Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Koniec roku szkolnego. Przed uczniami 72 dni wakacji

Niemal 4,8 mln uczniów, w tym ok. 93 tysięcy z Gdańska, odebrało w piątek, 21 czerwca świadectwa ukończenia kolejnej klasy. To był bogaty wydarzenia rok: uczniowie IV klas dostali laptopy, uczniowie młodszych nie muszą odrabiać prac domowych, wymieniano zmieniono kuratorów i ministrów edukacji. Uczniowie wrócą do szkoły 2 września
Koniec roku szkolnego. Przed uczniami 72 dni wakacji

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Rozpoczynające się wakacje potrwają 72 dni. I uczniowie, i nauczyciele (których wakacje są krótsze) zasłużyli na nie, bo był to rok szkolny obfitujący w wiele zmian.

W ciągu dziesięciu miesięcy edukacja miała trzech ministrów: rok szkolny zaczynano z ministrem Przemysławem Czarnkiem, potem był Krzysztof Szczucki (w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego) i wreszcie Barbara Nowacka

Zmiany w przedmiotach

Z początkiem roku szkolnego 2023/2024 do szkół ponadpodstawowych wszedł przedmiot – biznes i zarządzanie, który zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Absolwenci liceum ogólnokształcącego od roku szkolnego 2026/2027 będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a rok później taką możliwość dostaną absolwenci pięcioletniego technikum.


Weszły też w życie zmiany do podstawy programowej dla przedmiotu język łaciński, które umożliwią nauczanie go w klasach VII-VIII szkoły podstawowej, w liceum ogólnokształcącym i technikum – zamiast drugiego języka obcego nowożytnego.

Laptopy dla uczniów i nauczycieli

We wrześniu uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymali bezpłatnie laptopy w ramach programu „Laptop dla ucznia”. Miesiąc później rozpoczął się program „Laptop dla nauczyciela”. Nauczyciele pracujący z uczniami klas IV-VIII szkół podstawowych mogli wystąpić o bon o wartości 2,5 tys. złotych na zakup sprzętu komputerowego.

Podwyżki dla nauczycieli

Od stycznia 2024 wzrosły płace nauczycieli początkujących o 33 proc., a nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30 proc. O 30 proc. i 33 proc. wzrosła też minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Podwyżki nauczyciele dostali w kwietniu z wyrównaniem od początku roku. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli w zależności od stopnia awansu zawodowego minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło o kwotę od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto.

Rekordowo zwiększona została subwencja oświatowa. W 2024 r. wyniosła 87 mld 983 mln zł i jest wyższa o 36,2 proc. od kwoty subwencji oświatowej w 2023 r.

Wymiana kuratorów

Po objęciu władzy przez obecny rząd Donalda Tuska odwołano wszystkich kuratorów oświaty z czasów rządów PiS. Na Pomorzu Małgorzatę Bielang zastąpił Grzegorz Kryger, wcześniej szef wydziału edukacji gdańskiego magistratu. 

Zakończenie roku szkolnego w szkole podstawowej nr 44 w Gdańsku (fot. Robert Rozmus | Zawsze Pomorze)

Koniec prac domowych

Od 1 kwietnia w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie mogą zadawać pisemnych i praktyczno-technicznych prac domowych. Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej, czyli ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni. Z kolei w klasach IV-VIII szkoły podstawowej nauczyciel może zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, ale wykonanie jej nie będzie obowiązkowe. Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane.

Testy sprawnościowe

Z początkiem marca rozpoczęto przeprowadzanie w szkołach w ramach lekcji wychowania fizycznego testów sprawnościowych. Testy sprawnościowe obowiązkowe dla wszystkich uczniów klas IV-VIII podstawówek i dla uczniów szkół ponadpodstawowych, przeprowadzono po raz pierwszy. Objęły cztery ujednolicone próby sprawności: bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów, beep–test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, plank – podpór leżąc przodem na przedramionach (tzw. deska) i skok w dal z miejsca. Dodatkowo rodzice uczniów mieli obowiązek przekazać szkołom dane o wzroście i wadze swojego dziecka.

Co nowego w przyszłym roku szkolnym?

Od września 2024 r. uczniowie będą musieli dostosować się do wielu zmian w programie nauczania. Jedną z nich jest usunięcie przedmiotu historia i teraźniejszość (HIT) z programu. W zamian uczniowie drugich klas szkół ponadpodstawowych będą uczyć się nowego przedmiotu edukacja obywatelska, skupiającego się na rozwijaniu świadomości społecznej, patriotyzmu i zrozumienia funkcjonowania demokratycznych instytucji.

Zakończenie roku szkolnego w szkole podstawowej nr 44 w Gdańsku (fot. Robert Rozmus)

W szkołach podstawowych zostaną wprowadzone obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Od nowego roku szkolnego oceny z religii nie będą już wliczane do średniej ocen na świadectwie szkolnym.

Ministerstwo Edukacji planuje również zmniejszenie od roku szkolnego 2024/25 zakresu materiału edukacyjnego o 20 proc., skupiając się bardziej na kształtowaniu praktycznych zdolności niż na teorii. Zmiany mają dotyczyć niemal wszystkich przedmiotów.

Będą też zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty – egzaminy nie będą odbywały się na podstawie zawężonych wymagań egzaminacyjnych (to były zmiany wynikające z nauki zdalnej) – wrócą egzaminy na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Od nowego roku szkolnego na również wejść obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy oraz przyznanie im świadczenia 800 plus.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama