Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Król Karol III i Gdańsk. Wystawa Teatru w Oknie

Z okazji koronacji Karola III, Fundacja Theatrum Gedanense przygotowała wystawę upamiętniającą wizytę wówczas jeszcze księcia Karola w Gdańsku, która miała miejsce 30 lat temu – 18 maja 1993 roku. Wystawę można oglądać w oknach Teatru w Oknie (ul. Długa) do 31 maja. Ze względu na swoje usytuowanie jest ona dostępna bezpłatnie i całodobowo dla wszystkich odwiedzających.
Król Karol III i Gdańsk. Wystawa Teatru w Oknie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pomysłodawca i zarazem organizator wystawy poświęconej królowi Karolowi III - Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 roku w celu rekonstrukcji teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Patronem Fundacji został książę Karol, który odwiedził Gdańsk na zaproszenie prof. Jerzego Limona – prezesa Fundacji i pomysłodawcy budowy teatru.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Patronem idei budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku jest książę Karol, obecny król Wielkiej Brytanii

Przy okazji wystawy organizatorzy wystawy przypominają, że formalne zaproszenie do przyjazdu do Polski wystosował prezydent Lech Wałęsa. Książę Karol odwiedził wówczas działkę, na której miał powstać teatr przy ul. Bogusławskiego, spacerował po Głównym Mieście w towarzystwie wojewody Macieja Płażyńskiego i prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża. Następnie udał się do Dworu Artusa, gdzie wysłuchał koncertu Capelli Gedanensis i wziął udział w przyjęciu zorganizowanym przez Fundację Theatrum Gedanense.


Patronat księcia Karola spełnił niezwykle ważną rolę – pomógł fundacji w pozyskiwaniu sponsorów oraz w międzynarodowej promocji projektu. W 2011 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski oraz prezes Fundacji prof. Jerzy Limon wzięli udział w uroczystej kolacji w Clarence House, rezydencji księcia Karola w Londynie, podczas której zdali księciu relację z postępów budowy teatru.

Uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego stało się faktem 19 września 2014 roku, finalizując ćwierćwiecze zmagań i walki profesora Limona i jego zespołu. Z tej okazji książę Karol przysłał wideo z życzeniami, które zgromadzeni goście obejrzeli na uroczystości otwarcia.

Tamto wydarzenie przypomniano w formie wystawy w oknach Teatru w Oknie. Warto chociaż na chwilę przystanąć i poznać te ważne chwile sprzed lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka