Gdańsk Śródmieście dron

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Rusza przetarg na remont Długiego Pobrzeża w Gdańsku

Ogłoszony został przetarg na wzmocnienie konstrukcji Długiego Pobrzeża. Inwestycja związana z jego modernizacją prowadzona jest w ramach umowy partnerstwa publiczno-prywatnego, zgodnie z którą miasto przebuduje oraz wzmocni konstrukcję nabrzeży (Długie Pobrzeże), a inwestor prywatny wykona nową nawierzchnię (Rybackie i Długie Pobrzeże).
Karol
Uliczny
2.03.2022 / 16:20

Przebudowa konstrukcji ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, a także poprawę estetyki i przywrócenie historycznych walorów tego miejsca. Prace prowadzone będą na ok. 500-metrowym odcinku, od Mostu Zielonego do Targu Rybnego, i wykonywane równolegle przez miasto i inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i, tak jak dotychczas, pełnić będzie ono funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających (biała flota, holowniki, barki).

WIĘCEJ O REMONCIE DŁUGIEGO POBRZEŻA PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Wkrótce wymiana nawierzchni Rybackiego oraz Długiego Pobrzeża w Gdańsku

– Zgodnie z zapowiedziami sprzed dwóch tygodni, ogłaszamy przetarg na wykonanie robót związanych z remontem konstrukcji Długiego Pobrzeża. Równolegle rozpoczynamy prace, dzięki którym ta reprezentatywna część Gdańska odzyska pełen blask. Okolice Motławy to miejsce, gdzie spędza czas wielu gdańszczan, ale i turystów. Ważne jest więc, aby było nie tylko piękne, ale również w pełni funkcjonalne i bezpieczne – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Długie Pobrzeże w Gdańsku. Będzie kompleksowa modernizacja

– W zakresie modernizacji prowadzonej na zlecenie miasta są m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. św. Ducha. W ramach prac, przewidziano oczyszczenie dna Motławy, rozbiórkę konstrukcji żelbetowych (z wody), wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. św. Ducha oraz wykonanie nowych ścianek szczelnych. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży – wyjaśnia Katarzyna Jaskuła, zastępca dyrektora DRMG.

Rybackie Pobrzeże Gdańsk

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Wykonawców zainteresowanych przebudową konstrukcji Długiego Pobrzeża poznamy w kwietniu. Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w maju. Prace związane z umocnieniem rozpoczną się od strony Mostu Zielonego, na niskim nabrzeżu, i przesuwać się będą sukcesywnie w kierunku Bramy Stągiewnej. Zakończenie robót, polegających na wzmacnianiu konstrukcji, przewidziane jest na koniec 2023 r. Jednocześnie po każdym zakończonym etapie wzmocnienia konstrukcji do działania przystąpi inwestor prywatny, który wykona nową nawierzchnię. Te prace powinny zakończyć się w wakacje 2024 r.

Trwa remont Rybackiego Pobrzeża w Gdańsku

Pierwszy etap robót prowadzony przez inwestora prywatnego już się rozpoczął. Prace prowadzone na zlecenie Granarii dotyczą kompleksowej modernizacji nawierzchni, i zaczynają od rozbiórek, po których wykonane zostaną nowa podbudowa i ułożenie płyt kamiennych oraz kostki kamiennej. Odnowione zostaną także barierki i oświetlenie, pojawi się mała architektura. Prace koncentrują się na odcinku od Bramy Straganiarskiej do Baszty Łabędź, i potrwają do końca maja 2022 r.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze