Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pełnia Truskawkowego Księżyca 2024. Kiedy obserwować?

To będzie najniższa pełnia Księżyca od 2006 roku! W sobotę, 22 czerwca srebrny glob przyjmie czerwony kolor. Warto spojrzeć w niebo na Truskawkowy Księżyc!
Truskawkowy Księżyc
Warto spojrzeć w niebo na Truskawkowy Księżyc!

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Pełnia księżyca zawsze jest wyjątkowym zjawiskiem. Zwykle możemy ją podziwiać tylko raz w miesiącu, ale czasem zdarza się wyjątek i księżyc osiąga pełnię dwa razy. W sobotę, 22 czerwca na niebie będziemy mogli ujrzeć Pełnię Truskawkowego Księżyca. To zjawisko występuje niezwykle rzadko. Znane jest również jako Różana  PełniaGorący Księżyc czy  Miodowy Księżyc.

Pełnia Truskawkowego Księżyca. Kiedy?

– Zjawisko to w całej swojej odsłonie zobaczymy o godzinie 3:07. Pełnia ta nazywana jest często Truskawkową Pełnią, jako że jej wystąpienie pokrywa się z początkiem sezonu zbierania tych właśnie owoców – mówi Bogna Pazderska, specjalista ds. naukowych w zakresie astronomii w gdańskim Hevelianum. 

W sobotnią noc może się też okazać, że sam Księżyc przybierze barwy nawiązujące do koloru dojrzewających truskawek, jako że wieczorem znajdzie się ledwo ok. 6 stopni nad horyzontem. Dzięki tak niskiej wysokości będzie wydawał się mocno powiększony, a grubość atmosfery, przez którą będzie musiało przejść światło Księżyca na tej wysokości, sprawi, że jego kolor stanie się pomarańczowy.  Same nazwy bardziej tworzyło się na potrzeby astrologii niż astronomii.

Bogna Pazderska / specjalista ds. naukowych w zakresie astronomii w gdańskim Hevelianum

– To ciekawe złudzenie optyczne. Nasz mózg rzeczy znajdujące się na horyzoncie interpretuje jako bliższe niż te, które są wysoko nad naszymi głowami. W efekcie, patrząc na wschodzący lub zachodzący Księżyc, zawsze wydaje nam się on dużo większy niż zwykle – tłumaczy Karol Wójciki, twórca facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”.

Truskawkowy Księżyc. Czy pogoda pozwoli go obserwować?

Wielki księżyc w barwach pomarańczy nie zajrzy tylko na chwilę. Zjawiskiem „truskawkowego księżyca” będziemy mogli się zachwycać przez całą noc z piątku na sobotę, 21 na 22 czerwca. Plany może jednak pokrzyżować pogoda. Na tę noc rozesłano Alerty RCB przed burzami i deszczem.

Czy Truskawkowy Księżyc wpłynie na sen?

Fazy Księżyca mogą wpływać na samopoczucie. Pełnia może wywołać bezsenność i pogorszyć jakość snu. Niektórzy mogą czuć się zdenerwowani bez żadnego konkretnego powodu. Inni będą pobudzeni lub rozdrażnieni. Naukowcy jednak wciąż nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jaga 23.06.2024 22:43
Chmury wczoraj i dzisiaj księżyc spi.

Janusz 23.06.2024 22:40
Może chmury wiatr porwie wraz ze slodkimj idiotko babciami goniacymi za kawałkiem męskich gaci.

Baba 23.06.2024 21:30
I ciul,i tak jest pełne zachmurzenie. Gówno zobaczycie

Wikusia ^ω^ 23.06.2024 10:21
O nie, Jak zwykle zapominam o takich pięknych zjawiskach O.o mogę się założyć że był PiĘkNy OwO

Pipi 23.06.2024 09:16
Widziałam przez parę minut księżyc przepiękny pokazał Się o 3,30 coś pięknego zjawisko zawsze obserwuję pełnię księżyca

Reklama
Reklama
Reklama