ukraińskich żołnierzy.

– Od początku studiów nauczyciele obserwowali duże zaangażowanie Tetiany w zdobywanie wiedzy i chęć pomocy chorym – podkreśla dr Przemysław Domagała z Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego, opiekun III r. kierunku pielęgniarstwo – ED. – Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jest bardzo zaangażowana w niesienie tam pomocy. Jej nadzwyczajna odwaga przede wszystkim zaprowadziła ją bezpośrednio na pole walki, by nieść pomoc rannym żołnierzom i ludności cywilnej.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Zależy nam, żeby Ukraina szybko się odbudowała, w taki mądry sposób, jak to robiła przez ostatnich osiem lat – przygotowując się na wojnę”

Tetiana – jak sama mówi – zdecydowała się na studia pielęgniarskie w Polsce, bo w Ukrainie pielęgniarki są kształcone tylko na poziomie szkoły średniej. Chciałaby też przyczynić się do zmiany sposobu postrzegania specjalizacji pielęgniarskiej w tym kraju, wymagającej dużego wysiłku i edukacji.

Od wybuchu wojny Tetiana włączyła się w niesienie pomocy żołnierzom i ludności cywilnej. Nie tylko koordynowała dostarczanie środków medycznych, ale też trafiła na front. Gdy, z powodu obrażeń, zmarła jej koleżanka z jednostki, która była zarazem lekarzem i tłumaczem, Tetianie zaproponowano, aby to ona wzięła na siebie funkcję tłumacza – zanim zaczęła studia pielęgniarskie na GUMed, skończyła lingwistykę na uniwersytecie w Kijowie i jest tłumaczką języka francuskiego i angielskiego. Zrobiła też przyspieszony kurs chirurgii polowej.

– Dla mnie o wiele trudniej było opuszczać Ukrainę po każdej wizycie od początku wojny – mówiła, pytana, czy nie obawiała się wyjeżdżać z Gdańska.

To ważny czas w naszej historii i czuję się nie na miejscu, kiedy jestem gdziekolwiek, ale nie tam. Uświadomiłam sobie, jak bardzo jestem uprzywilejowana, że mam to, co mam, a moim życiowym celem jest stać się wsparciem dla tych, którzy nie mieli tyle szczęścia.

Tetiana Bezpalko / studentka GUMed

Niedawno złożyła wniosek o indywidualną organizację toku studiów, by móc nieść pomoc swoim rodakom, a jednocześnie ukończyć ostatni semestr nauki.

Interstudent. Co to za konkurs?

Misją Interstudent jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja najlepszych studentów zagranicznych, studiujących w Polsce na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Konkurs organizowany jest przez Fundację Edukacyjną Perspektywy pod patronatem Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz przy współpracy Krajowej Reprezentacji Doktorantów i Parlamentu Studentów RP.

PRZECZYTAJ TEŻ: 25 studentek ze stypendiami Intela i Perspektyw

Tetiana Bezpalko to już czwarta osoba, studiująca na GUMed, wyróżniona w konkursie Interstudent.

  • Pierwszą laureatką była Gabrielle Karpinsky w 2015 r., w 2019 r. Charles Woode, a w 2021 r. Marlon Souza Luis.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama