Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Od środy uchodźcy z Ukrainy dostaną PESEL. Pomorskie samorządy są gotowe

Zdjęcie paszportowe i dokument albo oświadczenie muszą przedstawić obywatele Ukrainy, którzy od środy, 16 marca mogą występować o nadanie polskiego, urzędowego numeru PESEL. Identyfikator, ułatwiający funkcjonowanie w naszym kraju przysługuje wyłącznie osobom, które trafiły do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego lub członkom rodziny osób posiadających Kartę Polaka oraz deklarują zamiar pozostania w naszym kraju. Pomorskie samorządy są gotowe, ale proces nadawania PESEL-i potrwa.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Komu przysługuje numer PESEL?

  • Deklarującym zamiar pozostania na terytorium Polski obywatelom Ukrainy oraz ich małżonkom nieposiadającym obywatelstwa Ukrainy, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy w terminie od 24 lutego 2022 r.
  • Deklarującym zamiar pozostania na terytorium Polski obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy opuścili Ukrainę w terminie od 24 lutego 2022 r. a następnie przybyli do Polski oraz ich najbliższym członkom rodziny.

Komu nie przysługuje PESEL?

  • Obywatelom Ukrainy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały,
  • Obywatelom Ukrainy, którzy mają zezwolenie na pobyt czasowy,
  • Obywatelom Ukrainy, którzy mają zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  • Obywatelom Ukrainy, którzy mają status uchodźcy,
  • Obywatelom Ukrainy, którzy mają ochronę uzupełniającą,
  • Obywatelom Ukrainy, którzy mają zgodę na pobyt tolerowany.
  • Tym, którzy złożyli wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, albo zadeklarowali zamiar złożenia takiego wniosku – chyba, że wcześniej wycofają swój wniosek lub w/w deklarację. 

Co zrobić, aby otrzymać PESEL

Złożyć osobiście wypełniony i podpisany czytelnie wniosek. Za dzieci wniosek składa i podpisuje rodzic, opiekun lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem, ale UWAGA: Konieczna osobista obecność wszystkich osób, które ukończyły 12 rok życia – z uwagi na obowiązek pobrania odcisków palców. Dzieci poniżej 12 roku życia – nie muszą przychodzić, jeżeli ich wjazd na terytorium RP odbył się na podstawie dokumentu ze zdjęciem. 

Co jest potrzebne do wniosku?

  • 1 zdjęcie paszportowe (dotyczy również dzieci)  
  • dokument podróży lub inny dokument ze zdjęciem, nawet jeśli jest nieważny.
  • W przypadku braku dokumentu zostaniesz poproszony o złożenie oświadczenia.
  • Dodatkowo zabierz ze sobą: telefon komórkowy z numerem polskiego operatora oraz podaj adres email.

Składając wniosek o PESEL można zaznaczyć zgodę na przekazanie swoich danych kontaktowych do Rejestru Danych Kontaktowych (umożliwi to urzędom kontakt) oraz zgodę na założenie Profilu Zaufanego umożliwiającego załatwianie wielu spraw przez Internet. Dzięki temu będzie możliwe pobranie aplikacji mObywatel, (Diia.pl) na której będzie dostępny elektroniczny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pomorskie szpitale już szukają lekarzy, pielęgniarek i opiekunów medycznych wśród uchodźców z Ukrainy

Gdańsk

- Istotne jest to, że przy nadaniu nr PESEL pobierane będą odciski palców od każdego, kto ukończył 12 lat. Cały proces odbywać się będzie w polskim Rejestrze Dowodów Osobistych. W tym samym, z którego od listopada ubiegłego roku korzystają wszyscy Polacy składający wniosek o dowód tożsamości. Obsługa jednej osoby to minimum 30-40 minut – zaznacza Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu, który przyznaje, że Urząd Miejski w Gdańsku przygotowany jest na duże zainteresowanie PESEL-ami, jednak ma „braki w sprzęcie”.

Jak podkreśla, do obsługi tego systemu służy specjalnie dedykowany sprzęt informatyczny ze skanerami i czytnikami odcisków palców dostarczany przez Ministerstwo. Sprzęt jest podłączony do wyodrębnionej, dedykowanej i odpowiednio zabezpieczonej sieci informatycznej, a jego liczba jest ograniczona. Obsługują go wyłącznie upoważnieni pracownicy Gminy, którzy otrzymali stosowne uprawnienia i karty kryptograficzne.

- Dotychczas system ten był wykorzystywany wyłącznie do obsługi polskiego dowodu tożsamości. W Gdańsku dysponujemy łącznie 30 zestawami takiego sprzętu, który w zupełności na co dzień wystarczał do obsługi polskich obywateli. Jednak od kilku tygodni liczba Polaków, którzy wystąpili o dowód osobisty kilkukrotnie wzrosła. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i tych, którym w najbliższych miesiącach kończy się ważność dotychczasowego dowodu tożsamości - dodaje Sieliwończyk. - Przyczyną jest oczywiście wybuch wojny oraz praktyczny brak możliwości umówienia się na wydanie paszportu w urzędach wojewódzkich. Dlatego w ubiegłym tygodniu wystąpiliśmy o dodatkowy sprzęt do Ministerstwa. Z uzyskanych informacji wynika, że ministerstwo nie dysponuje takim sprzętem, dlatego uruchamia zamówienie. Czytniki odcisków palców ściągane są z USA. Dostarczenie dodatkowego sprzętu przewiduje się za kilka tygodni.

W Gdańsku wnioski można składać w:

  • Gdańskim Centrum Świadczeń ul. Kartuska 32/34 (bezpłatny dojazd tramwajem z dworca PKP, linia nr 10, 12 - wysiądź na przystanku „Paska")
  • Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2 (bezpłatny dojazd tramwajem z dworca PKP, linia nr 2, 6, 7 - wysiądź na przystanku „Wilanowska". 

Czynne w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 7:00-16:00, w środy 7:00-17:00, soboty 9:00-14:00.

Urzędnicy podkreślają, że czas obsługi wniosku jednej osoby to ok. 30 min. W przypadku przybycia w danym dniu liczby osób, która przekracza możliwość obsługi, każda osoba zostanie umówiona na konkretny dzień i godzinę spotkania. Na złożenie wniosku masz nawet 60 dni od dnia wjazdu do Polski. Pamiętaj, każdy kto ukończył 12 lat musi przyjść osobiście. Młodsze dzieci zostaw znajomej do opieki na czas wizyty w urzędzie.

Sopot

Urzędnicy w kurorcie przyznają, że spodziewają się dużego zainteresowania. Przez sopockie Centrum Wsparcia Ukrainy, tylko do poniedziałku 14 marca, przewinęło się 1500 osób, które uciekły z terenów ogarniętych wojną i przybywają kolejne.

- Jeśli chodzi o dodatkowe stanowiska, to wraz z ministerstwem cyfryzacji udało nam się zmodyfikować stację mobilną na potrzeby nadawania numeru PESEL. Utworzenie dodatkowych stanowisk nie jest takie proste, ponieważ oprócz ludzi i stanowisk potrzebne są specjalne stacje ze sprzętem do obsługi interesantów oraz odpowiednie uprawnienia. Poza tym te stanowiska muszą nadal wykonywać swoje podstawowe zadania, czyli obsługę dowodów osobistych, a zapotrzebowanie w tej kwestii, w związku z sytuacją na Ukrainie, wzrosło aż pięciokrotnie – relacjonuje Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.

Gdynia

W Gdyni na ten moment usługę zrealizować będzie można w Centrum Obsługi Mieszkańca w CH Riviera - ul. Kazimierza Górskiego 2, I piętro. Uruchomionych zostanie tam 6 stanowisk do obsługi obywateli Ukrainy. W załatwieniu sprawy pomogą obecni na miejscu tłumacze, a punkt funkcjonował będzie w dniach poniedziałek – sobota od godz. 10:00 do 18:00. Sprawę załatwić można bez wcześniejszej rezerwacji wizyty.

- Dziennie będziemy starali się obsłużyć około 120-130 osób – szacuje Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni. - Na tę chwilę przygotowaliśmy 6 stanowisk. To jest stanowisko nietypowe, ponieważ zawiera zarówno komputer stacjonarny z drukarką, skanerem, jak i czytnik linii papilarnych. W zeszłym tygodniu zamówiliśmy z ministerstwa sprzęt, który mam nadzieje dotrze do nas w najbliższych dniach, który mam nadzieję dotrze do nas w najbliższych dniach, aby móc podwoić tę liczbę – dodaje.

Chojnice

W Chojnicach z danych poniedziałkowych (14.03.2022) wynika, że zarejestrowanych oficjalnie jest około 250 uchodźców.

- Zatrudniliśmy w urzędzie dodatkowe osoby z Ukrainy, które będą tłumaczami w biurze podawczym, w Wydziale Spraw Obywatelskich oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i pomogą w tym procesie. Wykonamy też bezpłatnie potrzebne zdjęcia do dokumentów – mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Problemem będzie cyrylica, którą posługują się nasi goście z Ukrainy.

Dokumenty musimy przygotować alfabetem łacińskim. To będzie karkołomne, bo ci tłumacze będą musieli pomagać wypisywać dokumenty – zaznacza.

Jak tłumaczy zastępca burmistrza Chojnic Adam Kopczyński nadany numer PESEL jest konieczny do rejestracji w bazie MOPS-u.

- Uchodźcy będą mogli uzyskać jednorazowo 300 zł oraz będą mogli się starać o zasiłki okresowe lub zasiłki na posiłek – wyjaśnia Kopczyński.

CZYTAJ TEŻ: Uchodźcy drugiej kategorii. Dlaczego imigranci z Mikołajewa znaleźli się wśród wykluczonych?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama