Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Boże Ciało na Pomorzu. Ulicami miast i wsi przechodzą procesje wiernych

Przypadające 60 dnie po Wielkanocy uroczystości Bożego Ciała, zwanego też świętem Eucharystii są dla katolików okazją do publicznego zamanifestowania wiary. Uroczyste procesje organizowane tuż po mszach w niektórych parafiach ruszyły już po godzinie 9 rano.
Boże Ciało

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jest to wyjątkowa ważne dla katolików święto, połączone z procesjami, podczas których wierni zatrzymują się przy każdym z czterech ołtarzy, przy których odczytywane są fragmenty Ewangelii.

Boże Ciało w Gdańsku. 25 procesji

W samym Gdańsku zaplanowano 25 procesji, z których ostatnia, wychodząca z oruńskiej parafii pw. Św. Ignacego Loyoli, zakończy się tuż przed godziną 14. Główne obchody Bożego Ciała w stolicy województwa rozpoczęły się o godzinie 10 w Bazylice Mariackiej. Procesja  ruszyła  godzinie 11 ulicami ulicami Piwną, Kuśnierską, Długim Targiem, Tkacką, Węglarską, Pańską, Katarzynki do Bazyliki św. Brygidy.

Wierni uczestniczący w mszy w Archikatedrze Oliwskiej przechodzą między godziną 10.50 a 13 ulicami Cystersów, Czyżewskiego,  Grunwaldzką na drugą stronę, Bitwy Oliwskiej, Dickmana, Pomorską, wracając następne na ul. Opacką, Cystersów.

Boże Ciało w Gdyni

W Gdyni, gdzie zgłoszono 20 procesji, utrudnień na ulicach można spodziewać się do godziny 13.30. W centrum procesja rozpoczęła się  o godz. 10 spod kościoła Najświętszej Maryi Panny przy ul. Świętojańskiej na  plac Kaszubski ulicami , Świętojańską, Starowiejską,  Armii Krajowej, Świętojańską, Partyzantów i Kopernika - do kościoła Franciszkanów.

Boże Ciało w Sopocie

Między godziną 9 a 12 odbywają się uroczystości w Sopocie, między czterema kościołami:  Św. Michała przy  ul. 3 Maja, NMP Gwiazdy Morza przy ul. Kościuszki, Św. Jerzego, przy Boh. Monte Cassino i Andrzeja Boboli przy ul. Powstańców Warszawy. Z kolei o godz. 15.30 na Molo zostanie zorganizowana coroczna ewangelizacja uliczna Katolicy na Ulicy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama