Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

XII Jarmark Cysterski w Pelplinie już w ten weekend

Konferencja w sprawie rozwoju Pomorskiego Szlaku Cysterskiego, Jarmark Cysterski, piknik, koncerty, biesiada czy też historyczna parada ulicami Pelplina. Od piątku, 15 września odbywa się tam XXII Jarmark Cysterski. Wydarzenie potrwa do niedzieli, 17 września.
Jarmark Cysterski w Pelplinie

Autor: Andrzej Połomski

XXII Jarmark Cysterski w Pelplinie. Co w programie?

Tegoroczny Jarmark Cysterski rozpoczął się w piątek, 15 września na terenie dawnego opactwa cysterskiego Collegium Marianum w Pelplinie, gdzie zainaugurowana została konferencja pod patronatem prezesa Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marty Chełkowskiej oraz burmistrza Pelplina Mirosława Chyły na temat kierunków dalszego rozwoju Pomorskiego Szlaku Cysterskiego jako integralnej części szlaku cysterskiego w Polsce. Odbyła się ona w 20. rocznicę powołania w Pelplinie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce.

PRZECZYTAJ TEŻ: I Oliwski Jarmark Cysterski za nami

Natomiast w sobotę i niedzielę, 16-17 września trwać będzie Jarmark Cysterski, nawiązujący do średniowiecznych jarmarków kupieckich, organizowanych z okazji m.in. dużych świąt kościelnych. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 (wcześniej odbędą się biegi). Przewidziano sporo atrakcji. Będą 200 stoisk handlowych i kulinarnych, zabawy średniowieczne, turniej kuszniczy oraz muzyka i zabawa.

  • O godz. 17.00 rozpocznie się koncert zespołów muzyki dawnej,
  • o godz. 18.15 pokaz tańców średniowiecznych,
  • a od godz. 18.30 trwać będzie biesiada z muzyką „na żywo”.
PRZECZYTAJ TEŻ: XXI Jarmark Cysterski w Pelplinie przeszedł do historii

Turniej Rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego” i konkurs historyczny wiedzy o Cystersach w niedzielę, 17 września o godz. 11.15.

  • O godz. 13.00 widowiskowa parada historyczna traktami Pelplina (przemarsz ul. Wybickiego na plac katedralny).
  • Od godz. 14.00 na placu jarmarkowym pokazy, spektakle i turnieje.

Chętni będą mogli (w sobotę i niedzielę między godz. 14.00 a 17.00) wziąć udział w warsztatach (na placu przed Collegium Marianum oraz w krużgankach klasztornych) z pisania gęsim piórem, drukarskich, z wykonywania grafik czy też czerpania i barwienia papieru.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jarmark otwarty! „Kupcom życzenia wysokich cen, kupującym jak najniższych”

Także w sobotę i niedzielę między godz. 12.00 a 14.00 odbywać będą się warsztaty „Muzealny Detektyw”. To okazja do odkrywania historii i sztuki poprzez interaktywną eksplorację muzealnych zbiorów.

Jarmark będzie też okazją do bezpłatnego zwiedzania dawnego opactwa z przewodnikiem (piątek, godz. 21.00, sobota, godz. 12.00 i 13.00, niedziela, godz. 14.15 i 15.15).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama