Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Seniorzy są dla nas autorytetami, wskazują nam drogę do celu

Ponad 200 osób wzięło udział w pierwszej w powiecie kartuskim konferencji senioralnej, zorganizowanej przez starostę kartuskiego i Powiatową Radę Seniorów pod hasłem „Wigorowy zawrót głowy”. Sala kinowa Kartuskiego Centrum Kultury była wypełniona po brzegi.
konferencja senioralna w Kartuzach

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Każdy senior jest inny. Jedni lubią ruch, inni poczytać książkę, spotkać się z ciekawymi ludźmi. Takie tematy przewijały się przez całą konferencję w czasie debaty „Aktywny Senior – Zdrowy Senior”. Przedstawiciele starostwa i środowisk działających na rzecz seniorów zaprezentowali, co powiat zrobił w zakresie polityki senioralnej. Dyskutowano o możliwości finansowania takich działań oraz fizjoterapii osób starszych. Wskazano również, gdzie i jak seniorzy mogą swoją aktywność realizować.

– Jesteśmy dumni, że mamy takich seniorów, że jesteście z nami – powiedział Piotr Fikus, wicestarosta kartuski. – A wiecie, że seniorzy są dla nas autorytetami, którzy mają nam, młodszemu pokoleniu wskazywać drogę, która poprowadzi nas do celu.

To była pierwsza powiatowa konferencja Rady Seniorów powiatu kartuskiego.

– Działamy jako rada przez niecały rok – powiedziała Bolesława Cichowska, przewodnicząca Rady Seniorów.  W tej chwili poznajemy się nawzajem. Początkiem naszej działalności były spotkania z wójtami poszczególnych gmin, zapoznaliśmy się z ich działaniami, planami w temacie aktywności seniorów, pytaliśmy, czego potrzebują.

– Nowością w tej naszej polityce senioralnej było stworzenie i powołanie podmiotu, który reprezentować będzie wszystkie środowiska senioralne i poznanie ich potrzeby, by móc w miarę możliwości spełniać ich oczekiwania - mówi Iwona Formela, członkini Zarządu Powiatu Kartuskiego. – Tym podmiotem jest Rada Seniorów Powiatu Kartuskiego. Rada liczy 16 osób. W powiecie mamy 8 gmin, każda z nich jest reprezentowana przez dwuosobowy zespół seniorów, który zna swoje środowisko lokalne i wie, w jaki sposób oczekiwania i potrzeby seniorów można by spełnić.

W konferencji wziął udział Mirosław Młyński z Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. Zaprezentował wykład zatytułowany „Jak sprawić, by dobrze się czuć w zaawansowanej młodości, czyli fizjoterapia wieku podeszłego”.

 – Trudno ocenić, jaki jest polski senior. Przyjmuje się, że około 23-25 procent wszystkich osób w Polsce w 2030 roku będzie po 65 roku życia. To wielkie wyzwanie dla różnych systemów, czy to dla opieki zdrowotnej, czy systemów społecznych, socjalnych – stwierdził Mirosław Młyński. - Na dzisiejszej konferencji usłyszałem wiele pozytywnych słów na temat klubów seniora i grup, które działają na rzecz własną, bo ci ludzie chcą się ze sobą spotykać. Trzeba dać im szanse i możliwości, wesprzeć organizacyjnie, finansowo, a potem to już samo się toczy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama