W raporcie sporządzonym w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu czytamy, że:
- pracę z pasją chce mieć zdecydowana większość, bo aż 83% badanych studentów,
- 67% uważa jednak, że bez pieniędzy nie są w stanie rozwijać swoich pasji,
- co drugi student woli wybrać ciekawą pracę, nawet jeśli jest mniej płatna.
Student w pracy. Z pasji czy dla pieniędzy?
Jak wyniki badań mają się do realiów życia studenckiego? Lidka studiuje dziennie na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka na gdańskim Chełmie i utrzymuje się z pomocą rodziców. Aby wspomóc swój domowy budżet, starała się o stypendium rektora, które udało jej się uzyskać. Dodatkowo łapie się dorywczych prac. Nie podjęła się na razie poważnego zatrudnienia, ze względu na natłok innych obowiązków. Jak jednak mówi, w przyszłości będzie pracować i marzy o pracy, do której będzie chodziła z przyjemnością.
– Pieniądze też są ważne, bo muszę jakoś przeżyć, ale myślę, że jeżeli znajdę pracę, do której będę chciała chodzić, to będę w stanie przepracować tyle, żeby zarobić wystarczająco dużo. Chodzi mi o to, że nie chcę wstawać codziennie rano z myślą, że czeka mnie 8 godzin pracy, której nie chcę wykonywać. Obecnie chcę się skupić na tym, żeby zdobyć dobre wykształcenie, to pomoże mi znaleźć pracę, która będzie moją pasją – mówi Lidka.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pokolenia wchodzące na rynek pracy muszą przygotować się na długą karierę zawodową. Do 75. roku życia
Jej zdanie podziela Julka, studentka anglistyki na UG. Wskazuje jednak na to, że będąc studentem, praca z pasji jest praktycznie niemożliwa. Blokadą doświadczenie, którego brakuje młodym ludziom.
– Pracodawcy często nie chcą zatrudniać osób bez pełnych kwalifikacji potrzebnych na danym stanowisku. W miejscach pracy wymaga się od pracowników rzeczy, które są bardziej skomplikowane i często studenci nie są w stanie im sprostać – mówi dziewczyna.
– Wszędzie wymagają doświadczenia, a nie ma go gdzie zdobyć – wtóruje jej Lidka.
Bezpłatne staże
Badanie przeprowadzone w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu dotyczyło również perspektyw stażowych. Zapytani przez nas studenci mają mieszane uczucia co do możliwości odbywania stażów i zarobków, które się z nimi wiążą. Z przeprowadzonych badań wynika, że młodzi ludzie nie chcą zarabiać ogromnych pieniędzy. Zgodnie z badaniami:
- 23% studentów chciałoby zarabiać między 3 a 4 tysiącami złotych – w Trójmieście to tylko 13% ankietowanych.
- 13 proc. studentów z Trójmiasta chciałoby zarabiać pomiędzy 7 a 8 tysiącami złotych na rękę,
- co dziesiąty – powyżej dziesięciu tysięcy złotych.
Jest jednak bardzo duża grupa studentów, która, mimo odbywania stażu i pracy na równi z pełnoetatowymi pracownikami, nie zarabia wcale.
– Uważam, iż to, że staże i praktyki są często bezpłatne, nie jest w porządku. Mimo tego, że to jest staż, my wykonujemy pracę. Najpierw się uczymy, a potem wykonujemy taką samą pracę jak inni pracownicy. Jak mam się utrzymać, kiedy idę na bezpłatny staż, który muszę odbyć w ramach studiów, a który pochłania mnóstwo czasu? – pyta Lidka.
– Chciałabym zarabiać chociaż najniższą krajową – dodaje Julka.
– Ja wzięłabym nawet pół najniższej krajowej – śmieje się Lidka.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jest praca dla Pomorzan! Rusza kolejna edycja programu. Mogą z niego skorzystać także uchodźcy
Paweł studiuje analitykę gospodarczą na Politechnice Gdańskiej i częściowo zgadza się ze zdaniem dziewczyn.
– Z tego, co mi wiadomo, staże są dosyć łatwo dostępne, a zarobki na nich nieraz porównywalne z normalnym wynagrodzeniem. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to standard. Są także staże i praktyki, które są bezpłatne lub wynagrodzenie na nich jest symboliczne – mówi Paweł.
Dane dotyczące zarobków wskazują jednak na to, że w Trójmieście jest lepiej niż średnio w kraju.
- Co piąty student zarabia na rękę pomiędzy 3 a 4 tysiącami złotych. To wzrost o pięć punktów procentowych w porównaniu z 2021 rokiem.
Jednak studentki wskazują również na kulturę pracy, która wymaga od praktykantów i stażystów, aby wiedzieli od razu wszystko o wszystkim, bez wcześniejszego obycia w zawodzie.
Program kariera
Dla wielu młodych ludzi wejście na rynek pracy nie jest łatwe. Wiąże się to często z wyrzeczeniami. Autorzy badań zachęcają studentów do aplikowania na staże w Programie Kariera. Zapewniają o stałych zarobkach w granicach 3,5 tys. do 6 tys. złotych, a także naukę profesji.
– Dobre zarobki na stażach w Programie Kariera to jedna strona medalu. Pracodawcy dbają o solidne merytoryczne przygotowanie stażystów do pracy i angażują w cały proces najlepszych menedżerów. Początkowo uzupełniają stażystami kolejne departamenty i działy, a z czasem dzięki nim chcą odmładzać i dynamizować zespół. To inwestycja w przyszłość – coraz częściej zdarza się, że po zakończeniu stażu ci studenci zostają w firmie. Wielu naszych stażystów w ciągu minionych lat zrobiło piękne kariery w swoich branżach – mówi Marian Owerko, szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Praca dla prawie 2000 osób w Gdańsku. Rekrutują firmy z największego centrum biznesowego
Aplikacje do Programu Kariera można składać za pośrednictwem strony programkariera.pl do 31 maja. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 30 renomowanych firm, oferując prawie 100 staży w całej Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze