inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Politechnice Gdańskiej

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej zainaugurowało rok akademicki 2022/2023

Uroczystym posiedzeniem Senatu Politechniki Gdańskiej we wtorek, 4 października zainaugurowany został na tej uczelni rok akademicki 2022/2023. Wręczono prestiżową nagrodę „Osobowość Politechniki Gdańskiej” oraz nagrody dla najlepszych studentów i autorów prac dyplomowych. Rozpoczęcie roku akademickiego nie mogło, oczywiście, obejść się bez immatrykulacji nowych studentów oraz wykładu inauguracyjnego.
Piotr
Piesik
4.10.2022 / 15:20

Inauguracyjne posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej rozpoczęto od odczytania listów z życzeniami na nowy rok akademicki, które napisali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Społeczność akademicką uczelni powitał rektor PG prof. Krzysztof Wilde

W swoim wystąpieniu odniósł się do wojny trwającej w Ukrainie oraz zwrócił uwagę na szerokie wsparcie udzielane mieszkańcom tego kraju przez wszystkie osoby związane z politechniką: od pracowników naukowych i administracyjnych po studentów. Prof. Wilde podkreślił też osiągnięcia gdańskiej uczelni, która już po raz trzeci znalazła się w tzw. Rankingu Szanghajskim przedstawiającym najlepsze wyższe uczelnie na świecie. 

– Potwierdziliśmy również swoją mocną pozycję w kraju. W tegorocznej ewaluacji nasza uczelnia okazała się zdecydowanie najlepszą wśród uczelni technicznych, a warto dodać, że znaleźliśmy się też w czołowej trójce klasyfikacji wszystkich uczelni w Polsce – powiedział rektor Politechniki Gdańskiej.

inauguraca roku akademickiego 2022/2023 na Politechnice Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde

Wiele uwagi poświęcił prowadzonym na uczelni inwestycjom.

– Już za kilka tygodni otworzymy uroczyście Centrum Kompetencji STOS – najbardziej nowoczesne centrum informatyczne w Europie, które – kosztem ok. 240 mln zł i przy wielkim udziale funduszy europejskich – powstaje na tyłach naszego kampusu, przy ul. Traugutta oraz Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG. To największa inwestycja w powojennej historii Politechniki Gdańskiej, i jestem pewien, że będzie wyróżnikiem na naukowej mapie Europy, nie tylko dla naszej uczelni, ale również dla miasta Gdańska i całego Pomorza.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Superkomputer na Politechnice Gdańskiej. Kończy się budowa superserwerowni

Znamy „Osobowość Politechniki Gdańskiej. Kto otrzymał wyróżnienie?

Tytuł „Osobowość Politechniki Gdańskiej” otrzymał prof. Jan Buczkowski „w poszanowaniu wyjątkowych zasług dla Uczelni, mających na celu stworzenie wizerunku Politechniki Gdańskiej jako nowoczesnego uniwersytetu technicznego, łączącego w sobie siłę tradycji z nowoczesnością, w szczególności, za zbudowanie jednolitego, rozpoznawalnego i tworzącego spójną całość systemu identyfikacji wizualnej zewnętrznej i wewnętrznej PG, za działania, mające na celu utworzenie na terenie kampusu muzeum sztuki i techniki”.

inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Politechnice Gdańskiej, prof. Jan Buczkowski

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Politechnice Gdańskiej

Nieodłącznym elementem inauguracji roku akademickiego jest immatrykulacja nowych studentów, do której przystąpili przedstawiciele wszystkich ośmiu wydziałów Politechniki Gdańskiej.

Nagrody dla najlepszych studentów, przyznawane przez Politechniczny Klub Biznesu PKB+, działający w ramach Stowarzyszenia Absolwentów PG, otrzymali:

  • Barbara Klaudel z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
  • oraz Aleksander Obuchowski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Politechnice Gdańskiej zaprojektują statek zbierający odpady

Wręczono także laury zwycięzcom konkursu im. prof. Romualda Szczęsnego na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną na Politechnice Gdańskiej. Za takową uznano:

  • pracę mgr inż. Edyty Piłat (WCh) pt. „Hybrydowe systemy uwalniania związków antybakteryjnych złożone z poliuretanowej matrycy drukowanej w technologii FDM oraz warstwy hydrożelowej”.

Praca magisterska przygotowana została pod opieką dr hab. inż. Justyny Kucińskiej-Lipki, prof. PG.

PRZECZYTAJ TEŻ: Studia na Politechnice Gdańskiej we współpracy z PGE Baltica

Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali:

  • mgr inż. Oliwia Piotrowska (WIMiO),
  • mgr inż. Weronika Kalista (WETI)
  • oraz inż. Aleksander Obuchowski
  • i inż. Bartosz Rydziński (WFTiMS).

Wykład inauguracyjny pt. „Wpływ rozwoju metod sztucznej inteligencji na życie człowieka” wygłosiła prof. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze