Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest gdańskim artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęło 31 wniosków. Poza statuetką autorstwa Tomasza Radziewicza i dyplomem autorstwa Marka Rogali, laureaci otrzymują także 10 000 zł. Nagrody rozdano już po raz 24., a gala miała miejsce w Sali Suwnicowej Klubu Żak, w sobotę 25 listopada.
Trzech nagrodzonych wybrała kapituła konkursu pod przewodnictwem rednego Jana Peruckiego złożona z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, uczelni wyższych, laureatów ubiegłorocznego konkursu i przedstawicieli mediów, w tym naszej redakcyjnej koleżanki Gabrieli Pewińskiej-Jaśniewicz. Czwarty laureat wybierany był poprzez głosowanie publiczności.
– Gratuluję wszystkim Państwu. Już sam fakt, że nazwisko artystki czy artysty zostało zgłoszone do nagrody, jest wielkim osiągnięciem, bo świadczy nie tylko o wrażliwości i talencie, ale i pracowitości. Dziękuję Wam, że żyjecie i tworzycie w Gdańsku. Bez kultury nie ma świata, nie ma miasta, a co ważniejsze, nie ma ludzi i nie ma wspólnoty – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2023
Katarzyna Warzecha – jest absolwentką Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Wajda School & Studio w Warszawie. Jej dyplomowy film – „Jest naprawdę ekstra” – zdobył uznanie i nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach. Pracowała m.in. z Filipem Bajonem, Marcinem Wroną (przy filmie „Demon” i spektaklu „Ich czworo”) oraz Agnieszką Holland. Wyreżyserowała dokumentalny film animowany „We Have One Heart”, który opowiada o losach rodziny gdańskiego muzyka i malarza Adama Witkowskiego. Film zdobył nagrodę Złoty Hugo dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w 2020 roku, dzięki czemu znalazł się na długiej liście kandydatów do Oscara. Katarzyna Warzech współreżyserowała serial „Absolutni debiutanci”, który można oglądać na platformie Netflix.
Została nominowana za współreżyserię głośnego filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland, który, zdobył Nagrodę Specjalną na Festiwalu Filmowym w Wenecji.bszego sensu życia oraz wstrząsnąć sumieniami poprzez ujawnienie tego, co w cieniu i wydobycie na światło tego, co można odkryć w ludzkiej duszy poza ekranem”.
Maciej Kułakowski, absolwent, a obecnie wykładowca gdańskiej aMuz, jest laureatem jednego z najsłynniejszych konkursów muzycznych – Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywcą I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Jako solista występował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, London Mozart Players, Kammerphilharmonie Bremen, Brussels Philharmony Orchestra czy Calgary Symphony Orchestra.
Został nominowany za wydanie wysoko ocenianych przez krytyków płyt: „Beau Soir” dla wytwórni Delphian Records (2021) i „Krzysztof Penderecki: Chamber Music vol. 3” dla wytwórni DUX (2023), a także za nagrania swoich kompozycji: „Square Dance” na sześć wiolonczel oraz „Belonging” na pięć wiolonczel.
Mikołaj Sikała także jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie ukończył studia w klasie kameralistyki i fortepianu. W 2022 uzyskał stopień doktora sztuki, obecnie pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu w macierzystej uczelni. Występował w Niemczech, Hiszpanii, Rumunii i Bułgarii jako solista oraz kameralista, m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim.
Nominowany za skomponowanie, wykonanie i nagranie pięcioczęściowej „Suity nadmorskiej" na fortepian solo, inspirowanej pięknem pomorskich krajobrazów. Premiera utworu odbyła się w 2022 roku w Filharmonii Bałtyckiej w ramach recitalu w cyklu „Chopin nad wodami Motławy”.
Paulina Eryka Masa (nagroda publiczności) jest autorką licznych przekładów na język polski oraz dziewięciu sztuk teatralnych. Jest członkinią Fundacji Hiszpański Konsulat Kultury oraz członkinią zwyczajna Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Współpracowała m.in. z Teatrem Wybrzeże, Teatrem w Blokowisku, Klubem Żak, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, PWSFTviT w Łodzi oraz miesięcznikiem „Dialog”.
Nominowana za przetłumaczenie sztuk teatralnych „Grooming” i „Konam, bo nie umarłam jeszcze. Podwójne życie Teresy”, jedenego z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy hiszpańskich Paco Bezerry. Tłumaczka wyreżyserowała obydwie sztuki w Klubie Żak, w ramach cyklu czytań performatywnych PC Drama. W Teatrze w Blokowisku zrealizowała swój własny dramat „Deltę Wenus”. Jej przekład „Harmonii ciszy” autorstwa Loli Blasco znalazł się wśród najlepszych przekładów 2023 roku wyróżnionych przez polski komitet sieci Eurodram.
Napisz komentarz
Komentarze