Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Wiadomo, kiedy otwarcie Żurawia. Będzie festyn

Gdański Żuraw po trwającym ponad trzy lata remoncie, połączonym z modernizacją i przygotowaniem nowej wystawy stałej, ponownie otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Narodowe Muzeum Morskie z tej okazji zaprasza wszystkich na niecodzienny festyn, utrzymany w klimacie epoki XVII-wiecznego Gdańska. Podczas wydarzenia możliwe będzie zwiedzanie odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wszystko rozpocznie się we wtorek, 30 kwietnia o godzinie 14 pod fasadą zachodnią Żurawia, od strony ul. Szerokiej.
Żuraw, Gdańsk
Zakończył się remont gdańskiego Żurawia. Wkrótce otwarcie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Narodowe Muzeum Morskie poinformowało, że nowa ekspozycja wewnątrz Żurawia w Gdańsku została przygotowana tak, by zwiedzający mogli poczuć się, jak w oryginalnych wnętrzach z XVII wieku. Na trzech piętrach zabytku znajduje się sześć sal ekspozycyjnych. Odwiedzający będą mogli poznać m.in.: 

  • tajniki nawigowania w trakcie wpływania statku do portu, 
  • towary przywożone wówczas do Gdańska, 
  • procedury transakcyjne w komorze palowej, 
  • dawne szkutnictwo, 
  • a nawet rozrywki czekające na gości portowego miasta w licznych tawernach.

Kiedy otwarcie Żurawia w Gdańsku? Znamy datę

Festyn, utrzymany w atmosferze dawnej epoki, we wtorek, 30 kwietnia o godz. 14 przeniesie gości do XVII-wiecznego miasta. Zaplanowano pokazy rzemiosł, muzykę z tamtej epoki, towarzystwo gdańszczan w historycznych strojach. Do tego gdańską kuchnię, warsztat mincerza oraz pokazy umundurowania i uzbrojenia. Dla najmłodszych przygotowano rozmaite gry i zabawy, także z użyciem replik zabawek oraz gier z epoki.

festyn, Gdańsk
Na otwarcie gdańskiego Żurawia odbędzie się festyn (fot. NMM)

– Będzie można zajrzeć do gabinetu portowego cyrulika i dowiedzieć się, jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu. Pojawi się kram kupców i marynarzy gdańskich – każdy będzie mógł sprawdzić, jakie towary sprowadzano do Gdańska pod pokładami żaglowców, i posłuchać opowieści o przygodach ludzi morza – zachęca Patryk Herdzik z Działu Edukacji NMM. 

Wiedzieć trzeba, że jednocześnie na terenie Żurawia może przebywać ograniczona liczba osób, nie można naraz wpuścić wszystkich chętnych. Być może, trzeba będzie nieco poczekać na wejście.

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama