Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Prokuratura bada sprawę nielegalnego składowania odpadów w żwirowni na Kaszubach

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska, Centralne Laboratorium Badawcze oddział w Gdańsku, policjanci, urzędnicy i kartuska prokuratura uczestniczyli w weryfikacji sygnału o nielegalnym składowaniu odpadów. Do przestępstwa miało dojść w żwirowni na Kaszubach, na terenie powiatu kartuskiego.
Żwirownia, której dotyczy śledztwo | Źródło zdj. WIOŚ
Żwirownia, której dotyczy śledztwo

Autor: WIOŚ

W żwirowni na Kaszubach nielegalnie składowano odpady? Sprawę bada prokuratura

– Postępowanie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z artykułu 183 paragraf 1 kodeksu karnego [dotyczy „nieodpowiedniego postępowania z odpadami” – dop.red.], i jest w toku – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – W tym tygodniu na miejscu zostały przeprowadzone oględziny z udziałem prokuratora, biegłego z zakresu ochrony środowiska, przedstawicieli Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i policji. Teren badano odkrywkowo oraz zabezpieczono próbki do dalszych badań – dodaje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańska prokuratura bada sprawę nielegalnego zrzutu ścieków na Ołowiance

Warto przypomnieć, że wspomniana kwalifikacja karna dotyczy, zagrożonego karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia: składowania, usuwania, przetwarzania, odzysku, unieszkodliwiania bądź transportowania „odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach”.

Postępowanie, w którym we wtorek, 24 stycznia przeprowadzono prace na terenie żwirowni, z udziałem, m.in., drona z kamerą termowizyjną, georadaru oraz koparki używanej do wykonania odkrywek, prowadzi Prokuratura Rejonowa w Kartuzach.

W specjalnym komunikacie o sprawie poinformował WIOŚ w Gdańsku, którego inspektorzy wzięli udział we wtorkowych (24.01.) działaniach, obok: swoich kolegów z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, przedstawicieli Centralnego Laboratorium Badawczego, prokuratury, urzędu gminy, innych organów, a także policji, biegłego sądowego i geodety.

PRZECZYTAJ TEŻ: Palił odpadami w Wejherowie. Twierdził, że Jarosław Kaczyński mu pozwolił

„W celu ustalenia miejsc deponowania odpadów na terenie żwirowni użyto drona z kamerą termowizyjną oraz georadaru. Odkrywki wykonano przy pomocy koparki. Próbobiorcy pobrali próby odpadów do badań wymywalności substancji niebezpiecznych dla środowiska. Wstępne ustalenia wskazują na naruszenia art. 194 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: prowadzenie tej ewidencji w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym oraz przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia zagrożone karą pieniężną w wysokości od 1 tysiąca do 1 miliona zł. Trwają czynności w sprawie, po końcowych ustaleniach będzie znana zarówno ilość jak i rodzaj naruszeń” – czytamy w wiadomości WIOŚ, która wskazuje, że działania w żwirowni miały na celu weryfikację informacji otrzymanych od sygnalisty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama