Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Matematyka „kosmicznie łatwa” kontra „poszło mi fatalnie”

Wartość bezwzględna, funkcja kwadratowa, mediana, ciągi i logarytmy – zadania z takimi problemami mieli do rozwiązania w poniedziałek 8 maja maturzyści na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym. W przeciwieństwie do poprzednich dni, w poniedziałek rano w internecie pojawiły się jednak zdjęcia arkuszy egzaminacyjnych. – Wiemy, gdzie doszło do przecieku – zapewnia CKE. – Cała sala będzie miała unieważniony egzamin.
 Matematyka „kosmicznie łatwa” kontra „poszło mi fatalnie”

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Absolwenci liceów i techników zmierzyli się w 8 maja z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym jednym z trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych. Rzadziej niż w przypadku egzaminów z j. polskiego i obcego  maturzyści wychodzili przed czasem, ale i tak  pojawiło się wiele głosów, że matematyka była łatwiejsza niż się spodziewali. 

 

Podobnie sądzi inna użytkowniczka Twittera: Ale banał #matura2023. Gdyby nie przenoszenie na kartę odpowiedzi i myśli: kurde, głupio wyjść jako pierwsza, to bym po 1h wyszła  napisała.

Myślałem, że będzie o wiele trudniejsza ta matura z matmy pisze inny maturzysta. Chyba poszło bardzo dobrze.
Inni maturzyści uważają jednak, że egzamin wcale nie był łatwy. 

Wydaje mi się, że poszło marnie obawia się Monika Kraińska, maturzystka z Gdańska. Polski był banalny, angielski jak dla ósmej klasy, ale matma mnie wykończyła. 

 Wszyscy mówią, że łatwa była ta matura, a dla mnie była trudniejsza niż te z poprzednich lat skomentował na TT jeden z maturzystów. 

Przypomnijmy: w tym roku maturę w tzw. formule 2023 zdaje pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów, powstałych po likwidacji gimnazjów. Z kolei maturę w formule 2015 zdają absolwenci trzyletnich liceów ogólnokształcących i czteroletnich techników. Ta matura nie różni się od tych w poprzednich latach. Matura z matematyki w formule 2023 została wydłużona o 10 minut (w sumie trwała 180 minut), liczba zadań otwartych została zwiększona w porównaniu do „starej matury”. Arkusze egzaminacyjne w formule matury 2023 (w kolorze fioletowym, inne od tych, które dostali absolwenci techników) składają się z zadań otwartych i zamkniętych, za które można uzyskać łącznie 46 punktów. W formule 2023 zaplanowana więcej zadań zamkniętych, typu: wielokrotnego wyboru, na dobieranie i prawda-fałsz. Natomiast zadania otwarte to m.in. zadania krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi, z luką, czy wymagające krótkiego obliczania.

CZYTAJ TEŻ: Matura z języka obcego. Większość wybrała język angielski


Matura 2023. CKE unieważni za przeciek

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zapytany o przebieg egzaminu z matematyki, przyznał, że w internecie znowu pojawiły się niedługo po rozpoczęciu egzaminu zdjęcia z zadaniami z arkusza maturalnego.  Oznacza to, że ktoś wniósł na salę egzaminacyjną telefon komórkowy, co jest absolutnie zabronione. Marcin Smolik w rozmowie z PAP powiedział, że komisja wie, gdzie doszło do przecieku. Prawdopodobnie egzamin zostanie unieważniony wszystkim maturzystom, którzy zdawali w tej sali.

W ubiegłym roku CKE unieważniła 48 egzaminów z powodu wniesienia albo korzystania z telefonu w trakcie rozwiązywania zadań. Osoby, którym udowodniono, że to zrobiły, nie mogą podejść do egzaminu w tym samym roku w sesji poprawkowej. Ze zdawaniem musza poczekać do przyszłego roku. 

Matura 2023. Kiedy wyniki?

Matury ustne (z języka polskiego, języków obcych i języków mniejszości narodowych) rozpoczną się 10 maja i będą się odbywać przez kolejne 13 dni.

Dla osób, które z różnych, uzasadnionych przyczyn nie mogą w majowym terminie podejść do matury, przewidziano termin dodatkowy: od 1 do 19 czerwca 2023 r. Ogłoszenie wyników matury 2023 nastąpi 7 lipca. 

Z kolei egzaminy poprawkowe będą przeprowadzane w dniach 21-22 sierpnia 2023 r. Wyniki tego egzaminu absolwenci poznają 8 września 2023 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama