Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Superkomputer na Politechnice Gdańskiej. Kończy się budowa superserwerowni

Jedna z najnowocześniejszych w Europie serwerowni z superkomputerem powstaje na Politechnice Gdańskiej. Na dachu przyszłego budynku Centrum Kompetencji STOS, gdzie znajdzie się Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, zamontowano właśnie dwa gigantyczne agregaty prądotwórcze.
Budowa Centrum Kompetencji STOS i jego wyposażenie to koszt ok. 200 mln złotych  (mat. prasowe NDI)

Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG powstaje na kampusie uczelni w ramach Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). Ma to być multidyscyplinarny ośrodek gromadzenia i przetwarzania danych według najnowszych standardów. Możliwości CK STOS będzie można wykorzystywać m.in. w badaniach naukowych z zakresu fizyki, astronomii, ale także biotechnologii oraz medycyny. Najważniejszą przestrzenią w budynku na ul. Traugutta będzie tzw. „bunkier”, gdzie znajdzie się jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce.

– Centrum będzie technologiczną wizytówką miasta i regionu, zatem niecierpliwie wyczekujemy zakończenia prac budowlanych i oddania go do użytku – zapowiada prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Będą z niego korzystać także inne pomorskie uczelnie oraz przede wszystkim lokalny przemysł i biznes.

Powstająca na potrzeby CK STOS serwerownia z superkomputerem będzie pierwszym w Europie tak dużym obiektem na prąd stały. Ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych, m.in. chronić przed ogniem, wodą i polem elektromagnetycznym. Z kolei superkomputer wymaga ciągłego chłodzenia oraz utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza. Źródłem chłodu technologicznego dla całego budynku będzie pięć zewnętrznych agregatów wody lodowej. Na dach CK STOS już dostarczono dwa 40-tonowe agregaty prądotwórcze.

Centrum powstaje w oparciu o założenia Green Computing – tak, aby maksymalnie ograniczyć wpływ działań na środowisko, ale przy tym podnieść wydajność energetyczną sprzętu i laboratoriów.

Koszt inwestycji, która ma się zakończyć do jesieni, to niemal 156 mln złotych, z czego ponad 90 mln zł pochodzi z budżetu UE. Za budowę głównego obiektu o powierzchni ok. 12 tys. m kw. oraz za zagospodarowanie terenu wokół niego odpowiedzialna jest  NDI. Za zakup „superkomputera” oraz wyposażenie pozostałych serwerowni odpowiedzialna jest Politechnika Gdańska - łącznie z tym koszt inwestycji przekroczy 200 mln zł.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka