Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Egzamin z matematyki. Geometria i truskawki zaskoczyły ósmoklasistów

Środa 15 maja to dla ósmoklasistów egzamin z matematyki. Był trudny – to pierwsze reakcje uczniów, których zaskoczyła geometria. Jutro ostatni egzamin - z języka obcego.
Egzamin z matematyki. Geometria i truskawki zaskoczyły ósmoklasistów
Egzamin z matematyki uważany jest od lat za najtrudniejszy spośród trzech, które uczniowie piszą na koniec szkoły podstawowej

Autor: Kinga Kalenik | Zawsze Pomorze

Egzamin z matematyki uważany jest od lat za najtrudniejszy spośród trzech, które uczniowie piszą na koniec szkoły podstawowej. Na to wskazują też statystyki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W 2023 roku średni wynik z egzaminu z matematyki - nawet przy obniżonych po pandemii wymaganiach - wyniósł 53 proc. (dla porównania - z j. polskiego i angielskiego uczniowie zdobywali średnio po 66 proc. punktów).

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Jak poszło uczniom?

Na rozwiązanie arkusza CKE ósmoklasiści mieli 100 minut. Korzystali wyłącznie z przyborów do pisania (długopis lub pióro z czarnym tuszem lub atramentem) i linijki - na egzaminie z matematyki nie można bowiem korzystać z kalkulatora.

- Była geometria w zadaniu otwartym, nie spodziewałam się tego – ocenia Kasia ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku.

- Zadanie z geometrią było trudniejsze niż na próbnych egzaminach – potwierdza jej kolega Damian. - Trzeba się było mocno skupić.

CZYTAJ TEŻ: Egzamin ósmoklasisty 2024. Język polski. „Kamienie na szaniec” i wiersz Miłosza?

Z kolei z internetowych wpisów ósmoklasistów wynika, ze jeszcze większym zaskoczeniem okazało się zadania, w którym pa Jan sprzedawa truskawek.

- Każdy ma inny wynik :( - pisze internautka.

- Dzikie mnożenie hajsu za truskawki, nic się nie zgadzało - dodawała inna.

(fot. Kinga Kalenik | Zawsze Pomorze)

Wśród wymagań egzaminacyjnych, według których tworzone są arkusze egzaminacyjne, muszą znaleźć się:

  • zadania z pierwiastkami 
  • zadania z ułamkami i wyrażeniami ułamkowymi
  • zadania z procentami
  • zadania z odczytywaniem danych z osi
  • zadania z geometrią - obliczanie objętości i pola powierzchni
  • zadania wyboru, w których należy uzasadnić prawdziwość podanych zdań, używając obliczeń. 

Ile punktów za egzamin z matematyki?

Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 25 punktów, w tym:

  • 15 punktów za zadania zamknięte, 
  • kolejne 10 punktów za zadania otwarte.

W zadaniach zamkniętych uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. To zadania typu prawda-fałsz, zadania wyboru wielokrotnego czy na dobieranie. W zadaniach otwarte uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź.

W przeciwieństwie do matur, egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać - nie ma progu zdawalności. Jednak obowiązkowe jest napisanie egzaminu - to warunek ukończenia szkoły podstawowej. Nawet jeśli uczeń uzyska z egzaminów 0 pkt., nie będzie to oznaczało konieczności powtarzania klasy.

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w środę 15 maja, napiszą go w terminie dodatkowym we wtorek 11 czerwca o godz. 9

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Wtedy też uczniowie otrzymają oficjalne zaświadczenia o wynikach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama