Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zakładu Karnego w Malborku już nie ma. Jest Oddział Zewnętrzny ZK w Sztumie

Zakład Karny w Malborku od 1 grudnia przestał istnieć jako samodzielna jednostka penitencjarna. Zarządzeniem ministra sprawiedliwości został przekształcony w Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Sztumie. Służba Więzienna zapewnia, że nie oznacza to żadnych zwolnień pracowników.
Formalnie Zakład Karny w Malborku już nie istnieje, lecz jednostka penitencjarna w tym miejscu pozostała (Fot. Piotr Piesik)

Kilkanaście dni temu wśród pracowników Zakładu Karnego w Malborku zapanowało zaniepokojenie, pojawiły się nawet niesprawdzone wiadomości o przewidywanych zwolnieniach. Dodawano do tego informacje o planowanej likwidacji więzienia. W tych pogłoskach znajdowała się część prawdy – lecz niewielka. Istotnie – jak czytamy w komunikacie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, „zgodnie z Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 listopada 2021 r., z dniem 30 listopada 2021 r. znosi się Zakład Karny w Malborku, w którego miejsce tworzy się  w Malborku Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Sztumie”.

Oddział Zewnętrzny ZK w Sztumie zamiast ZK w Malborku. Co się zmieni?

Tyle sucha treść komunikatu. Co pociąga za sobą to przekształcenie? Od strony formalnej zmianę statusu jednostki w Malborku, nie będzie już instytucją samodzielną. W ślad za tym pójdzie zapewne przeniesienie części personelu na inne stanowiska, ponieważ wykonywane funkcje będą się dublować z pracownikami ZK w Sztumie. Choćby dyrektora... Natomiast charakterystyczny budynek w środku miasta, otoczony wysokim murem z wieżyczkami i zasiekami z „concertiny”, będzie nadal zajmowany przez skazanych.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej zapewnia, że reorganizacja, która stanowi część realizowanej od czterech lat reformy systemu więziennictwa, nie spowoduje zwolnień pracowników. Szczegółów przekształcenia nie podano, lecz nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że dzięki zmianom podporządkowania części funkcjonariuszy SW możliwe będzie wzmocnienie działu ochrony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama