Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Hołownia w Tczewie: To nie jest Polska gospodarna, to Polska marnotrawna

Nie będzie spotkania bez rozmowy o Moście Tczewskim, bo o moście trzeba rozmawiać. On jest na tyle emblematyczny, że aż się prosi o to – powiedział Szymon Hołownia podczas piątkowego (7 lipca) spotkania na Bulwarze Nadwiślańskim w Tczewie. Wśród poruszanych tematów znalazła się także waloryzacja 500+.
Szymon Hołownia w Tczewie

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Szymon Hołownia w Tczewie o waloryzacji 500+: Kiełbasa wyborcza

Nikogo nie zdziwiło, że właśnie temat ślimaczącej się odbudowy zabytkowej przeprawy przez Wisłę będzie jednym z tych, o które na spotkaniu w piątek, 7 lipca dopytywali Szymona Hołownię tczewianie. Zanim jednak polityk odniósł się do tej kwestii, była chwila na tzw. wielką politykę w temacie waloryzacji 500+.

– 500+ zostaje – podkreślił lider Polski 2050. – Natomiast dzisiaj podnoszenie tego do 800+ jest aberracją, jest kiełbasą wyborczą, jest upokarzaniem ludzi.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lider Polski 2050 Szymon Hołownia: Ten rząd można odwołać

Polityk zaznaczył, że jego partia jest przeciwko waloryzacji tego świadczenia.

– My jesteśmy jedyną partią na polskiej scenie politycznej, i mogę to powiedzieć na pewno, która tak konsekwentnie, jasno i dobitnie mówi, że to jest zły pomysł – podkreślił. – Będziemy głosowali przeciwko tej waloryzacji (w piątek, 7 lipca temat waloryzacji trafił pod obrady Sejmu – dop. red.) – dodał.

PRZECZYTAJ TEŻ: Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia podczas Święta Ludowego w Gdyni o ustawie sejmowej zwanej Lex Tusk

Szymon Hołownia zaznaczył, że Polska 2050 nie jest przeciwko 500+.

– Mimo że 500+ nie spełniło swojego zadania, którym było to, żeby w Polsce było więcej dzieci” – mówił polityk. – Udało się coś innego. 500+ przyjęło rolę godnościową. Ludzie poczuli, że mogą dzięki tym dodatkowym pieniądzom wyjść z takiego poczucia, iż są gorsi. Można było kupić lepsze buty dzieciom, wyjechać na wakacje gdzieś tutaj, nad polskie morze. Można było troszeczkę odetchnąć w tej rzeczywistości.

Pieniądze na waloryzację świadczenia będą pochodziły albo z zadłużenia, albo z „dodruku”. To jest absurd. Te pieniądze, jeżeli są w budżecie, a mamy co do tego wątpliwości, powinny być wydane na edukację i na żłobki. Nie powinny być rozdane, tylko zainwestowane. Rozdawnictwo tego typu to jest komunizm, to nie jest żadna sprawiedliwość społeczna. (...) Miliony Polaków umieją liczyć i pokazały w sondażach, że nie dadzą się na te przedwyborcze kiełbasy, na to przedwyborcze badziewie nabrać. To tak nie działa. My nie jesteśmy tak głupi, jak Kaczyński myśli.

Szymon Hołownia / lider Polski 2050

Szymon Hołownia o Moście Tczewskim: Trzeba go natychmiast wyremontować

Zapytany o los Mostu Tczewskiego, polityk podkreślił, że zaczął wizytę w Tczewie właśnie od tego miejsca.

– Zobaczyłem, że tam stoi taka tablica, na której rząd się chwali, że dał 0,5 miliona na dokumentację projektową – mówił Szymon Hołownia. – Jak można wstydu nie mieć, żeby tablice stawiać, jak most jest nieskończony od 13 lat. Przecież Prusacy budowali go 7 lat, a przez 13 lat nie można go odbudować. To jest właśnie Polska marnotrawna w pigułce. Jest władza, która ma pieniądze, żeby wybudować Ostrołękę i zburzyć.

PRZECZYTAJ TEŻ: Most Tczewski niszczeje, bo konserwator zabytków zwleka z decyzją

Szymon Hołownia przypomniał swoją ostatnią wizytę w Tczewie podczas poprzedniej kampanii wyborczej.

– Jak przyjechałem w kampanii prezydenckiej, to obiecywali wam specustawy – przypominał Hołownia. – Mówiłem, że to trzeba zrobić inaczej. To musi być zadanie Skarbu Państwa, bo jak to nie będzie zadanie Skarbu Państwa, który ma pieniądze na inne rzeczy, to zawsze będzie tak, że starosta nie z tej partii albo nagle konserwator się uaktywni, bo z innej partii, i też zablokuje. To potrwa 12 lat albo 20, a Wy będziecie tych kilkanaście kilometrów jeździć dookoła.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polski Ład pozwoli wyremontować Most Tczewski? Powiat złożył wniosek

Polityk podkreślił, że odbudowa mostu kosztować ma ponad 200 mln zł. Podkreślił, że aby miał wpływ na to, co się dzieje u władzy, potrzebne są głosy w wyborach. Wówczas przy kolejnej wizycie w Tczewie można go będzie rozliczyć z obecnych deklaracji.

– Co trzeba zrobić? – kontynuował Szymon Hołownia. – Trzeba ten most przejąć przez Skarb Państwa i trzeba go natychmiast wyremontować. Tych 200 mln zł, to, porównując jedną Ostrołękę, którą zbudowali i zburzyli, można było zrobić sześć takich mostów. Za te pieniądze, które pakują w telewizję publiczną co roku – 2 mld zł – to jest 10 takich mostów.

Przez 13 lat nie załatwić takiej sprawy w państwie, które potrafi budować tunele w górach, to ja nie wiem, jak można było tego nie zrobić. Tego się nie załatwi, dopóki będą rządzili nieudacznicy. Jak jest dobry gospodarz, to da się to zrobić. Wam chyba już wszyscy obiecywali, że most zostanie odbudowany: Morawiecki, Duda...

Szymon Hołownia / lider Polski 2050

Kiedy jeden z tczewian stwierdził, że szybciej niż odbudowa mostu wybuchnie trzecia wojna światowa, Szymon Hołownia stwierdził, że z tym lepiej ostrożnie, bo jeszcze „pozostałe mosty zburzą i dopiero będzie tragedia”. Polityk podkreślił, że to most, a nie kosmodrom, prom kosmiczny czy reaktor wymagający nowoczesnych technologii. W Polsce są specjaliści, którzy takie zadania wykonują.

– Wcale się nie dziwię, że mieszkańcy są wkurzeni – zauważył Hołownia. – Jest mnóstwo ludzi w Tczewie, zakładali stowarzyszenia, jeździli z petycjami, prosili ministrów, premiera. Nie wiem, jak im nie jest wstyd tutaj przyjeżdżać. To na tej wywieszonej tablicy ludzie mają przepływać Wisłę? – pytał lider Polski 2050.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tczak 09.07.2023 13:26
Potrzebny nam most, szkoła w ktorej nauczycielom oplaca się uczyć, działające szpitale, dostęp do badań i lekarzy specjalistów, a nie wojna polsko-polska, w której PiS i PO rozrzucają kasę z naszych podatków i długu. Dlatego wybiorę TrzeciaDroga

Tczak 09.07.2023 13:24
Faktycznie potrzebny nam most, szkoła w ktorej nauczycielom oplaca się uczyć, działające szpitale, dostęp do badań i lekarzy specjalistów, a nie wojna polsko-polska, w której PiS i PO rozrzucają kasę z naszych podatków i długu. Dlatego wybiorę TrzeciaDrog

Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka