Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Caritas zaprasza cudzoziemców. W Sopocie otwarto specjalne centrum pomocy

- Zależy nam, aby przebywający u nas cudzoziemcy stanowili część społeczeństwa, a także aby czuli się bezpiecznie również na rynku pracy i nie byli w żaden sposób w tym aspekcie dyskryminowani – mówi ksiądz Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Dziś otwarto specjalne centrum, w którym cudzoziemcy mogą otrzymać wszelakie wsparcie.
Otwarcie Centrum Informacyjno-Doradczego dla Cudzoziemców w Sopocie. Na zdjęciu od lewej: Wiera Rebinin, specjalista ds. integracji Centrum Informacyjno - Doradczego, ksiądz Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz Anna Pawłowska, kierownik Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy WUP w Gdańsku (fot. nadesłane | materiały CIDC)

Centrum Informacyjno-Doradcze dla Cudzoziemców – tak nazywa się miejsce, w którym obywatele głównie Ukrainy, Białorusi, Rosji czy Gruzji mogą otrzymać darmową pomoc i wsparcie – głównie w aspekcie wykluczenia społecznego i zawodowego. Jednak jak mówi ksiądz Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, w niektórych sytuacjach możliwa jest także pomoc rzeczowa czy żywnościowa. - Ideą CIDC jest pomoc przygotowana tak, aby cudzoziemcy mogli bezpiecznie budować w Polsce swoją przyszłość. Chcemy ułatwić im taką możliwość. Chcemy więc ich wspierać w naszym kraju i na naszym legalnym rynku pracy – mówi ksiądz dyrektor Janusz Steć.

Podstawą działania centrum będą komunikatory, aby ułatwić dostęp jak największej grupie zainteresowanych osób. Ma to dać elastyczność w działaniu oraz możliwość prowadzenia szkoleń on-line. Jak informują w gdańskim Caritas, centrum będzie wykorzystywać nie tylko telefony, ale również komunikatory Skype, Whatsapp oraz Messenger. - Chcemy też stawić czoła takim wyzwaniom, jak obecna pandemia. Dlatego dostosowaliśmy organizację pracy do zmienionej rzeczywistości. Wcześniej tego typu placówki wymagały najczęściej osobistego stawienia się w wybranym punkcie i to w określonych godzinach, a to mogło być poważnym utrudnieniem dla osób chcących skorzystać z pomocy – informują w Caritas.

Jak przyznaje dyrektor Caritas ksiądz Janusz Steć, szczególnie cenne będzie znajdowanie „liderów” danych grup – czy to osób mieszkających razem czy np. rodzin. - Oni wówczas mogą dalej przekazywać i upowszechniać tę wiedzę związaną zarówno z zatrudnieniem czy z różnymi formalnościami. Chcemy również prowadzić monitoring różnych działań, aby uratować te osoby przez różnymi nieprawidłowościami na rynku pracy, gdyż nawet pierwsza, mała nieprawidłowość może powodować później spiralę – dodaje ksiądz Steć.

W Centrum będzie można skorzystać z wsparcia różnych specjalistów - prawnika, psychologa, doradcy zawodowego i tłumacza przysięgłego. Powstaną także grupy wsparcia, a w różnych miastach Pomorza odbędą się spotkania informacyjno-integracyjne.

- Ideą CIDC jest pomoc przygotowana tak, aby cudzoziemcy mogli bezpiecznie budować w Polsce swoją przyszłość. Chcemy ułatwić im taką możliwość. Chcemy więc ich wspierać w naszym kraju i na naszym legalnym rynku pracy

Ksiądz Janusz Steć / dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej

Jak informują w Caritas, cudzoziemcy otrzymają wsparcie w zakresie poruszania się po urzędach i instytucjach w Polsce, uregulowaniu sytuacji pobytowej, adaptacji do nowych warunków życia, odnalezieniu się na rynku pracy. Otrzymają także wiedzę i umiejętności przydatne w znalezieniu pracy i w przygotowaniu odpowiednich dokumentów z tłumaczeniem przysięgłym.

Do projektu mogą przystąpić cudzoziemcy: osoby zamieszkałe lub pracujące lub uczące się w województwie pomorskim, osoby potrzebujące wsparcia w rozwiązywaniu swoich problem życiowych lub chcące podnieść swoje kompetencje. W przypadku kursu dla self-adwokatów, mogą to być osoby mieszkające w Polsce nie mniej niż 3 lata i posługujące się językiem polskim w stopniu komunikacyjnym.

Zgłoszenia przyjmowane są przez mejl: [email protected].

Centrum działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00, nr telefonu: 48 533 327 342
(istnieje możliwość umówienia wizyty w biurze Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Sopocie). Szczegóły można będzie można znaleźć również na Facebooku.

Projekt jest realizowany przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej i dofinansowany z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama