Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Aż 4,7 tysiąca niebezpiecznych przedmiotów na Westerplatte!

W ostatnim etapie niemal 50, a ogółem ponad 4,7 tysiąca niebezpiecznych przedmiotów takich jak bomby, granaty czy elementy amunicji znaleziono na półwyspie Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakończyło tam ostatni etap oczyszczania terenu. W trakcie prowadzonych tam prac zabezpieczono w sumie także prawie 3,8 tys. historycznych artefaktów.

Tysiące niebezpiecznych znalezisk na Westerplatte

– Na podstawie operatu szacunkowego oraz zgromadzonego materiału dowodowego wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wydała decyzję o wypłacie odszkodowania w kwocie 13 951 797,30 zł rzecz miasta Gdańsk za działkę nr 68 wykorzystaną pod realizację inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Odział Muzeum II Wojny Światowej. Jednocześnie zobowiązała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do zapłaty wspomnianego odszkodowania – poinformował z końcem maja 2024 roku Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Wkrótce później, placówka obwieściła tymczasem zakończenie „oczyszczania terenu Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego”.

Oczyszczanie terenu  Westerplatte rozpoczęto w 2016 r. 

Do dzisiaj specjaliści spenetrowali obszar o powierzchni ponad 13,5 ha, czego rezultatem było znalezienie ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów, w tym 3 bomb lotniczych, z których jedna, o wadze 500 kg, znajdowała się zaledwie 30 cm pod powierzchnią gruntu. Wśród innych zneutralizowanych przedmiotów było prawie 200 pocisków artyleryjskich (kalibru od 20 mm do 210 mm), granaty moździerzowe i ręczne, zapalniki oraz elementy amunicji strzeleckiej – wyliczają pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Z ich relacji wynika ponadto, że w trakcie wykonywanych równolegle poszukiwań zabytków, znaleziono niemalże 3800 przedmiotów związanych kontekstowo z historią Westerplatte od XVIII w. po czasy powojenne, m.in. kule armatnie i pociski muszkietowe będące świadectwem starć z czasów walk o sukcesje polską i z okresu napoleońskiego; monety, naczynia, ozdobne kafle piecowe powstałe i używane w okresie działania kurortu oraz liczne artefakty pochodzące z okresu funkcjonowania i obrony Składnicy, takie jak elementy umundurowania i uzbrojenia, części infrastruktury kolejowej czy ołowiane plomby zabezpieczające obiekty WST [Wojskową Składnicę Tranzytową – dop. red.].

Tylko ostatni etap prac, zrealizowany w drugiej połowie marca pozwolił odkryć i przekazać do neutralizacji żołnierzom z 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, Kompanii Saperów Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego oraz specjalistom z prywatnych firm, 49 przedmiotów niebezpiecznych oraz odnaleźć ponad 180 historycznych artefaktów.

ZOBACZ TEŻ: Czy „Solidarność” zapłaci karę za baner w centrum Gdańska?

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama