Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Film „Dyptyk” wrócił do MIIWŚ. Zdjęto go za czasów PiS

Po siedmiu latach na ekspozycję wystawy głównej w Muzeum II Wojny Światowej wrócił film pokazujący najważniejsze wydarzenia w Polsce oraz na świecie po zakończeniu II wojny światowej. Film został usunięty za rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Muzeum II Wojny Światowej
Po siedmiu latach na ekspozycję wystawy głównej w Muzeum II Wojny Światowej wrócił film pokazujący najważniejsze wydarzenia w Polsce oraz na świecie po zakończeniu II wojny światowej

Autor: Screen z filmu Muzeum II Wojny Światowej

Jak zapowiedział, tak zrobił. Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Rafał Wnuk, który objął stery w tej placówce na początku kwietnia, przywrócił na wystawę główną film „Dyptyk”, opowiadający o losach Polski i świata po zakończeniu II wojny światowej. W muzeum nie ukrywają, że ten film, zamykający całą ekspozycję wystawy głównej, został usunięty siedem lat temu ze względów politycznych.

Film „Dyptyk” to pięciominutowy dokument, którego autorem jest Mateusz Subieta. O czym opowiada?

– Zawarte w nim ostrzeżenie przed szaleństwem wojny zostało uzupełnione scenami z niedawnej przeszłości, co sprawiło, że mimo upływu lat nie stracił nic ze swojej aktualności. Obraz wzbogacony o „wczoraj” znowu będzie ostrzegał przed „jutrem”. Zachęcamy do odwiedzenia MIIWŚ i poznania pełnej opowieści wystawy głównej – informują w Muzeum II Wojny Światowej.

O tym, że film wróci tam, gdzie jego miejsce, nowy dyrektor prof. Rafał Wnuk zapowiedział krótko po nominacji w wywiadzie dla zawszepomorze.pl. Warto dodać, że prof. Wnuk związany był już z tym muzeum przed „dobrą zmianą”. Pełnił tu m.in. funkcję głównego specjalisty i kierownika Działu Naukowego. Był też współautorem scenariusza wystawy głównej i autorem dużej części jej treści. Po powołaniu na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora przez byłego już ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza prof. Wnuk potwierdził również w radiu tokfm.pl, że „przywrócenie pierwotnego kształtu wystawy głównej będzie jednym z pierwszych jego ruchów".

– Mówię tutaj m.in. o filmie „Dyptyk”, który kończył wystawę, ale został zdjęty, bo uznano go za niedostatecznie patriotyczny. Zamiast niego wprowadzono – w mojej ocenie – prymitywną i niemądrą kreskówkę czy animację komputerową „Niezwyciężeni", która całkowicie nie pasowała do muzeum. Rzekłbym nawet, że była przeciwko wymowie tej placówki – powiedział w wywiadzie dla tokfm.pl dyrektor, podkreślając również, iż ten film jest uniwersalnym ostrzeżeniem i pokazuje, jak niewiele ludzkość nauczyła się z tragedii II wojny światowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama