Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Studia na Politechnice Gdańskiej we współpracy z PGE Baltica

PGE Baltica będzie partnerem VI edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Politechnice Gdańskiej. Spółka podpisała z uczelnią porozumienie o współpracy. PG była pierwszą uczelnią w Polsce, gdzie uruchomiono takie studia.
(fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska)

Sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce będzie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w całej polskiej gospodarce tylko pod warunkiem, jeśli uda się efektywnie połączyć na tym polu możliwości i kompetencje ośrodków naukowych z przemysłem i biznesem – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Już teraz ta współpraca wygląda dobrze, ale powinna być jeszcze bliższa i bardziej zintegrowana.

PGE Baltica to spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy PGE. Współpracuje z uczelniami i instytucjami naukowymi nie tylko w zakresie kształcenia kadr na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej (projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych na studiach magisterskich z oceanotechniki), ale też przy wspólnych projektach naukowo-badawczych na rzecz morskich farm wiatrowych budowanych na Bałtyku.

PRZECZYTAJ TAKŻE  Morskie farmy wiatrowe przyszłością Pomorza i polskiej energetyki

– Chcemy jak najpełniej wykorzystać potencjał współpracy, szczególnie przy kształceniu kadr tak potrzebnych naszej branży – zapewnia Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. - Dlatego zdecydowaliśmy się na zaangażowanie w istniejące od kilku lat i cieszące się już dobrą renomą studia podyplomowe z obszaru morskiej energetyki wiatrowej. Zależy nam na wieloletniej współpracy z uczelnią. Rozmawiamy już o stworzeniu kolejnego, bardziej sprofilowanego kierunku studiów podyplomowych z zakresu offshore. W grę wchodzą też możliwości współpracy m.in. przy studiach inżynierskich, szkolenia, warsztaty, wspólnie organizowane wizyty studyjne dla uczniów szkół średnich, czyli przyszłych studentów oraz kolejne wspólne inicjatywy naukowo-badawcze związane z projektami realizowanymi na morzu przez Grupę PGE.

Partnerem studiów jest Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Od lewej: Mariusz Witoński, prezes PTMEW, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. (Fot. Krzysztof Krzempek  PG)

Podyplomowe studia Morska Energetyka Wiatrowa

– Podyplomowe studia Morska Energetyka Wiatrowa prowadzone są w Instytucie Oceanotechniki i Okrętownictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej mówi prof. PG Marek Dzida, kierownik podyplomowych studiów MEW. Byliśmy pierwszą uczelnią w Polsce, która uruchomiła tego typu studia podyplomowe, odpowiadając zresztą na zapotrzebowanie polskiego sektora energetycznego. Od jesiennej edycji wśród wykładowców pojawią się również przedstawiciele kadry zarządczej PGE Baltica.

Studia podyplomowe na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa prowadzone są w ramach Programu Rozwoju Kompetencji Kadr dla sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej. Podczas dotychczas zakończonych edycji ze studiów skorzystało ok. 220 osób. Ich szósta edycja rozpoczyna się w październiku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama