Reklama

7-metrowy Księżyc u waszych stóp w Centrum św. Jana w Gdańsku! Już można oglądać

Po ogromnym sukcesie roślinnej strefy wytchnienia „LeŚnia” Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na kolejną, tym razem kosmiczną podróż. Od wtorku, 23 czerwca w gotyckich wnętrzach Centrum św. Jana w Gdańsku możemy oglądać 7-metrową replikę Księżyca. To słynna na całym świecie instalacja „Museum of the Moon” autorstwa brytyjskiego artysty Luke’a Jerrama.
„Museum of the Moon”, wystawa, Centrum św. Jana, Gdańsk 2026
Odkryj instalację „Museum of the Moon” w Centrum św. Jana w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

„Museum of the Moon”. Zachwycająca instalacja na podstawie danych NASA

Po ubiegłorocznym sukcesie roślinnej strefy wytchnienia „LeŚnia” (ponad 42 tysiące widzów w 9 dni!) Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało na lato 2026 kolejny projekt. Zastrzegam, nie jest to „LeŚnia” 2. 

Instalacja „Museum of the Moon”, jak zapewniają organizatorzy, zachwyciła już miliony widzów na całym świecie. 

  • Prezentowana w Gdańsku replika w skali 1:500 000 została stworzona przy użyciu szczegółowych zdjęć topograficznych udostępnionych przez NASA
  • Każdy centymetr rzeźby odpowiada 5 kilometrom powierzchni Księżyca.

Świetlista kula wypełnia dostojne wnętrze świątyni. Odbija się w srebrnej tafli podłogi, współgra ze sklepieniem, z aniołami, „gra” na organach. Rzuca nowe światło – choć, pozornie, nie świeci – na świątynię, na majestat tej architektury, na tych, którzy przyszli dzieło zobaczyć. Pomysł prosty i piękny.

Księżyc u stóp i świetlna medytacja w zabytkowym wnętrzu

Rzeźba jak medytacja? Może jak wiersz? Jeśli stanie się na srebrnej, lustrzanej podłodze, Księżyc ma się u stóp, można też położyć się pod Księżycem (jak uczynił to sam autor rzeźby) i wyobrazić sobie, że mówi do nas. 

– Niesamowita wartość tej sztuki to uczucie, że wchodzimy do znanej nam przestrzeni i nagle przed oczami pojawia się obiekt, który nas wytrąca z tej codzienności, wprowadza w inny wymiar, sprawia, że myślimy o świecie nieco inaczej – usłyszeliśmy we wtorek, 23 czerwca na otwarcie projektu od inicjatorów wydarzenia.

– Nasza księżycowa instalacja to próba medytacji, projekt inny niż „LeŚnia”, ale też naszym zamiarem nie było z „LeŚnią” konkurować – mówi Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, jedna z kuratorek projektu.

W tym roku postanowiłyśmy oderwać się od ziemi, popatrzeć w niebo. Dlatego sięgnęłyśmy po Księżyc Luke’a Jerrama. Obiekt robi wrażenie, ale daje też do myślenia, pięknie dialoguje z przestrzenią Centrum św. Jana. Wchodząc do tej świątyni, rzadko patrzymy w górę. Teraz, spoglądając na Księżyc, naszym oczom ukazuje się gwieździste niebo sklepienia, od razu ma się ochotę uciec myślami, doświadczyć tego wnętrza w inny sposób. Medytacji sprzyja ścieżka dźwiękowa autorstwa nagradzanego kompozytora Dana Jonesa. A kto stanie na lustrzanej podłodze, poczuje, jakby stanął na srebrnym globie, to niemal kosmiczna podróż...

Marta Korga-Bistram / kuratorka projektu

„Disco pod Księżycem”. Wyjątkowe otwarcie wydarzenia

Poza codziennym zwiedzaniem instalacji, organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie towarzyszące. W noc otwarcia, 23 czerwca, o godzinie 20:30 przestrzeń pod instalacją zamieni się w parkiet. Podczas „Disco pod Księżycem” o oprawę muzyczną zadba kolektyw Soul Service (Zura, Burn Reynolds, Kapitan Sparky), miksujący swoje taneczne opowieści wyłącznie z czarnych płyt. Srebrne akcenty w strojach mile widziane!

Księżyc w Gdańsku. Informacje praktyczne

  • Termin wystawy: 23.06.-4.07.2026 r.
  • Godziny otwarcia: 10:00-20:00. 
  • Miejsce: NCK – Centrum św. Jana, Gdańsk. 
  • Kuratorki i producentki projektu: Anna Zalewska-Andruszkiewicz, Aleksandra Kminikowska, Marta Korga-Bistram. 
  • Szczegóły i aktualności: www.nck.org.pl.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Pomorskie na pełnym baku! Ruszaj w drogę z Radiem Gdańsk
Reklama
Reklama
Reklama