Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Ponad 300 tys. uczniów na Pomorzu rozpoczęło rok szkolny

Ponad 300 tysięcy pomorskich uczniów – w tym ponad 120 tys. w Trójmieście – rozpoczęło 4 września nowy rok szkolny. To będzie kolejny rok zmian i trudnych decyzji. Szkoły nadal borykają się z brakami nauczycieli, oświatowe związki zapowiadają protesty, a uczniowie uczyć się będą w coraz liczniejszych klasach.
rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w SP nr 8 w Sopocie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Na Pomorzu wojewódzką inaugurację roku szkolnego zaplanowano w Kartuzach, gdzie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy okazji otwarto klasę o profilu wojskowym. 

Ogłaszam rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w województwie pomorskim powiedziała tam Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty, kierując te słowa do ponad 300 tys. pomorskich uczniów i ich nauczycieli. 

Tylko w Gdańsku poniedziałek 4 września był pierwszym dniem szkoły dla ponad 91 tys. uczniów w 504 placówkach samorządowych i niepublicznych. Jak zapowiadała kilka dni temu prezydent Gdańska - priorytetem w tym roku szkolnym ma być budowanie „Demokratycznej Szkoły w Dialogu”.

Gdańsk: jest Rzecznik Praw Ucznia

– To, na czym nam najbardziej zależy to kształtowanie świadomych postaw obywatelskich – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Żeby młodzi ludzie wiedzieli co od nich zależy, kiedy decydują się wziąć udział w wyborach, kogo wybierają, ale też co tracą rezygnując z głosowania. Może nie wszyscy mają tego świadomość, ale w tym roku po raz pierwszy ma szansę uczestniczyć w wyborach pokolenie, które urodziło się już po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. To są roczniki 2004 i 2005.

Jednym z elementów tej strategii jest powołanie w Gdańsku Rzecznika Praw Ucznia.

– Moim celem jest wspieranie społeczności szkolnych, aby były przestrzegane prawa uczniów i uczennic – mówi Katarzyna Gęba, które objęła tę funkcję od 1 września. – Będziemy szkolić, upowszechniać wiedzę, wspierać i budować zespoły eksperckie. Rozpoczniemy od diagnozy, rozmów i od współpracy ze szkołami. Będziemy budować strukturę w oparciu o głos społeczności szkolnej.

Katarzyna Gęba jako koordynator działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia będzie urzędować w Gdańskim Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, przy ul. Związku Jaszczurczego 4.

Trójmiasto: inwestycje w szkoły

W Gdańsku od tego roku szkolnego funkcjonują dwie nowe szkoły podstawowe. 1 września zainaugurowano rok szkolny na Osowej dla 453 uczennic i uczniów z klas 0-3 - powstała tam filia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika.

ZOBACZ: Najmłodsi uczniowie mają szkołę na Osowej tylko dla siebie

Z kolei na południu Gdańska otwarto Morską Szkołę Podstawową przy ul. Srebrnej. To publiczna niesamorządowa szkoła podstawowa, z co najmniej 27 oddziałami. Naukę rozpoczynają tam dzieci z klas 0-3, w kolejnym roku szkolnym dołączą uczniowie starszych klas. Łącznie placówka ma być przeznaczona dla 700-750 uczennic i uczniów.

Gdynia i Sopot inwestowały natomiast w modernizację i rozbudowę działających placówek. W Gdyni przy Szkole Podstawowej nr 33 na Oksywiu zbudowano nową halę sportową, z kolei przy ZSP nr 6 a Babich Dołach przy ZSP 6 powstał kolejny kompleks sportowy

PRZECZYTAJ TEŻ Na Pomorzu brakuje niemal tysiąca nauczycieli

Zmiany w szkołach

– Drodzy uczniowie, skończyły się niestety wakacje. Też żałuję, ale tak jest każdego roku, bo jest czas na odpoczynek i jest czas na pracę – mówił do uczniów na filmiku opublikowanym w internecie minister edukacji i nauki. I od razu przypominał, co się w szkołach zmienia: druga klasa historii i teraźniejszości, nowy przedmiot biznes i zarządzanie, laptopy dla czwartoklasistów i bony na laptopy dla nauczycieli.

Rzeczywiście – jeszcze we wrześniu bezpłatne laptopy mają dostać wszyscy uczniowie klas IV szkół podstawowych, a w październiku ma ruszyć program „Laptop dla nauczyciela” – ale tylko dla tych, którzy na początku pandemii nie skorzystali z dotacji na zakup sprzętu.

Od teraz co rok kolejne roczniki czwartoklasistów ze szkół publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie kupowane centralnie laptopy. Będą miały zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Zagwarantowany będzie także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników.

Od września do szkół ponadpodstawowych wchodzi nowy przedmiot – biznes i zarządzanie, zastępując podstawy przedsiębiorczości. Szczególny nacisk w ramach biznesu i zarządzania ma być kładziony na pracę w grupach, business case study oraz rozwijanie kompetencji liderskich.

Z kolei wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zapowiada przegląd podstaw programowych to działania kontrolne, związane z reformą edukacji.

Kończy się pewien etap zmian, który się dokonywał w polskiej szkole w ostatnich latach. Przypomnijmy, że kilka lat temu dokonała się bardzo ważna reforma organizacyjna i programowa. Ona w kolejnym roku szkolnym zakończy się, bo już uczniowie technikum będą także uczniami, którzy kończyli szkołę podstawową, podobnie jak uczniowie liceum mówi wiceminister. Powołujemy w tej chwili zespoły, które będą przyglądały się zapisom podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów tak, aby za kilka miesięcy zaproponować mniejsze lub większe zmiany w poszczególnych przedmiotach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama