Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gdańsk: Szkoły mają Rzecznika Praw Ucznia

Ponad 91 tysięcy uczniów i przedszkolaków rozpocznie 4 września rok szkolny w gdańskich szkołach. To będzie też pierwszy rok funkcjonowania w Gdańsku Rzecznika Praw Ucznia. Miasto zapowiada podwyżki dla dyrektorów szkół i przedszkoli.
Katarzyna Gęba, Rzecznik Praw Ucznia w Gdańsku
Od lewej: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Katarzyna Gęba, koordynator działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia, Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Autor: Dominik Paszliński | www.gdansk.pl

Rzecznik Praw Ucznia w Gdańsku. Kto nim został?

Badania, ankiety, rozmowy, analizy i debaty wskazały, że w Gdańsku potrzebna jest osoba, która będzie wpierała młodych ludzi, a także służyła mediacją w różnych sporach – uważają zarówno gdańscy urzędnicy, jak i radni z Młodzieżowej Rady Miasta, którzy uczestniczyli w wypracowaniu zasad tego projektu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dwie kolejne gdańskie szkoły już po termomodernizacji

Zadaniem pierwszego gdańskiego Rzecznika Praw Ucznia będzie koordynowanie działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia. Od 1 września kierowaniem prac zespołu eksperckiego będzie zajmować się Katarzyna Gęba, od 16 lat pracująca w oświacie. Przez ostatnich 9 lat była koordynatorką Pracowni Organizacji Doskonalenia Nauczycieli i Informacji PCEN w Gdańsku, wcześniej przez 7 lat zaangażowana w prace Gdańskiej Rady Oświatowej. Jest autorką i współautorką projektów edukacyjnych adresowanych do uczniów oraz nauczycieli, w tym Akademii Gdańskich Lwiątek. W ostatnim czasie była też przewodnicząca Rady Rodziców XIX Liceum Ogólnokształcącego

Rzecznik Praw Ucznia w Gdańsku. Zadania

– Moim celem jest wspieranie społeczności szkolnych, aby były przestrzegane prawa uczniów i uczennic – wyjaśnia Katarzyna Gęba. – Będziemy szkolić, upowszechniać wiedzę, wspierać i budować zespoły eksperckie. Uczniów jest dużo, a temat bardzo ważny, dlatego potrzeba wielu rąk do współpracy. Rozpoczniemy od diagnozy, rozmów i od współpracy ze szkołami. Będziemy budować, z pewnością, strukturę, w oparciu o głos społeczności szkolnej.

Zespół Rzecznika Praw Ucznia ma współpracować z mediatorami, szkolnymi rzecznikami praw uczniów oraz Młodzieżową Radą Miasta Gdańska. Będzie nie tylko pilnować praw uczniów, ale też wspierać ich w sytuacjach, gdy prawa te będą naruszane.

PRZECZYTAJ TEŻ: Order Uśmiechu dla dyrektora gdańskiej szkoły. Kandydata zaproponowali uczniowie

– Chcemy stworzyć zespół ekspercki, który będzie świadomy różnych rodzajów dyskryminacji, z którymi spotykają się m.in. dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Mówimy tutaj także o równości kobiet i mężczyzn, o osobach z niepełnosprawnością, czy tych, które przybyły do Polski z różnych krajów. Jest to bardzo złożone zagadnienie, ale jesteśmy jego świadomi i dlatego chcemy budować trwały system – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

O tym, że taka funkcja powstanie, prezydent Aleksandra Dulkiewicz informowała już w maju 2022 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańscy uczniowie będą mieli rzecznika swoich praw

– Szkoła po pandemii jest w kryzysie dialogu, gdzie emocje często biorą górę – mówiła wówczas. – Nie ukrywajmy też, że różne zmiany, wprowadzane prze Prawo i Sprawiedliwość, powodują, że uczniowie skarżą się, że ich prawa – człowieka i obywatelskie – mogą być naruszane. Chcemy, żeby uczniowie mieli miejsce, w którym mogą znaleźć kogoś, kto ich wysłucha, ale także pomoże w rozwiązaniu ich problemów dotyczących praw człowieka, godności ludzkiej i praw obywatelskich.

Zarobki dyrektorów szkół i przedszkoli w Gdańsku Będą podwyżki

– Podjęłam decyzję, że 31 sierpnia na Radzie Miasta zostanie poddana pod głosowanie uchwała przyznająca dodatkowe środki dla nich (dyrektorów szkół i przedszkoli – red.) na dodatki motywacyjne i funkcyjne – mówiła podczas konferencji poświęconej początkowi roku szkolnego Aleksandra Dulkiewicz. – Bo bardzo często mieliśmy do tej pory do czynienia z sytuacjami, że nauczyciele zarabiali więcej niż dyrektorzy szkół.

  • Minimalny dodatek motywacyjny od 1 września wyniesie 1000 złotych.
  • Natomiast dodatek funkcyjny osiągnie średnio 1500 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama