Osoby, które czują się skrzywdzone przez księdza Waldemara P., mogą zgłaszać się do kurii po wsparcie, jakiego potrzebują i oczekują – apeluje ksiądz kanonik dr Adam Kałduński, delegat biskupa pelplińskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. O zgłoszenia prosi także prokuratura. Sprawdź szczegóły sprawy!
56-letni ksiądz Waldemar P. przez dwadzieścia lat w różnych miejscowościach województwa pomorskiego miał wielokrotnie doprowadzać małoletnich oraz pełnoletnich chłopców i mężczyzn do "poddawania się innym czynnościom seksualnym". Przez kilka lat wymieniał też intymną korespondencję z małoletnimi chłopcami oraz dorosłymi mężczyznami. Decyzją sądu, najbliższy trzy miesiące spędzi w areszcie. Prokuratura szuka jego ofiar.
Ksiądz Marian W. ma spędzić w więzieniu 12 lat. To kara za molestowanie dużej grupy ministrantów. To jeden z największych skandali w polskim Kościele katolickim.
Politycy zorientowali się, że autorytet biskupów radykalnie zmalał, nawet wśród wiernych. Teraz to państwo ma mocniejsze karty w rozgrywce z Episkopatem – mówi Ignacy Dudkiewicz, publicysta katolicki, autor książki „Pastwisko. Jak przeszłość, strach i bezwład rządzą polskim Kościołem”.
Wykorzystywania zależności, co najmniej jednego gwałtu i serii nadużyć seksualnych dopuścił się według śledczych 65-letni dziś franciszkanin Polikarp N. przez wiele lat sprawujący posługę w Polsce i Watykanie. Mężczyzna miał skrzywdzić 4 małoletnich i przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku został oskarżony o 14 przestępstw, z których ofiarą większości paść miały dzieci poniżej 15 roku życia.
Dwie kobiety w 2021 roku zgłosiły, że jako nastolatki padły ofiarami seksualnego wykorzystywania przez księdza z archidiecezji gdańskiej. Wewnętrzne, kościelne postępowanie miało być źle prowadzone, a metropolita gdański, arcybiskup Tadeusz Wojda nie zareagować na sygnał w tej sprawie. Całą sytuację szczegółowo opisał katolicki magazyn "Więź".
Wybór abp. Tadeusza Wojdy na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski komentuje Justyna Zorn, aktywistka katolicka, jedna z organizatorek akcji protestacyjnych przeciw tuszowaniu przypadków pedofilii w polskim Kościele.
Pod kurią metropolitalną odbył się protest w geście solidarności ze zranionymi w Kościele. Wydarzenie zorganizowała Grupa Trójmiejska Kongresu Katoliczek i Katolików, w związku ze sprawą molestowania seksualnego wychowanków Ogniska św. Brata Alberta w Szczecinie przez ks. Andrzeja Dymera.
Przetrwanie Kościoła zależy od tego, co z ujawnianymi przypadkami zrobi. Jest to instytucja, która niekiedy, zamiast pomagać pokrzywdzonym, chroni sprawców. I to się musi zmienić – mówi Maria Bremer, psychoterapeutka, członkini Inicjatywy Zranieni w Kościele.
Barbara Borowiecka, która twierdzi, że w latach 1967-70 była wielokrotnie molestowana przez ks. Henryka Jankowskiego, wycofała swój pozew sądowy przeciwko archidiecezji gdańskiej.
Dzięki reklamom możemy codziennie publikować wiadomości z całego Pomorza całkowicie za darmo. Wyłączenie blokady reklam to realne wsparcie lokalnych mediów