Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gmina Pszczółki: Ksiądz chciał kupić działkę za 1 procent wartości. Jest oświadczenie wójta

Mienie komunalne zostało nam powierzone jak talent srebra – napisał wójt gminy Pszczółki Maciej Urbanek do tamtejszego księdza proboszcza, ostatecznie odmawiając zgody na sprzedaż działki pod budowę kościoła w Skowarczu z 99-procentową bonifikatą. Zaproponował za to zakup ziemi w ratach.
ksiądz

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Spór o działkę pod budowę kościoła w Skowarczu. Proboszcz chciał ją kupić za 1 procent wartości

Spór o sprzedaż gminnej działki w Skowarczu zakończy zapewne oświadczenie wójta gminy Pszczółki Macieja Urbanka, opublikowane na stronach gminy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Panele na dachu kościoła św. Brygidy bez zgody konserwatora

Jak pisała „Gazeta Wyborcza” w marcu ubiegłego roku, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach ks. Józef Urban wystąpił do władz gminy o sprzedaż hektarowej działki w Skowarczu z 99-procentową bonifikatą. Oznaczało to, że zamiast ok. 2 mln zł, parafia zamierza zapłacić za ziemię ok. 20 tys. zł.

W listopadzie ubiegłego roku Rada Gminy Pszczółki większością głosów odrzuciła wniosek proboszcza. Media podawały, że podczas mszy ksiądz miał przekląć radnych, którzy nie chcą wydać działki pod kościół.

– Mam nadzieję, że się nawrócą i zobaczą bramę niebios – cytowała rzekome słowa księdza „Gazeta Wyborcza”.

Ksiądz chciał kupić atrakcyjną działkę w gminie Pszczółki za bezcen. Bonifikaty nie będzie

W Kamienicy Kultury w Pszczółkach w poniedziałek, 4 września odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele gminy oraz Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach.

Tego samego dnia o godzinie 14. w kościele została odprawiona msza „w intencji pomyślnych owoców spotkania ks. Proboszcza Józefa Urbana z Wójtem Maciejem Urbankiem oraz Radnymi. O światło Ducha Świętego”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Luksusowy dom i samochód, w tle duchowny zwolniony z parafii

Ostatecznie jednak radni nie zgodzili się na sprzedaż ziemi z bonifikatą. Na stronie gminy ukazał się komunikat:

„W związku ze spotkaniem, jakie miało miejsce w dniu 4 września 2023 r. w Kamienicy Kultury w Pszczółkach, w którym uczestniczyli przedstawiciele Gminy oraz Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach, informujemy, że Rada Gminy Pszczółki podtrzymuje dotychczasowe stanowisko na które składa się:

  • sprzedaż działki po cenie rynkowej,
  • brak bonifikat,
  • zgoda na płatność ratalną”.

Stanowisko radnych zostało szczegółowo wyjaśnione w upublicznionym piśmie, podpisanym przez wójta Macieja Urbanka i przewodniczącą Rady Gminy Pszczółki Annę Staniewicz, skierowanym do ks. Józefa Urbana. Czytamy w nim, że przedstawiciele samorządu „muszą być wierni własnym słowom i oczekiwaniom mieszkańców”.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Kościół nie może być paserem”. Posłanka Lewicy składa w Gdańsku projektu uchwały

„Uczciwość i rzetelność powoduje, że nie możemy zmienić uprzednio wyrażonego pisemnego stanowiska. (...) Pamięta Ksiądz Proboszcz, iż dwukrotnie proponowaliśmy, aby Ksiądz rozważył ratalny sposób zapłaty za nieruchomość, o którą się ubiega”.

Autorzy listu przywołują art. 1 Konkordatu, mówiący o niezależności i autonomii państwa oraz Kościoła katolickiego.

„Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół Katolicki są – każde w swej dziedzinie – niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego”.

„Mienie komunalne zostało nam powierzone jak talent srebra, który winniśmy pomnażać. Ustawodawca, zgodnie z tą ewangeliczną nauką, nakazuje zbywanie nieruchomości gminnych z zastosowaniem ceny rynkowej”.

komunikat wójta Rady Gminy Pszczółki Macieja Urbanka

Informują też, że szczegółowo przeanalizowano akty prawne dotyczące przekazywania majątku gminy kościelnym osobom prawnym. Zdaniem przedstawicieli gminy, przywoływane przez księdza proboszcza przepisy nie dają podstaw do stosowania preferencyjnych warunków i ulg dla parafii.

„Mienie komunalne zostało nam powierzone jak talent srebra, który winniśmy pomnażać. Ustawodawca, zgodnie z tą ewangeliczną nauką, nakazuje zbywanie nieruchomości gminnych z zastosowaniem ceny rynkowej” – piszą samorządowcy, informując, że gmina zamierza zwrócić się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z prośbą o konsultacje i ocenę tej transakcji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sławoj Leszek Głódź nie jest już Kawalerem Maltańskim. Prestiżowy zakon pozbawił arcybiskupa tego honoru

Nie udało się nam dodzwonić do ks. Józefa Urbana. W SMS-ie poprosiliśmy proboszcza o komentarz do oświadczenia gminy. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama