Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Sztumski zamek szykuje się do remontu

Coraz więcej turystów odwiedza zamek krzyżacki w Sztumie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. W udostępnionych pomieszczeniach znajdują się interesujące wystawy, warto również obejść cały zamkowy dziedziniec. Trzeba jednak uważać, obchodząc zamek od zewnętrznej strony murów, ponieważ z dachu skrzydła południowego mogą spadać uszkodzone dachówki.
Wyraźnie widoczne uszkodzone dachówki skrzydła południowego zamku w Sztumie (Fot. Piotr Piesik)

Południowe skrzydło sztumskiego zamku przez wiele lat utrzymywane było w najlepszym stanie technicznym, ponieważ wewnątrz ulokowano niegdyś Muzeum Powiśla, wnętrza zaś wykorzystywano m.in. jako siedzibę Sztumskiego Centrum Kultury. Wykonano m.in. remont dachów. Te wszystkie prace zostały jednak przeprowadzone kilkanaście lat temu i wystarczy rzut oka, by się przekonać, że dekarze znów muszą pojawić się na dachu i to dość pilnie.

Za załączonych zdjęciach wyraźnie widać uszkodzone dachówki, niektórych brak, inne lada moment mogą spaść na dół. Tym bardziej, że silnych wiatrów przechodzących nad Powiślem w ostatnim czasie nie brakuje. Spadające dachówki stanowią poważne zagrożenie, bowiem wielu zwiedzających sztumski zamek lubi podziwiać jego zabudowania od zewnątrz. Do murów zamkowych można podejść na wyciągnięcie ręki.

Jak się dowiedzieliśmy, decyzja o gruntownej naprawie dachów skrzydła południowego już zapadła i prace mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku. Sprawa jest pilna, ponieważ właśnie w tym skrzydle są eksponowane wystawy. 

Na razie więc lepiej zwiedzać zamek od wewnątrz, zaś obchodząc mury trzymać się w pewnej odległości. Pracownicy muzeum odgradzają zagrożony teren kolorowymi taśmami, niestety takie środki zabezpieczenia są szybko niszczone.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka