Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wakacje 2024 w Gdańsku. Jakie czekają nas atrakcje?

Wkrótce początek wakacji. Już 21 czerwca 93 tysiące gdańskich uczniów i uczennic rozpocznie zasłużony wypoczynek. Miasto Gdańsk oraz szkoły podstawowe przygotowały wiele atrakcji na lato. Do wyboru są m.in. tygodniowe turnusy, zajęcia sportowe czy kulturalne.
plaża, Gdańsk-Brzeźno
Mieszkańcy Gdańska i turyści w wakacje nie będą narzekać na nudę

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

– Doskonale wiemy, jak bardzo ważny dla młodych ludzi jest czas resetowania baterii, poznania nowych koleżanek i kolegów, jak również odkrywania pasji. Mamy w Gdańsku 93 tys. dzieci i młodzieży, którzy za chwilę rozpoczną wakacje – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Dla nas najważniejsze jest, by wyjść naprzeciw dzieciom, młodzieży, a także rodzicom i opiekunom z ofertą, która jest albo nieodpłatna, albo niskopłatna. Będą to zajęcia artystyczne i sportowe, odbywające się zarówno na terenie szkoły i wokół niej, a także w przestrzeni miasta. Nikt w Gdańsku nie będzie się nudził i mam nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni.

Co robić w wakacje w Gdańsku? Bogata oferta

70 gdańskich szkół, w tym 6 specjalnych, organizuje darmowe półkolonie. Wśród najmłodszych (klasy I-III) może w nich uczestniczyć 15 osób, a od klasy IV wzwyż – po 20 dzieci. Półkolonie trwają 5 dni, a nad każdą czuwa kierownik turnusu. Uczestnicy będą mogli spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu. Ponadto w planie są zajęcia sportowe, kulturalne czy plastyczne.

Półkolonie zorganizuje również Pałac Młodzieży. Odbędą się one w dwóch terminach. 

  • Pierwszy to 24-28 czerwca, 
  • a drugi przypada na dni 1-5 lipca. 

Hasłem tegorocznych turnusów jest „Sekretne życie zwierząt”. Najmłodsi będą mogli wyjść do zoo, papugarni lub spotkać się z niektórymi zwierzętami.

Wakacje na sportowo

Letnie dni sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. W związku z tym, Gdański Ośrodek Sportu również przygotował ofertę wakacyjną. Lato na kąpieliskach rozpoczyna się już 21 czerwca, a od 1 lipca czynne będzie wszystkie 9 kąpielisk. Na plażach przygotowanych zostanie wiele miejsc do uprawiania sportu, takich jak boiska do siatkówki, piłki ręcznej czy nożnej. 

– Nie ma lepszego momentu na aktywizację fizyczną dzieci i młodzieży, zachęcania ich do wysiłku fizycznego oraz podejmowania aktywności, niż wakacje. W tym czasie miasto, pamiętając o sporcie i rekreacji, przygotowało bogatą ofertę – mówi Łukasz Bejm, radny klubu Koalicji Obywatelskiej oraz przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki w Radzie Miasta Gdańska.  – Zachęcam do obserwowania mediów społecznościowych i stron internetowych jednostek i instytucji, tam znajdą się szczegóły tego bezpiecznego, aktywnego wypoczynku.

Poza tym, przy molo w Gdańsku-Brzeźnie odbędą się kursy ratownictwa wodnego. Dodatkowe szkolenia w każdą środę przeprowadzone zostaną także na pływalniach na Stogach i w Osowej.

Nauka i zabawa w Hevelianum

Wakacyjną ofertę przygotowało też Hevelianum. Sezon rozpocznie się tam 22 czerwca, a na gości czekają m.in. pokazy filmowe z klimatem, poruszające tematy ekologii i ochrony środowiska, escape room „Tajemnica zaginionego rękopisu” oraz terenówki.

– Będzie można skorzystać z atrakcji zarówno w Brzeźnie, w Domu Zdrojowym, ale także w Śródmieściu Gdańska, na Górze Gradowej. Zapraszamy do doświadczania, eksperymentowania, a przede wszystkim do świetnej zabawy. W Brzeźnie proponujemy, na przykład, terenówki przyrodnicze. Wspólnie z przewodnikami będzie można eksplorować piękny teren okalający Dom Zdrojowy, jego faunę i florę – mówi Anna Morawska, zastępczyni dyrektora Hevelianum. – Nowość na Górze Gradowej to wystawa o kobietach w nauce. Ekspozycja „Uczone” przedstawia gdańskie badaczki z różnych dziedzin. Chcemy w ten sposób zachęcić szczególnie młode kobiety do wybierania naukowej ścieżki. Zapraszamy także na pokazy musztry, pokazy artyleryjskie, zwiedzanie Fortu nocą czy mappingi na zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej.

Kulturalna strona lata

Podczas wakacji w Gdańsku miłośnicy kultury też nie będą rozczarowani. Muzeum Gdańska zaprasza do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy „Akcja Lato”. Wakacyjny czas pośród gdańskich zabytków to gwarancja inspirujących i ciekawych przeżyć.

Muzeum organizuje też zajęcia, mające na celu przedstawienie historii miasta. Może to być propozycja dla turystów, ale też spragnionych wiedzy o Gdańsku mieszkańców. Zajęcia polegają na spacerach, grach terenowych i zwiedzaniu. Będzie można poznać nie tylko lokalnych patrycjuszy, gdańskich uczonych czy polityków, ale też bajeczne i mitologiczne stwory, których pełno w otaczającej architekturze. Bilet kosztuje 10 złotych, a dla grup zorganizowanych jest za darmo.

Inną kulturalną atrakcją są „Wakacje w ŁAŹNI”, czyli seria warsztatów interdyscyplinarnych dla dzieci i młodzieży, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej. Na gdańszczan czekają również: Lato w Stoczni, organizowane przez Europejskie Centrum Solidarności, warsztaty dla dzieci w Teatrze Miniatura, Biblioteka na plaży, Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych „FETA”, Lato w domach kultury Gdańskiego Archipelagu Kultury „Przyroda na warsztat!” czy Gdański Szlak Wodociągowy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama