Banino: gdzie się podziała woda z kranów?
W piątek 26 czerwca od wczesnych godzin porannych do Spółki Komunalnej Żukowo wpływa wiele zgłoszeń, dotyczących spadków ciśnienia i okresowych przerw w dostawie wody w Baninie.
Jak wyjaśnia Spółka Komunalna Żukowo - przyczyną obecnych problemów nie jest pojedyncza awaria, lecz bardzo wysokie zużycie wody podczas utrzymujących się upałów.
- Wczoraj wieczorem, w godzinach największego zapotrzebowania, mieszkańcy pobierali ponad 200 m³ wody na godzinę, podczas gdy bieżące możliwości produkcyjne Stacji Uzdatniania Wody w Baninie wynoszą obecnie około 120 m³ na godzinę - brzmi komunikat SKŻ.
Już podstawiono beczkowóz z wodą. Jak informuje na swojej stronie internetowej spółka - stanął na ul. Kubusia Puchatka 6.

Brakującą ilość wody system uzupełnia ze zbiorników retencyjnych
Dane z monitoringu pokazują, że w ciągu około pięciu godzin poziom wody w zbiornikach spadł z 5,95 m do 0,50 m. Dopiero w nocy, gdy pobór znacząco zmalał, stacja mogła ponownie odbudowywać zapas wody.
PRZECZYTAJ TEŻ: W kranach w gminie Żukowie brakuje wody. W Pępowie nocami nie ma jej wcale
Nad ranem rozpoczął się jednak kolejny okres wysokiego poboru i system ponownie znalazł się pod bardzo dużym obciążeniem.
- Zdajemy sobie sprawę, że dla mieszkańców jest to bardzo trudna sytuacja. Dlatego równolegle prowadzimy szereg działań, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dostaw wody, zarówno w najbliższych dniach, jak i w dłuższej perspektywie
Aleksandra Leszczyńska, rzecznik prasowy Spółki Komunalnej Żukowo.
Co dzieje się już teraz?
- Kończy się przebudowa wodociągu na ul. Rolniczej w Baninie. Wymieniono przewód o średnicy 90 mm na 200 mm, co znacząco zwiększy możliwości przesyłu wody. Zakończono już dezynfekcję nowego odcinka sieci. Obecnie trwa oczekiwanie na przyjazd akredytowanego laboratorium, które przeprowadzi badania jakości wody. Po uzyskaniu pozytywnych wyników nowy odcinek zostanie włączony do eksploatacji.
- Równolegle prowadzona jest przebudowa fragmentu sieci wodociągowej na ul. Pszennej, gdzie również zwiększono średnicę przewodu ze 110 mm do 200 mm. Pozwoli to zwiększyć możliwości przesyłu wody w tej części Banina.
- Prowadzone są działania związane z przestrefowaniem sieci wodociągowej, aby lepiej rozłożyć obciążenie całego układu i efektywniej zarządzać dostawami wody w okresach największego poboru.
- W ten weekend planowany jest montaż nowej szafy sterowniczej na Stacji Uzdatniania Wody w Baninie, która będzie obsługiwać nowe zbiorniki retencyjne i umożliwi ich włączenie do systemu.
- W przyszłym tygodniu planowane jest zakończenie prac związanych ze zwiększeniem retencji w Baninie z 400 m³ do 800 m³. Podwojenie pojemności zbiorników pozwoli magazynować znacznie większy zapas uzdatnionej wody na okresy największego zapotrzebowania.
- Równolegle przygotowywane są kolejne inwestycje wzmacniające cały system wodociągowy. W nowym Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Spółki zostanie ujęta modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Baninie, której celem będzie dostosowanie jej możliwości produkcyjnych do dynamicznie rosnących potrzeb mieszkańców.
CZYTAJ TAKŻE: Wysychamy! Wody będzie coraz częściej brakowało
Brakuje wody? Co można zrobić
- Do czasu zakończenia prowadzonych prac zwracamy się z prośbą o wykorzystywanie wody z sieci przede wszystkim do celów bytowych, czyli picia, przygotowywania posiłków, higieny oraz codziennego funkcjonowania - apeluje Aleksandra Leszczyńska.
Jeżeli jest taka możliwość, warto przełożyć na później:
- napełnianie basenów,
- intensywne podlewanie ogrodów i trawników,
- korzystanie z automatycznych systemów nawadniania.
- Każde ograniczenie dużego poboru w godzinach największego zapotrzebowania pozwala pozostawić więcej wody w systemie i zwiększa szansę na utrzymanie stabilnych dostaw dla wszystkich mieszkańców - wyjaśnia rzeczniczka SKŻ. - Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za wyrozumiałość i odpowiedzialne podejście. Każde przesunięcie dużego poboru wody poza godziny największego obciążenia realnie pomaga całemu systemowi wodociągowemu.


Napisz komentarz
Komentarze