Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Ignacy Jan Paderewski będzie miał pomnik w Gdańsku

Popiersie wybitnego pianisty i polskiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego stanie w Narodowym Muzeum Morskim 10 listopada 2023 roku.
Ignacy Jan Paderewski będzie miał pomnik w Gdańsku
 Zwycięski projekt rzeźby prof. Jana Szczypki z ASP w Gdańsku

Autor: Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Paderewski był gorącym orędownikiem niepodległości Polski z dostępem do morza. Historycy przypominają często jego wizytę w Gdańsku w Boże Narodzenie 1918 roku. Do tej pory jednak nie udawało się zrealizować pomysłu upamiętnienia tego wielkiego artysty, dyplomaty i polskiego patrioty w postaci gdańskiego pomnika. Owszem, jest od lat ulica Paderewskiego, ale bez wątpienia zasługuje on na upamiętnienie w postaci np. pomnika.

I tak się stanie, bo pomnik tego wybitnego artysty i Polaka stanie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

- Ignacy Jan Paderewski nawiązując stosunki dyplomatyczne z ówczesnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrowem Wilsonem odegrał ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dostępu do morza – mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał.

Działacze Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku od wielu lat starali się, aby pojawił się tu pomnik Paderewskiego. To w końcu udało się zrealizować i jego popiersie stanie w reprezentacyjnej sali tzw. Arsenału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W ten sposób pragniemy wyrazić nasze uznanie dla dyplomatycznej działalności Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego niezwykle skutecznego zaangażowania w zapewnienie Polsce dostępu do morza – mówi dr Fryderyk Tomala, prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Autorem rzeźby przedstawiającej Ignacego Jana Paderewskiego jest zwycięzca konkursu, którym został prof. Jan Szczypka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczyste odsłonięcie pomnika będzie obudowane prezentacją okolicznościowego wydawnictwa dotyczącego Paderewskiego, specjalnego medalu, prelekcją dr. Fryderyka Tomali, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, archiwalnym filmem z koncertu Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych i wystąpieniem prof. Jana Szczypki – zapowiada dyrektor NMM Robert Domżał.

Na cokole popiersia zostanie umieszczony napis: „Ignacemu Janowi Paderewskiemu niestrudzonemu orędownikowi idei niepodległej Polski z dostępem do morza z wdzięcznością Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - Gdańsk 2023”.

Odsłonięcie popiersia Paderewskiego będzie początkiem obchodów 105 rocznicy odzyskania niepodległości w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Z tej okazji NMM zaprasza na rodzinne świętowanie w niedzielę, 12 listopada 2023 r. w muzealnych spichlerzach na Ołowiance. Na zwiedzających będą czekać m. in. tematyczne gry, warsztaty plastyczne, fotoławeczka z akcesoriami retro, quiz wiedzy o historii Polski i pełne ciekawostek spotkanie z transatlantykiem MS „Piłsudski”. Tegoroczne święto, obok wątków marynistycznych, odbędzie się również w duchu… muzycznym. Podczas niedzielnego zwiedzania zaprezentujemy sylwetkę jednego z ojców polskiej niepodległości, światowej sławy pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego oraz posłuchamy archiwalnego nagrania jego utworu w autorskim wykonaniu. A wszystko to w ramach biletu wstępu w promocyjnej cenie 3 zł.

Program: 10:00 – 16:00 – samodzielne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w promocyjnej cenie.

11:00 – 15:00, Sala Arsenał, parter: warsztaty plastyczne - tworzenie pamiątkowych toreb z podobizną Ignacego Paderewskiego. Rodzinna gra podłogowa „Z Torunia nad morze” i wielkoformatowe układanki dla dzieci.

11:00 – 15:00, Sala II RP – II piętro: fotoławeczka retro – możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia na historycznym tle z wykorzystaniem elementów strojów z czasów II Rzeczpospolitej, quiz wiedzy na temat odzyskania niepodległości przez Polskę i… nie tylko!

12:00, 13:00, 14:00, Sala II RP – II piętro: prelekcja o historii transatlantyku MS „Piłsudski” – najpiękniejszego przedwojennego polskiego statku w wirtualnej rzeczywistości – niespodzianka!

Sprzedaż biletów w promocyjnej cenie będzie dostępna stacjonarnie w dniu wydarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa