Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

To pierwszy taki punkt pomocy Ukraińcom na Pomorzu

Pierwszego dnia wiosny, przy ul. Starowiejskiej 25 otwarto punkt Spilno Gdynia. To miejsce, w którym dzieci i dorośli uciekający przed wojną w Ukrainie mogą poczuć się bezpiecznie i znaleźć przestrzeń do integracji. Tworzenie podobnych punktów w Polsce jest możliwe dzięki współpracy z UNICEF-em.
To pierwszy taki punkt pomocy Ukraińcom na Pomorzu

Autor: UM Gdynia | Magdalena Czernek

Spilno (w j. ukraińskim znaczy: "wspólnie") Gdynia to pierwszy tego typu punkt na Pomorzu oraz szósty w Polsce. Jego stworzenie, we współpracy z UNICEF-em, ma sprzyjać integracji i stanowić dla uchodźców namiastkę ojczyzny w nowym kraju.

- Gdynia zawsze była i jest miastem otwartym – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Od samego początku tej strasznej wojny, gdynianki i gdynianie starają się nieść pomoc. Mamy doświadczenie i mamy rozeznanie, jakie organizacje działają na terenie naszego miasta, jakie są ich doświadczenia, wiemy, na kogo można liczyć. Potrafimy potencjał miejski sprząc z potencjałem organizacji pozarządowych, ale też wzmocnić go cudownymi wolontariuszami, którzy każdego dnia się zgłaszają i chcą realizować swoją misję. Dlatego fundusze, które udało nam się pozyskać, sprawiają, że będziemy mogli pomagać jeszcze lepiej, bardziej skutecznie, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

Sercem wsparcia ma być Spilno Gdynia przy ulicy Starowiejskiej 25. W środku znalazła się przestrzeń na punkt informacyjny, wspólne spotkania i ogólnodostępne stanowisko komputerowe. Jest też kilka pokojów konsultacji, które pozwolą specjalistom pracować z osobami potrzebującymi pomocy oraz kącik zabaw dla dzieci i Galeria Małego Artysty.


- Chcemy razem nieść kompleksowe wsparcie dzieciom i ich rodzinom, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ale nie tylko. Spilno ma pełnić funkcję centrum lokalnej społeczności, czyli miejsca, w którym każdy czuje się dobrze – mówi Rashed Mustafa Sarwar, koordynator biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce. - Bardzo się cieszę, że Gdynia jest szóstym miastem w Polsce i pierwszym w tym regionie, które otworzyło Spilno. Mam nadzieję, że gdyńska społeczność będzie chętnie korzystać z tej przestrzeni tak jak społeczności w Łodzi, Lublinie, Białymstoku, Poznaniu i Katowicach.

Co się będzie działo w Spilno? Planów jest wiele. Przede wszystkim, uchodźcy, którzy trafiają do Gdyni, znajdą tam wszystkie potrzebne informacje na temat życia, edukacji, zdrowia, pracy w nowym kraju i naszym mieście. Pracować tam będą specjaliści z dobrą znajomością języka ukraińskiego, w tym psychologowie, pedagodzy, nauczyciele.

Chcemy razem nieść kompleksowe wsparcie dzieciom i ich rodzinom, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ale nie tylko. Spilno ma pełnić funkcję centrum lokalnej społeczności, czyli miejsca, w którym każdy czuje się dobrze

Rashed Mustafa Sarwar / UNICEF


- Przede wszystkim chcemy wspierać i wyrównywać szanse – mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia Urzędu Miasta Gdyni i koordynator współpracy z UNICEF-em w Gdyni. - W Spilno Gdynia będą się odbywać m.in. zajęcia plastyczne, terapeutyczne, wyrównawcze i opiekuńcze dla dzieci. Zależy nam na uruchomieniu kursów, które pomogą znaleźć nową pracę. Ale będzie też przestrzeń na integrację polsko-ukraińską, spotkania dla rodzin i dorosłych. Wierzymy, że mieszkający w Gdyni goście z Ukrainy, ale nie tylko, szybko poczują się gospodarzami tej przestrzeni i sami będą organizować takie aktywności, które są im potrzebne - podobnie jak w gdyńskich Przystaniach.

W otwarciu wzięli udział: konsul Ukrainy Oleksandr Plodystyi, przedstawiciele władz miasta, Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF oraz zaproszeni goście i dziennikarze. Podczas uroczystości wystąpił zespół wokalny Granda z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, w którego skład wchodzi młodzież polsko-ukraińska: Veronika Kolomiitsewa oraz Zuzanna Polańska i Maciej Antończak. Nie zabrakło również najmłodszych – tuż po oficjalnym otwarciu, przy Starowiejskiej 25 odbyły się warsztaty z arteterapii dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 21, prowadzone przez specjalistów z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama