Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zabili, a potem zalali zwłoki betonem w garażu. 5 osób z zarzutami

Do zbrodni w Płaczewie miało dojść na 10 dni przed znalezieniem ciała 36-latka. Zwłoki zostały zalane betonem w wykopanym dole w garażu. Sekcja wykazała, że mężczyzna został wcześniej poważnie pobity, a jego śmierć była skutkiem obrażeń głowy. Zarzuty w sprawie usłyszało łącznie 5 osób, w tym czterech mężczyzn, którzy – według prokuratury - mieli uczestniczyć w zabójstwie.
Zabójstwo w Płaczewie. Zwłoki zalalali betonem w garażu
Zabójstwo w Płaczewie. Zwłoki zalalali betonem w garażu

Autor: KPP Wejherowo

Zabójstwo w Płaczewie. Zwłoki zalali betonem w garażu

Z relacji śledczych wynika, że ciało 36-latka zostały ujawnione w niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku w garażu w miejscowości Płaczewo (powiat wejherowski, gmina Gniewino). Ukryte w wykopanym w garażu, a następnie zalanym betonem dole zwłoki poddane zostały sekcji. Jej wstępne wyniki wskazują, że zamordowany mężczyzna doznał szeregu stłuczeń powłok głowy i twarzy ze złamaniem kości nosa, kości podstawy i sklepienia czaszki. Natomiast bezpośrednią przyczyną śmierci 36-latka był krwiak podtwardówkowy (uraz wewnątrz czaszki) współistniejący z obrzękiem mózgu. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zabójstwo w Tczewie! 36-latek aresztowany

- W sprawie prowadzono intensywne czynności, w toku których ustalono, że pokrzywdzony w nocy z 11 na 12 kwietnia 2024 roku uczestniczył w libacji alkoholowej. Doszło do sprzeczki, w trakcie której pokrzywdzony był kopany i bity pięściami po całym ciele. Zwłoki pokrzywdzonego zostały przewiezione do Płaczewa i ukryte w wykopanym w garażu dole, zalanym następnie betonem – wskazuje ustalenia dokonane pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wejherowie, prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

I dodaje: - W sprawie kontynuowane są czynności procesowe, w tym między innym zmierzające do wyjaśnienia motywów, jakimi kierowali się podejrzani. 

Wiedza pozyskana dzięki autopsji 36-latka oraz wskutek śledztwa pozwoliła na przedstawienie zarzutu zabójstwa w zamiarze bezpośrednim czterem mężczyznom w wieku: 17, 23, 34 oraz 40 lat. 

- Pierwsze zatrzymania osób mających związek z tą sprawą zostały zrealizowane przez policjantów z Wejherowa już w nocy z soboty na niedzielę, kolejne czynności i zatrzymania były wykonywane w niedzielę i poniedziałek - precyzuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie.

ZOBACZ TEŻ: Rafał Z. przyznał się do zabójstwa żony. Podał powód

Prokuratura zastrzega, że 34-latek zbrodni dopuścić miał się w warunkach wielokrotnego powrotu przestępstwa [niekoniecznie zabójstwa, a szerzej z kategorii „przeciwko życiu i zdrowiu” – dop. red.]. W związku z tym, w przeciwieństwie do pozostałych podejrzanych, którym grozi kara nie krótsza od 10 lat więzienia, wspomniany recydywista może spodziewać się „kary pozbawienia wolności od dolnej granicy ustawowego zagrożenia, zwiększonego o połowę” [15 lat]. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku 17-latka, w przeciwieństwie do pozostałych - pełnoletnich mężczyzn, sąd orzec może maksymalną karę 25 lat pozbawienia wolności, a nie tzw. dożywocia.

Podejrzani nie przyznają się do winy

- Poza jednym, podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconego przestępstwa. Dwaj z nich złożyli wyjaśnienia, w których nie negując udziału w samym zdarzeniu, umniejszali swoją rolę – zastrzega prok. Grażyna Wawryniuk, nie precyzuje jednak, o których podejrzanych chodzi.

Śledczy wskazują, że w sprawie zarzuty usłyszała jeszcze, zagrożona karą do 5 lat więzienia, 48-letnia kobieta, która dopuścić miała się „nieudzielenia pokrzywdzonemu pomocy oraz utrudniania postępowania karnego poprzez udzielenie pomocy sprawcom zabójstwa w zacieraniu śladów oraz ukryciu zwłok”

Jak się dowiadujemy, po czynnościach z udziałem zatrzymanych, które zostały przeprowadzone w prokuraturze w poniedziałek 22 kwietnia, do sądu skierowane zostały wnioski o tymczasowe aresztowanie wszystkich podejrzanych na okres trzech miesięcy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kociewianka 23.04.2024 22:39
Link artykułu, odnosi się do innej wsi Płaczewo nieopodal Starogardu Gd. Opisywane zabójstwo miało miejsce we wsi Płaczewo jednakże w powiecie wejherowskim.

Anonim 23.04.2024 21:43
Gmina Gniewino, powiat wejherowski, błąd w artykule

Reklama
Reklama
Reklama