Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Awans Portu Gdańsk. Jest drugi na Bałtyku

Port Gdańsk drugi na Bałtyku. Tylko w I kwartale 2022 roku przeładowano tam 14 802 mln t towarów, co oznacza wzrost o 11,3% w stosunku do takiego samego okresu 2021 roku. Tym samym, gdański port wynikami wyprzedził dwa rosyjskie porty: Primorsk i Sankt Petersburg. Na pierwszym miejscu portów bałtyckich plasuje się Ust Ługa.
Port Gdansk, DCT
(fot. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk)

Port Gdańsk drugi na Bałtyku pod względem przeładunków ogółem i pierwszy wśród portów bałtyckich w przeładunku kontenerów. To wyniki za I kwartał 2022 roku.

– Naszym podstawowym zadaniem, które konsekwentnie realizujemy, jest modernizacja infrastruktury portowej. Finalizujemy kluczowe projekty związane z  infrastrukturą dostępową, zarówno od strony wody, jak i lądu. Robimy to z myślą o naszych obecnych, jak i przyszłych partnerach handlowych. Dzięki tym działaniom Port w Gdańsku jest dziś liderem na Bałtyku. Udowadniamy to stale rosnącymi przeładunkami – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Hamburg w Porcie Gdańsk. Sezon statków pasażerskich rozpoczęty

Dodaje, że w 2022 roku port szacuje wynik na poziomie 55 mln t.

–  Jeżeli zrealizujemy nasze cele, które wyznaczyliśmy sobie na ten rok, to mamy szansę nawet na jeszcze wyższy wynik. Jednak musimy pamiętać, że planowanie w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej jest dużo bardziej utrudnione i należy brać pod uwagę wiele scenariuszy – mówi Łukasz Greinke.

Port Gdańsk drugi na Bałtyku

Drugie miejsce portu Gdańsk na Bałtyku oznacza, że wyprzedził dwa rosyjskie porty: Primorsk i Sankt Petersburg. To wzrost o 11,3% w stosunku do I kwartału 2021 roku.

  1. Port Ust Ługa: 26,1 mln ton, +2,3%.
  2. Port Gdańsk: 14,802 mln ton, +11,3%.
  3. Port Primorsk: 14,766 mln ton, +17%.
  4. Sankt Petersburg: 12,668 mln ton,  -12%.

Pod względem przeładunku kontenerów na Bałtyku jest jeszcze lepiej. W tym segmencie Port Gdańsk jest liderem.

  1. Port Gdańsk: 561 396 TEU, +9%.
  2. Sankt Petersburg: 437 858 TEU, -12%.
  3. Port Gdynia: 237 712 TEU, -0,7%.
przeładunki w Porcie Gdańsk

Przeładunki w Porcie Gdańsk w I kwartale 2022 roku

Na wynik Portu Gdańsk w I kwartale 2022 roku wpłynęły wzrosty w większości grup ładunkowych. Poniżej publikujemy wyniki, jakie w tym okresie zanotował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

  • Drobnica: ok. 6 mln ton (wzrost o 2 proc.).
  • Paliwa płynne: 5,7 mln t (wzrost o 25,7 proc.)
  • Węgiel: ponad 1,6 mln t.
  • Kontenery: +9%.
  • Pasażerowie: +12,3%.
  • Ładunki Ro-Ro: +19,6%.

– Rekord należy do drewna. Przeładowano go aż o 3535% więcej niż w ubiegłym roku. Spadki zanotowały zboże i inne masowe – poinformował w komunikacie Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Jakie połączenia morskie obsługuje Port Gdańsk?

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk poinformował, że obsługuje obecnie 21 regularnych połączeń morskich do:

  • Europy,
  • USA,
  • Ameryki Środkowej,
  • Ameryki Południowej,
  • Azji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rośnie zaplecze Portu Gdańsk. Podpisano kolejną umowę

– W ramach oferowanych połączeń oceanicznych (aliansów: 2M i Ocean Alliance), jest jedynym bałtyckim portem, który obsługuje bezpośrednie połączenia kontenerowe z Chinami. Do portu zawijają największe transoceaniczne jednostki świata, wymagające głębokowodnych nabrzeży – podał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Port Gdańsk jest częścią Transeuropejskiego Korytarza Transportowego nr VI, łączącego Skandynawię i państwa Morza Adriatyckiego. Jest także „bramą” dla towarów importowanych i eksportowanych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama