Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk zmienia zasady parkowania hulajnóg

Od początku maja w Gdańsku pojawi się ponad 100 nowych miejsc postojowych dla hulajnóg. Na terenie Głównego Miasta, Centralnego Pasma Usługowego oraz w Pasie Nadmorskim wyznaczone przez miasto parkingi będą jedynymi miejscami, gdzie będzie można odstawiać hulajnogi. Nie będzie możliwe parkowanie hulajnóg przy głównych skrzyżowaniach.
Gdańsk zmienia zasady parkowania hulajnóg

Autor: Grzegorz Mehring | gdansk.pl

Jesienią rozpoczęły się prace nad uporządkowaniem zasad poruszania się hulajnogami po Gdańsku. W porozumieniach podpisanych z operatorami elektrycznych hulajnóg pojawiły się zapisy, które mają uporządkować zasady ich funkcjonowania na obszarze gminy.

- W ostatnich latach zauważyliśmy wzrost popularności hulajnóg elektrycznych. W związku z tym musimy wprowadzać pewne ograniczenia, np. dotyczące prędkości maksymalnej w ścisłym centrum - podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Mamy świadomość, że prawidłowe pozostawianie hulajnóg również jest ważnym elementem korzystania z nich i funkcjonowania w całym systemie transportowym. Prowadzimy stały dialog z operatorami, którego efektem były wprowadzone ograniczenia dostępnych stref na Jarmarku św. Dominika czy wyłączenie urządzeń przez trzech operatorów w Sylwestra, właśnie ze względu bezpieczeństwa. Od początku maja wprowadzamy kolejne zasady, które dodatkowo posłużą zapewnieniu bezpieczeństwa i zachowania ładu przestrzennego.

W 2021 r. wprowadzono ograniczenie maksymalnej prędkości do 12 km/h na obszarze Głównego Miasta w obrębie dzielnicy Śródmieście wraz z Wyspą Ołowianką i północną częścią Wyspy Spichrzów. W porozumieniach podpisanych z operatorami określono sposób premiowania użytkowników hulajnóg, którzy odbiorą pojazd spoza parkingu i odstawią go na wyznaczone przez miasto miejsce. Równocześnie wyznaczono prawie 230 parkingów dla hulajnóg, co łącznie dało 2376 ogólnodostępnych miejsc do parkowania hulajnóg.

hulajnoga


Aktualizacja porozumień

Od początku maja zaczną obowiązywać przepisy, które wynikają z podpisania zaktualizowanych porozumień z operatorami.

- Wspólnie z operatorami rozmawialiśmy o tym, jak naszą przestrzeń publiczną zabezpieczyć przed hulajnogami, które są często porzucane. Ustaliliśmy, że w trzech kluczowych częściach miasta, czyli na Głównym Mieście, w Centralnym Paśmie Usługowym i w Pasie Nadmorskim zostaną wprowadzone parkingi obligatoryjne, czyli parkingi, w których użytkownik będzie musiał zostawić hulajnogę. Operator, ustawiając hulajnogi, również będzie musiał skorzystać z wyznaczonych miejsc - mówi Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. 

Zgodnie z nowymi regulacjami w różnych częściach miasta wyznaczonych zostało ponad 100 nowych parkingów dla hulajnóg.

- Wspólnie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni postanowiliśmy wyznaczyć dodatkowych 110 lokalizacji, w których hulajnogę będzie można łatwiej znaleźć i łatwiej zaparkować. W Gdańsku mamy obecnie 350 takich lokalizacji. Parkingi zostały już wymalowane i cały system ruszy z początkiem maja. W swoich aplikacjach operatorzy przygotowali informacje oraz nową mapę i nowe wskazówki, w jaki sposób korzystać z hulajnóg - mówi Łukasz Kłos. - W przyszłości będziemy pracować nad tym, żeby powiększać strefy z obligatoryjnymi parkingami. Testujemy nowe rozwiązania, a jesienią zrobimy podsumowanie, wówczas będziemy decydować o kolejnych krokach.

Hulajnogi w świetle przepisów

Znowelizowana w 2021 r. ustawa Prawo o ruchu drogowym ma szereg zapisów regulujących zasady poruszania się hulajnogami. Zgodnie z zapisami ustawy:  

 • hulajnogą można jechać wydzielona drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, z prędkością do 20 km/h

gdy w pobliżu nie ma wydzielonej drogi dla rowerów ani pasa ruchu dla rowerów, należy jechać po jezdni, ile obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h

 • gdy na drodze obowiązuje prędkość powyżej 30 km/h, a w pobliżu nie ma wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, dopuszcza się jazdę po chodniku, jednak z prędkością dostosowaną do prędkości pieszych (nowelizacja ustawy nie określa jednoznacznie jaka to prędkość), z uwzględnieniem ich bezwzględnego pierwszeństwa
 • dzieci w wieku do 10 lat mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych tylko w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłych
 • młodzież w wieku 10-18 lat chcąca poruszać się na hulajnodze, jest zobowiązana posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dokument taki nie będzie wymagany dla osób powyżej 18 r.ż.

Kierującemu hulajnogą elektryczną nie wolno

 • ciągnąć lub holować inny pojazd
 • przewozić innych osób, zwierząt i ładunków
 • prowadzić hulajnogi pod wpływem alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu

Co w przypadku, gdy w pobliżu nie ma wyznaczonego miejsca do parkowania hulajnóg?

 • Zaparkowany pojazd można pozostawić na chodniku przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:
  • hulajnoga będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, jak najbliżej jego zewnętrznej krawędzi, najbardziej oddalonej od jezdni
  • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i będzie nie mniejsza niż 1,5 m

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama