Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Gdyni chcą odczarować matematykę. Innowacyjna metoda nauki

Gdyńska szkoła chce sprawić, żeby wszyscy polubili matematykę. Od września w SP nr 6 uruchomiona zostanie innowacyjna metoda nauki tego przedmiotu. Miała miała jedna innowacyjna klasa matematyczna, ale chętnych już jest tak wielu, że będą dwie takie klasy.
W Gdyni chcą odczarować matematykę. Innowacyjna metoda nauki

Autor: gdynia.pl

Szkoła Podstawowa nr 6 z nową metodą nauki matematyki 

Gdyńska podstawówka nr 6 jest znana wśród uczniów i rodziców z niecodziennego podejścia do nauczania matematyki. Dodatkowe lekcje logicznego myślenia są wprowadzane już od najmłodszych lat, a to m.in. sprawia, że uczniowie zdecydowanie lepiej rozumieją tę dziedzinę nauki. 

- Mamy wiele zdolnych dzieci, które pasjonują się matematyką, stąd pomysł na klasy innowacyjne, w których nauka będzie odbywać się według programów autorskich stworzonych przez naszych nauczycieli – mówi Ewa Andrzejewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdyni.  – Innowacyjna klasa matematyczna stworzona dla osób, które lubią matematykę i chcą doskonalić umiejętność logicznego myślenia. 

W nowym roku szkolnym miała powstać pilotażowo jedna innowacyjna klasa matematyczna. Chętnych jest jednak tak wielu, że - jak mówi dyrektorka szkoły - już teraz  zdecydowano, że będą to dwa oddziały. Trafią do nich obecni trzecioklasiści. Nie zniechęca ich nawet to, że warunkiem wprowadzenia nowego materiału jest jedna lekcja matematyki w tygodniu więcej. 

Na czym polega innowacyjność klasy matematycznej?

Innowacyjność klasy będzie polegała na poszerzeniu zakresu materiału (stąd dodatkowa godzina matematyki wpisana w plan lekcji) oraz wprowadzeniu różnorodnych ćwiczeń praktycznych, rozwiązywaniu łamigłówek, wykorzystaniu gier edukacyjnych, logicznych i strategicznych. Nauka w tej klasie umożliwi również uczniom rozwijanie talentów we właściwym tempie i dostosowywanie programu nauczania do jego potrzeb.

Celem tej klasy jest rozbudzenie w uczniach kreatywności, twórczego myślenia, wyobraźni oraz uświadomienie, że matematyka jest użyteczna i pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów - podkreśla Ewa Andrzejewska. - Wzmacniamy umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz pracy w grupie, co jest niezbędne w dzisiejszym świecie.

Projekt zostanie wprowadzony od roku 2024/2025, na poziomie klas czwartych. Rekrutacja odbywa się na podstawie badania kompetencji z zakresu edukacji matematycznej, które będą podstawą kwalifikacji do klasy innowacyjnej.

ZSO nr 8: Matematyka w biznesie

Od kilku lat w gdyńskim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 prowadzona jest m.in. matematyka w biznesie. Nauka tego przedmiotu polega na łączeniu matematyki i biznesu,  uczniowie więc nie tylko zdobywają wiedze matematyczną i kształtują umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, ale też wykorzystują je w praktyce, rozwiązując problemy w tworzonych symulacjach biznesowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama