Setna rocznica urodzin Tadeusza Konwickiego
Rok 2026 upływa pod znakiem obchodów 100. rocznicy urodzin Tadeusza Konwickiego, jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych twórców polskiej kultury XX wieku. Autor takich dzieł jak „Mała Apokalipsa”, „Kronika wypadków miłosnych” czy „Sennik współczesny” pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki i filmowy.
PRZECZYTAJ TEŻ: Trójmiasto w roli głównej w kultowym filmie
Z tej okazji we wtorek 23 czerwca Filia Gdańska WiMBP organizuje spotkanie poświęcone pamięci pisarza oraz jego niezwykłemu dziedzictwu. Będzie to okazja do rozmowy o życiu Konwickiego, jego twórczych wyborach, doświadczeniach wojennych oraz miejscach, które na zawsze ukształtowały jego wyobraźnię. Jest wśród nich Gdańsk.
W swojej twórczości Tadeusz Konwicki nieustannie powracał do tematów pamięci, utraty, wojennych traum i skomplikowanych losów powojennej Polski. Szczególne miejsce zajmowała w niej Wileńszczyzna, czyli kraina dzieciństwa i młodości autora, obecna zarówno w jego prozie, jak i filmach.
CZYTAJ TAKŻE: „Mój Gdańsk. Stefan Chwin": film o wybitnym pisarzu
O prywatnym i artystycznym wymiarze życia Konwickiego opowiedzą wyjątkowe postaci. Maria Konwicka podzieli się osobistymi wspomnieniami o ojcu, przybliżając mniej znane aspekty jego codzienności i charakteru. Z kolei Justyna Sobolewska, ceniona krytyczka literacka, opowie o pracy nad powstającą biografią twórcy oraz o miejscu, jakie zajmuje on dziś w historii polskiej literatury.
Spotkanie zacznie się we wtorek 23 czerwca 2026 r. o godz. 17.30 w Filii Gdańskiej WiMBP, przy ul. Mariackiej 42 w Gdańsku. Wstęp jest wolny.


Napisz komentarz
Komentarze