podisanie umowy na nowe pociągi dla Pomorza

Rekordowe zamówienie na 31 nowych pociągów dla Pomorza

Zarząd województwa pomorskiego formalnie potwierdził wolę zakupu 31 nowych składów, które będą służyć do obsługi aglomeracji oraz regionu. W poniedziałek, 27 marca w przerwie sesji Sejmiku, podpisano w tej sprawie dwie umowy, obejmujące zamówienie o wartości 1,11 mld zł. – To historyczny dzień. Tak dużego zakupu nie realizowaliśmy w 25-letniej historii samorządu – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Od 2026 r. SKM będzie obsługiwana wyłącznie nowymi lub gruntownie zmodernizowanymi pojazdami.
Karol
Uliczny
27.03.2023 / 12:28

Rekordowe zamówienie na pociągi dla Pomorza! Podpisano umowę

W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisano umowy na zakup nowego taboru kolejowego dla województwa pomorskiego. Zamówienie 31 pojazdów jest największym w historii samorządu i opiewa na 1 mld 113 mln zł. W poniedziałek, 27 marca, w przerwie sesji Sejmiku, Mieczysław Struk mówił o historycznym momencie, z punktu widzenia poprawiania jakości transportu zbiorowego w regionie.

– Poza wielkim programem, na podstawie którego budowaliśmy nową linię kolejową PKM o wartości 1,2 mld zł, nigdy nie rozmawialiśmy o takich środkach finansowych – stwierdził marszałek województwa pomorskiego. – Nasze województwo szczyci się nie tylko najwyższym wskaźnikiem wykorzystania kolei w Polce, ale również drugą po województwie mazowieckim liczbą obsłużonych pasażerów, która wynosi 57,8 mln, w tym 43,5 mln wyłącznie przez SKM. W tym roku istnieje szansa przekroczenia 60 mln pasażerów. Jednocześnie nastąpił czas na poprawę jakości naszego taboru, dlatego uruchamiamy pełną opcję zakupu 31 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Mam nadzieję, że już wkrótce pasażerowie odczują zmiany, wynikające z jakości nowego taboru.


Projekt zakłada niespełna 700 mln zł wkładu unijnego. Radni Sejmiku jednomyślnie wyrazili zgodę na zmiany w budżecie oraz pokrycie przez urząd marszałkowski pozostałych kosztów – 422 mln 259 tys. zł.

– Wielokrotnie apelowaliśmy o dofinansowanie pojazdów szynowych, dlatego to wszystko musi budzić z naszej strony uznanie i będziemy głosować za poprawkami do budżetu – mówił Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu PiS. – Mamy nadzieję, że te konsekwencje, rozłożone na lata, nie będą kulą u nogi dla następnych kadencji, a będą mogły skutkować rozwojem naszej kolei.

podisanie umowy na nowe pociągi dla Pomorza

Nowe pociągi dla Pomorza. Jak będą wyglądały?

Na zakup składają się dwie umowy:

  • pierwsza z nich, ze spółką Newag, dotyczy wykorzystania pełnej opcji na zakup 31 pojazdów kolejowych,
  • druga to porozumienie ze spółką PKP SKM w Trójmieście, dotycząca wspólnego wykorzystania unijnego dofinansowania na zakup 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz sprzętu do utrzymania pojazdów. Beneficjentem tej umowy jest spółka PKP SKM w Trójmieście, a podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków – województwo pomorskie. Właścicielem dwóch pojazdów oraz urządzeń do utrzymania taboru będzie przewoźnik, pozostałe 8 pojazdów będzie własnością województwa.

– Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tych dokumentów – mówił Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP SKM. – Posłużą do złożenia wniosków do Centrum Unijnych Projektów Transportowych, po to, by jak najszybciej wykorzystywać środki unijne i jeszcze w tym roku nowy tabor pojawił się na naszych liniach.

– Uratowaliście państwo 200 mln zł z budżetu unijnego, który kończy się w tym roku – dodawał Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag. – Zrobię wszystko, aby tych osiem pojazdów pojawiło się w województwie jak najszybciej.


11 zestawów 4-członowych, z przeznaczeniem regionalnym, będzie przystosowanych do przewozu ok. 450 pasażerów oraz obsługi wszystkich zelektryfikowanych linii w województwie. Będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa i informacji pasażerskiej oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i przewozu rowerów.

czteroczłonowe zestawy dla Pomorza

Z kolei zespoły do obsługi linii komunikacyjnej Gdańsk Śródmieście-Wejherowo będą trzyczłonowe, dostosowane do przewodu ok. 500 pasażerów.

trzyczłonowe zestawy dla Pomorza

Przypomnijmy, że województwo pomorskie ogłosiło również przetarg na zakup czterech wieloczłonowych pociągów o napędzie hybrydowym. Dzięki silnikowi elektrycznemu i spalinowemu składy takie będą mogły obsługiwać wszystkie linie kolejowe w regionie, zwłaszcza w czasie modernizacji linii z Gdyni do Kościerzyny i węzła kartuskiego. Będą to pierwsze tego typu pojazdy na Pomorzu.

– Jeśli uda się ten przetarg również rozstrzygnąć pomyślnie, myślę, że będziemy dysponować bogatą i zróżnicowaną, ale przede wszystkim, nowoczesną flotą pojazdów kolejowych dla Pomorzan – mówił marszałek Struk.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze