Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Sensacyjne odkrycie w kościele świętego Mikołaja w Gdańsku! Perła architektury gotyku pod warstwami farb

Trwający już czwarty rok remont kościoła świętego Mikołaja w centrum Gdańska przynosi kolejne sensacyjne odkrycia. W kaplicy odnaleziono zamurowane pod koniec XVII wieku schody, a pod tynkami wyjątkowo rzadką, gotycką polichromię z 1425 roku.
odkrycie w kosciele św. Mikołaja w Gdańsku
(fot. Dominikanie Gdańsk)

Kiedy pod koniec 2018 roku jednemu z najpiękniejszych gdańskich kościołów zaczęła grozić katastrofa budowlana, wydawało się, że czeka nas jedynie trudna walka o uratowanie św. Mikołaja przed zawaleniem. Tymczasem dziś widzimy, że towarzyszące stabilizowaniu konstrukcji prace konserwatorskie przynoszą szereg wyjątkowych odkryć, poszerzających naszą wiedzę o historii XIV-wiecznej świątyni.

– W centrum Gdańska mamy ukrytą pod warstwami farb perłę architektury gotyku z zachowanymi historycznymi polichromiami – przekazał przeor gdańskich dominikanów o. Michał Osek. – Zadanie, do którego się przygotowujemy i które chcemy podjąć, to przywrócenie Gdańskowi, mieszkańcom i przyjeżdżającym tej niezwykłej przestrzeni.

PRZECZYTAJ TEŻ: Unikatowy papieski parasol po dwóch latach wraca do kościoła św. Mikołaja w Gdańsku

  • Do tej pory wykonano badania konserwatorskie w kaplicy, które potwierdziły obecność wcześniejszych warstw polichromii: od gotyckiej do neogotyckiej.
  • Zatwierdzony został przez konserwatora wojewódzkiego program prac konserwatorskich, który pozwala na rozpoczęcie prac.
  • W ostatnich dniach odebrano także prace, które stanowią etap przygotowawczy do remontu konserwatorskiego, czyli usunięcie wtórnych, cementowych tynków ze ścian kaplicy. Umożliwia to założenie odpowiednich tynków i częściową rekonstrukcję polichromii.

Sensacyjne odkrycie w kościele św. Mikołaja w Gdańsku!

– Po zdjęciu wtórnych tynków dodatkowo ukazały się naszym oczom pozostałości po schodkach prowadzących w średniowieczu na lektorum kościoła, które oddzielało przed wiekami nawę kościoła od prezbiterium – informuje przeor. – Zamurowane jeszcze w końcu XVII w. Do tej pory nie wiedzieliśmy o ich istnieniu. Dla badaczy średniowiecznej architektury jest to wiadomość elektryzująca.

kościół św. Mikołaja w Gdańsku, ofkrycie, schody

– Ponadto udało się ustalić, że zachował się neogotycki motyw roślinny w łuku prowadzącym w kaplicy – mówi przeor.

(fot. Dominikanie Gdańsk)

Jednak najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w kaplicy jest gotycka polichromia Scala Salutis z 1425 roku. Pod względem treści przedstawienia jest absolutnie wyjątkowa, gdyż ukazuje Wstawiennictwo Chrystusa i Maryi za grzeszną ludzkością u Boga Ojca. Jest to niezwykle rzadko występujący typ przedstawienia w Polsce. Do lat 80-tych XX w. znane były tylko trzy przykłady, w tym dwa z Krakowa i jeden z Pelplina.

o. Michał Osek / przeor gdańskich dominikanów

Remont konserwatorski będzie kosztować 280 tys. złotych. Dominikanie złożyli już wniosek o dotowanie prac konserwatorskich do biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Konieczne jest jednak zapewnienie wkładu własnego. Dlatego zakonnicy proszą osoby wspierające te prace o pomoc się w finansowaniu konserwatorskiego remontu gotyckiej kaplicy. Wpłaty można kierować na konto klasztoru:

Klasztor Dominikanów
ul. Świętojańska 72
80-840 Gdańsk
mBank:50 1140 1065 0000 3926 9300 1019
(z dopiskiem: kaplica gotycka )

kościół św. Mikołaja w Gdańsku, zdjęcie archiwalne


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka