Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pelplin: 200-lecie stolicy biskupiej. Wystawa i zwiedzanie rezydencji

Pierwszymi skojarzeniami z Pelplinem są zazwyczaj zabytkowa katedra oraz jedyna w Polsce i jedna z nielicznych, jakie przetrwały w oryginalnej, integralnej oprawie z XV wieku, Biblia Gutenberga. Teraz na odwiedzających i mieszkańców czeka jeszcze inna atrakcja. W czwartek, 25 kwietnia Muzeum Diecezjalne zaprasza na wernisaż wystawy „De salute animarum”, która odkryje skarby będące w zasobach tej placówki. 2 maja z kolei będzie wyjątkowa okazja do zajrzenia do rezydencji biskupiej.
Biblia Gutenberga w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie
Najcenniejszy eksponat w pelplińskim muzeum – Biblia Gutenberga

Autor: Jacek Cherek

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie zaprasza na unikatową wystawę z okazji 200-lecia stolicy biskupiej w Pelplinie. Wernisaż wystawy jubileuszowej „De salute animarum” odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia o godz. 19. 

200-lecie stolicy biskupiej w Pelplinie. Wystawa „De salute animarum”

W 1824 roku, na mocy bulli papieża Piusa VII „De salute animarum”, stolicę biskupią przeniesiono do Pelplina, pozostawiając jej nazwę bez zmian. Na wystawie w Muzeum Diecezjalnym zostaną zaprezentowane eksponaty związanych z historią diecezji, m.in.: 

  • kielich z fundacji bp. Piotra Tylickiego dla katedry w Chełmży z roku 1603, 
  • kielich eucharystyczny, będący darem papieża Jana Pawła II dla biskupa pelplińskiego
  • oraz zabytkowe ornaty.

– To także wyjątkowa okazja, by zapoznać się z na co dzień niedostępnymi dla zwiedzających, eksponowanymi w rezydencji biskupiej, portretami biskupów chełmińskich rezydujących w Pelplinie od 1824 roku oraz biskupów pelplińskich – zachęca dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Krystian Feddek. – Na wystawie znajdą się także eksponaty związane z patronami diecezji chełmińskiej i pelplińskiej (m.in. obraz Świętej Rozalii i patronek pruskich z lat 30. XVII wieku z Rezydencji Biskupiej) oraz zdjęcia i pocztówki archiwalne z XX wieku, ukazujące przedwojenny Pelplin.

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie

Będzie to również okazja do muzycznej uczty. Wernisaż uświetni koncert zespołu Arte Con Brio, który będzie wyjątkową podróżą po utworach muzycznych z okresu ostatnich 200 lat.

Zwiedzanie rezydencji biskupiej w Pelplinie już 2 maja

To jednak jeszcze nie wszystkie ważne wydarzenia zaplanowane przez Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. 2 maja można będzie zajrzeć do rezydencji biskupiej. Pierwszy raz w historii zostanie ona otwarta dla zwiedzających. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć wnętrza domu zamieszkiwanego przez biskupów chełmińskich i pelplińskich.

Przybliżmy kilka historycznych ciekawostek związanych z tym miejscem. W 1824 roku, po przeniesieniu stolicy biskupiej z Chełmży do Pelplina, na terenie dawnych użytkowych ogrodów cysterskich wzniesiony został Pałac Biskupi, który wkomponowano w krajobraz Ogrodu Biskupiego, rozlokowanego na wysokim, południowym brzegu rzeki Wierzycy. Cały teren otoczono ceglanym murem, częściowo wykorzystując dawne ogrodzenia klasztorne. Budynek, wzniesiony pierwotnie w stylu neoromańskim, między rokiem 1927 a 1928 przebudowano z inicjatywy biskupa Stanisława Okoniewskiego. Otrzymał formę neoklasycystyczną poprzez dodanie frontowego portyku z kolumn oraz tarasu od strony parku.

Rezydencję biskupią można będzie zwiedzać od godz. 10.00 do 16.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama