„Museum of the Moon”. Zachwycająca instalacja na podstawie danych NASA
Po ubiegłorocznym sukcesie roślinnej strefy wytchnienia „LeŚnia” (ponad 42 tysiące widzów w 9 dni!) Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało na lato 2026 kolejny projekt. Zastrzegam, nie jest to „LeŚnia” 2.
Instalacja „Museum of the Moon”, jak zapewniają organizatorzy, zachwyciła już miliony widzów na całym świecie.
- Prezentowana w Gdańsku replika w skali 1:500 000 została stworzona przy użyciu szczegółowych zdjęć topograficznych udostępnionych przez NASA.
- Każdy centymetr rzeźby odpowiada 5 kilometrom powierzchni Księżyca.
Świetlista kula wypełnia dostojne wnętrze świątyni. Odbija się w srebrnej tafli podłogi, współgra ze sklepieniem, z aniołami, „gra” na organach. Rzuca nowe światło – choć, pozornie, nie świeci – na świątynię, na majestat tej architektury, na tych, którzy przyszli dzieło zobaczyć. Pomysł prosty i piękny.
Księżyc u stóp i świetlna medytacja w zabytkowym wnętrzu
Rzeźba jak medytacja? Może jak wiersz? Jeśli stanie się na srebrnej, lustrzanej podłodze, Księżyc ma się u stóp, można też położyć się pod Księżycem (jak uczynił to sam autor rzeźby) i wyobrazić sobie, że mówi do nas.
– Niesamowita wartość tej sztuki to uczucie, że wchodzimy do znanej nam przestrzeni i nagle przed oczami pojawia się obiekt, który nas wytrąca z tej codzienności, wprowadza w inny wymiar, sprawia, że myślimy o świecie nieco inaczej – usłyszeliśmy we wtorek, 23 czerwca na otwarcie projektu od inicjatorów wydarzenia.
– Nasza księżycowa instalacja to próba medytacji, projekt inny niż „LeŚnia”, ale też naszym zamiarem nie było z „LeŚnią” konkurować – mówi Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, jedna z kuratorek projektu.
W tym roku postanowiłyśmy oderwać się od ziemi, popatrzeć w niebo. Dlatego sięgnęłyśmy po Księżyc Luke’a Jerrama. Obiekt robi wrażenie, ale daje też do myślenia, pięknie dialoguje z przestrzenią Centrum św. Jana. Wchodząc do tej świątyni, rzadko patrzymy w górę. Teraz, spoglądając na Księżyc, naszym oczom ukazuje się gwieździste niebo sklepienia, od razu ma się ochotę uciec myślami, doświadczyć tego wnętrza w inny sposób. Medytacji sprzyja ścieżka dźwiękowa autorstwa nagradzanego kompozytora Dana Jonesa. A kto stanie na lustrzanej podłodze, poczuje, jakby stanął na srebrnym globie, to niemal kosmiczna podróż...
Marta Korga-Bistram / kuratorka projektu
„Disco pod Księżycem”. Wyjątkowe otwarcie wydarzenia
Poza codziennym zwiedzaniem instalacji, organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie towarzyszące. W noc otwarcia, 23 czerwca, o godzinie 20:30 przestrzeń pod instalacją zamieni się w parkiet. Podczas „Disco pod Księżycem” o oprawę muzyczną zadba kolektyw Soul Service (Zura, Burn Reynolds, Kapitan Sparky), miksujący swoje taneczne opowieści wyłącznie z czarnych płyt. Srebrne akcenty w strojach mile widziane!
Księżyc w Gdańsku. Informacje praktyczne
- Termin wystawy: 23.06.-4.07.2026 r.
- Godziny otwarcia: 10:00-20:00.
- Miejsce: NCK – Centrum św. Jana, Gdańsk.
- Kuratorki i producentki projektu: Anna Zalewska-Andruszkiewicz, Aleksandra Kminikowska, Marta Korga-Bistram.
- Szczegóły i aktualności: www.nck.org.pl.


Napisz komentarz
Komentarze