Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

W Porcie Gdynia uruchomiono nowoczesną infrastrukturę do odbioru ścieków ze statków

W Porcie Gdynia uruchomiono nowoczesną infrastrukturę do odbioru ścieków ze statków. Dzięki niej trafią bezpośrednio do kanalizacji sanitarnej miasta, co znacząco wpłynie na ochronę środowiska. To pierwsze takie rozwiązanie na Bałtyku.
infrastruktura do odbioru ścieków ze statków, Port Gdynia
(fot. Zarząd Morskiego Portu Gdynia)

Nowoczesna infrastruktura uruchomiona została w czwartek, 24 marca w ramach projektu „Budowa infrastruktury portowej do obioru ścieków sanitarnych ze statków w Porcie Gdynia”. Rozciąga się od nabrzeży: Francuskiego, Belgijskiego, Polskiego, przez instalacje wzdłuż ul. Polskiej, aż po obiekty podczyszczalni w rejonie Węzła Ofiar Grudnia 70’.

– W 100-lecie istnienia nie ustajemy we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań na miarę obecnych czasów, które posłużą na wiele kolejnych lat istnienia portu. Zakończenie inwestycji to kolejny krok w konsekwentnie realizowanej strategii green port. Sukces projektu jest efektem pracy wszystkich osób, zarówno pracowników Portu Gdynia, jak i firm zewnętrznych, zaangażowanych w tę inicjatywę – mówi Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

otwarcie infrastruktury do osbioru ścieków ze statków, Port Gdynia
(fot. Zarząd Morskiego Portu Gdynia)

Infrastruktura przeznaczona jest do obsługi statków pasażerskich, takich jak promy i wycieczkowce. Umożliwi odbieranie ścieków sanitarnych i ich zrzut bezpośrednio do kanalizacji sanitarnej miasta. Jak podaje Zarząd Morskiego Portu Gdynia, inwestycja ta zmniejszy negatywne oddziaływanie żeglugi na środowisko oraz wychodzi naprzeciw wymogom zawartym w konwencjach i wprowadzonym przez międzynarodowe organizacje działające na rzecz ochrony środowiska morskiego.

– W Porcie Gdynia zakończono kolejną ważną inwestycję. Przedsięwzięcie niezwykle ważne, nie tylko z punktu widzenia samego portu, ale również ekologii, idealnie wpisujące się w Strategię Rozwoju Polskich Portów. Dzięki realizacji projektu wśród bałtyckich portów morskich Port Gdynia stał się prekursorem dedykowanych rozwiązań w tym zakresie. Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – mówi Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wartość projektu to prawie 62 mln złotych. Zadania realizowano od końca roku 2019 do marca 2022 roku.

– W  2019 roku  przystąpiono do realizacji pierwszej fazy  projektu, za którą odpowiedzialna była firma Wodkan Grzenkowicz. Wybudowano instalację zrzutową, sieci  kanalizacji sanitarnej (z wykorzystaniem 8 przepompowni, łączna długość przewodów to 5000 mb), zbiorniki  retencyjno-wyrównawcze (o łącznej pojemności roboczej 1600 m3, co umożliwi w ciągu doby odbiór ścieków sanitarnych z kilku dużych jednostek pływających) oraz  studnię zlewną – informuje Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Drugą fazę projektu wykonała spółka ATA Technik. Powstały:

  • podczyszczalnia ścieków sanitarnych (o maksymalnej przepustowości 1680 m3 w ciągu doby),
  • zagospodarowano teren  zajęty przez jej obiekty,
  • przebudowano parking dla samochodów ciężarowych.

Projekt został  sfinansowany ze  środków własnych Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz z funduszy unijnych. Uzyskane na jego realizację dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniosło 18,70 mln zł.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa