Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jarmark otwarty! „Kupcom życzenia wysokich cen, kupującym jak najniższych”

763. Jarmark św. Dominika oficjalnie otwarty. Przez najbliższe trzy tygodnie swoje produkty, w tym unikalne rękodzieło, biżuterię, starocie z duszą, przysmaki kuchni europejskiej czy orientalnej, oferować będzie ponad 750 wystawców. Jak co roku, przerwy od zakupów umilą gościom koncerty, warsztaty oraz atrakcje rozrywkowo-edukacyjne przygotowane w ramach stref społecznych.
763. Jarmark św. Dominika, Gdańsk, otwarcie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

763. Jarmark św. Dominika w Gdańsku otwarty!

Rozpoczęcie jarmarku obwieścił hejnał autorstwa Pawła Hulisza. Jak co roku, długość kompozycji dopasowywana jest do metryki wydarzenia, co oznacza, że w tym roku zgromadzeni na Długim Targu, a mogło to być nawet kilka tysięcy osób, usłyszeli dokładnie 763 nuty zagrane przez 16 trębaczy z towarzyszeniem carillonu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Znamy program 763. Jarmarku św. Dominika na 2023 rok

W samo południe, tuż przed otwarciem, prezydent Gdańska przekazała prezesowi zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich symboliczny klucz do bram miasta.

– Gdańsk zawsze był miastem otwartym na kupców oraz ludzi, którzy z różnych powodów musieli uciekać w poszukiwaniu lepszego życia. Tutaj zawsze mogli znaleźć swój port. Wierzę w to, że jako kupcy i odwiedzający zostawimy miasto w stanie jeszcze lepszym niż jest to obecnie – przekonywał Andrzej Bojanowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wszystkie przystanki 763. Jarmarku św. Dominika

– Jarmark to tradycja, która jest jednym z elementów tożsamości naszego miasta – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – To, co ważne w handlu, poza godziwym zarobkiem, to spotkanie ludzi. Mam nadzieję, że kolejny jarmark przyniesie wam wiele ciekawych rozmów, spotkań oraz wydarzeń kulturalnych. Korzystajcie również ze stref społecznych, w których poruszamy ważne dla wszystkich sprawy – zachęcała prezydent.

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak życzyła sprzedającym, by sprzedawali drogo, a kupującym, by kupowali tanio. Natomiast wszystkim, by z transakcji wyszli zadowoleni.

Uroczystemu otwarciu towarzyszyła tradycyjna parada, w której główne role odgrywali: patron kupców Złoty Hermes, Neptun, Fortuna oraz symbol jarmarku Karmazynowy Kogut. Towarzyszyły im błazenki, kuglarze, żonglerzy, a także grupy rekonstrukcyjne: Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama