Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Kocham moje miasto”. Zdjęcia gdańskich seniorów na wystawie zorganizowanej przez „Zawsze Pomorze”

W oliwskim Domu Zarazy w Gdańsku w piątek, 10 listopada otwarto wystawę zdjęć gdańskich seniorów, uczestników warsztatów dziennikarsko-fotograficznych organizowanych przez redakcję portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.
„Kocham moje miasto”. Zdjęcia gdańskich seniorów na wystawie zorganizowanej przez „Zawsze Pomorze”

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

„Kocham moje miasto”. Zdjęcia seniorów na wystawach zorganizowanych przez „Zawsze Pomorze” 

W obecnych czasach fotografowanie stało się czymś szalenie powszechnym. Media społecznościowe sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z fotografią, a granica między amatorami a zawodowcami staje się płynna. Dobre zdjęcie, w pewnych warunkach, można wykonać nawet bez profesjonalnego i drogiego sprzętu fotograficznego. Jeśli ma się dobry pomysł, chęci i motywację do rozwoju swojej pasji, to nawet smartfonem można zrobić naprawdę dobrą fotografię. Udowodnili to seniorzy z Gdańska i Tczewa, którzy po raz trzeci uczestniczyli w warsztatach fotograficzno-dziennikarskich „Kocham moje miasto”, zorganizowanych przez redakcję portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.

„Kocham moje miasto”. Niezwykła wystawa zdjęć w Domu Zarazy w Gdańsku

Finałem warsztatów są wystawy. Fotografie uczestników z Tczewa możemy oglądać na dużej ekspozycji w tczewskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. W piątek, 10 listopada swoje prace zaprezentowali natomiast seniorzy z Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kocham moje miasto, czyli fotografowanie bez tajemnic

Wernisaż odbył się w kameralnej sali zabytkowego Domu Zarazy, miejsca z duszą i arcyciekawą historią, o której opowiedziała na wstępie – witając przybyłych – Monika Zytke, prezes Stowarzyszenia Stara Oliwa, które jest gospodarzem tego niezwykłego obiektu.

Ideą wszelkich działań Domu Zarazy jest integracja, tak w kwestii spotkań seniorów w działającym tu Domu Sąsiedzkim, jak i w przygotowywaniu w tym miejscu wydarzeń artystycznych, teatralnych, warsztatowych czy wystawienniczych. Wystawa tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze” jest tego przykładem. Montaż ekspozycji to pomysł i wykonanie dwójki seniorów, od lat aktywnie działających w Domu Zarazy: Reginy Chodyko i Jerzego Szafirowicza – ludzi teatru, poetów, recytatorów, przede wszystkim społeczników z pasją.

PRZECZYTAJ TEŻ: Patrz oczyma, fotografuj sercem… Zapraszamy seniorów na warsztaty „Kocham moje miasto”

Na wernisaż przybyli, oczywiście, autorzy zdjęć, ich rodziny i zaproszeni goście. Każdą z zaprezentowanych prac przedstawił zebranym fotoreporter „Zawsze Pomorze” Olek Knitter, pracujący z seniorami podczas warsztatów. O pracy nad zdjęciami opowiedzieli też sami autorzy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nigdy nie jest za późno, by zrobić zdjęcie na wystawę

To, jakie zdjęcia zostaną wybrane przez redakcję na ekspozycję, było dla nich miłą niespodzianką. Możemy oglądać i ujęcia stricte fotoreporterskie, i malownicze krajobrazy, i opowieści o ludziach, wreszcie znane i nieznane, często zaskakujące odsłony Gdańska. W każdej sytuacji to spojrzenie na miasto bardzo osobiste i oryginalne.

Uczestnikom warsztatów zostały przekazane gratulacje od nieobecnego – z powodu choroby – redaktora naczelnego „Zawsze Pomorze” Mariusza Szmidki. Podkreślił, że wybrane na wystawę fotografie mają wartość artystyczną, ale też dokumentacyjną i poznawczą, ukazują również silną identyfikację autorów z miejscem zamieszkania. A sama wystawa, ma nadzieję, będzie inspiracją dla innych seniorów z Pomorza. Mariusz Szmidka zaprosił też do dalszej współpracy z redakcją „Zawsze Pomorze”, zachęcając, by uczestnicy warsztatów informowali nas o kolejnych projektach, następnych, może już indywidualnych, wystawach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kocham moje miasto. Seniorzy coraz bliżej dwóch wystaw

Wystawa w Domu Zarazy będzie czynna do końca listopada 2023 r. Można ją zwiedzać w dni powszednie w godzinach spotkań Domu Sąsiedzkiego (11:00-14:00). Będzie również dostępna podczas wszystkich wydarzeń, jakie w tym terminie odbędą w Domu Zarazy (szczegóły na facebookowym profilu Domu Zarazy).


Projekt „Kocham moje miasto” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego

logo województwa pomorskiego

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama