Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tablica biskupa Konstantyna Dominika odsłonięta w Sianowie

W sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę pamięci Sługi Bożego Księdza Biskupa Konstantyna Dominika. Stało się to na początku mszy zorganizowanej na zakończenie roku formacji, oraz przed wakacyjnymi rekolekcjami Ruchu Światło-Życie. Jedną z intencji, w której modlił się zebrany tłum młodych ludzi, była właśnie rychła beatyfikacja bpa Konstantyna Dominika.
odsłonięcie tablicy ks. biskupa Konstantyna Dominika w Sianowie
(fot. Jan Dosz)

W tym roku minęła 80. rocznica śmierci Sługi Bożego, który urodził się 7 listopada  1870 r. w Gnieżdżewie koło Pucka. Był pierwszym biskupem rodem z  Kaszub w odrodzonej Polsce. Jako sufragan chełmiński podkreślał swoje kaszubskie korzenie. Interesował się wszystkim, co się działo na Kaszubach. Ze swoimi ziomkami rozmawiał po kaszubsku i w tym języku często do nich przemawiał. Tak było m. in. w Sianowie 15 sierpnia 1931 r., kiedy to zwrócił się do witającej go dziewczynki, która na chwilę zapomniała tekstu wiersza, by mówiła do niego po kaszubsku, jak nauczyła ją matka.

– Jô téż jem Kaszëba – podkreślił ksiądz biskup.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ks. bp Konstantyn Dominik, który żył w opinii świętości

To wydarzenie, a zwłaszcza głęboki kult bpa Dominika do Matki Boskiej, zrodziły inicjatywę Rady Oddziałów Środkowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, by ufundować w Sianowie poświęconą mu tablicę. Zawisła jesienią 2021 r. naprzeciw tablicy pamięci syna tej parafii ks. prał. Franciszka Gruczy – pierwszego tłumacza Biblii na kaszubski – w prawej nawie kościoła, blisko chóru.

Obecność w sanktuarium biskupa diecezji pelplińskiej ks. dra Ryszarda Kasyny oraz setek młodych ludzi z całej diecezji była dobrą okolicznością do odsłonięcia tablicy, którego wraz z biskupem dokonał lider Rady dr Eugeniusz Pryczkowski, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

(jd)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama