Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Oceanograf i Oceania ruszyły w rejs. Sprawdzą, jak daleko sięga Bałtyk

Należący do Uniwersytetu Gdańskiego r/v Oceanograf ponownie wyruszył poza Morze Bałtyckie, tym razem na ponad miesięczną wyprawę za północne koło podbiegunowe. W BaltArctic Research Cruise zaangażowani są także Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i należąca do niego r/v Oceania, uczelnie europejskiego sojuszu SEA-EU oraz znany powieściopisarz Zygmunt Miłoszewski, który będzie prowadził dziennik pokładowy podróży.
Oceanograf
R/v Oceanograf ponownie wyruszył poza Morze Bałtyckie, tym razem na ponad miesięczną wyprawę za północne koło podbiegunowe

Autor: Alan Stocki

Wspólny rejs dwóch polskich jednostek badawczych jest niepowtarzalną okazją połączenia działalności naukowej prowadzonej przez obie instytucje oraz wykorzystania pełni możliwości obu statków.

BaltArctic Research Cruise. Wspólny rejs Oceanii i Oceanografa

Rejs zakłada prześledzenie rozprzestrzeniania się wód płynących z Bałtyku do Arktyki wraz ze zbadaniem losów zawartych w nich substancji chemicznych, potencjalnych zanieczyszczeń (np. mikroplastiku, metali ciężkich) i niesionych przez nie organizmów żywych. W trakcie rejsu badania i obserwacje prowadzone będą równolegle na obu statkach. Planuje się wykonywanie pomiarów właściwości wody morskiej i aerozoli oraz poborów próbek wody i organizmów morskich do dalszych badań laboratoryjnych. Dzięki temu możliwe będą odpowiedź na pytania dotyczące zasięgu występowania pochodzących z Bałtyku organizmów słonawowodnych w pełnosłonych morzach nordyckich, charakteru odpływu wód bałtyckich na północ oraz sprawdzenie, jak daleko na północ są one jeszcze wykrywalne.

Oceanograf

Swoją perspektywę na działania naukowców, życie na statku oraz wszystkie inne wydarzenia z rejsu przedstawi autor powieści kryminalnych, laureat Paszportu „Polityki” 2014 Zygmunt Miłoszewski, który będzie prowadził dziennik pokładowy.

Myślę, że naukowców i pisarzy łączy fakt, że choć pozornie spędzamy życie, garbiąc się nad jakimiś papierami, to drzemie w nas dusza obieżyświatów i poszukiwaczy przygód. Pojechać w nieznane, zobaczyć, odkryć, opowiedzieć, zachwycić świat. Dlatego – oraz ponieważ jestem zakochanym w Skandynawii żeglarzem – bez momentu zawahania zgodziłem się pojechać jako kronikarz w badawczy rejs statku r/v Oceanograf na daleką Północ. Uprzedziłem, że piszę powieści przygodowe, więc może się okazać, że kiedyś wszyscy przeczytają, jak r/v Oceanograf – rozszarpywany od środka przez grzeszne namiętności, a od zewnątrz przez ogromnego krakena – majestatycznie spływa na dno fiordu. Powiedzieli: Zgoda. Zatem płyniemy.

Zygmunt Miłoszewski / autor powieści kryminalnych

W trakcie wyprawy r/v Oceanograf odwiedzi uczelnie partnerskie sojuszu uczelni nadmorskich SEA-EU, do którego należy także UG. Naukowcy z tych uniwersytetów nie tylko powitają jednostkę badawczą Uniwersytetu Gdańskiego w portach miast: Kilonia (Niemcy), Bodø (Norwegia) i Malmö (Szwecja), ale także wsiądą na r/v Oceanograf, aby wspomóc główne projekty badawcze i zrealizować własne projekty naukowe.

Oceanograf w międzynarodowych kampaniach oceanograficznych

Warto dodać, że to nie pierwsza duża międzynarodowa kampania oceanograficzna Uniwersytetu Gdańskiego. W 2022 r. r/v Oceanograf przebył drogę z Gdyni do położonego na południu Hiszpanii Kadyksu. W trakcie tej wyprawy międzynarodowy zespół naukowców zrealizował trzy duże projekty badawcze oraz przeprowadził kilka jednodniowych rejsów edukacyjnych dla studentów z uczelni europejskich. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama