Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorskie uczelnie wysoko w rankingu szkół wyższych „Perspektyw”

Politechnika Gdańska na trzecim miejscu wśród najlepszych uczelni technicznych, Uniwersytet Gdański na szóstym wśród uniwersytetów, Gdański Uniwersytet Medyczny najlepiej ocenianą uczelnią medyczną, a AWFiS na drugim miejscu wśród uczelni sportowych – pomorskie szkoły wyższe pną się w rankingu „Perspektyw”, oceniającym wszystkie uczelnie w kraju.
Politechnika Gdańska
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze) 

Miesięcznik „Perspektywy”, od 2000 roku przygotowujący ranking polskich szkół wyższych wszystkich typów, opublikował najnowsze zestawienie. To najważniejszy i najpopularniejszy tego rodzaju ranking w Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach, jego metodologię przygotowali specjaliści z Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem prof. Michała Kleibera.

Jak powstaje ranking „Perspektyw”?

W rankingu uwzględniane są wszystkie polskie uczelnie, publiczne i niepubliczne – poza uczelniami artystycznymi – mające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i kształcące co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych. Dane gromadzone są na podstawie siedmiu kryteriów:

 • prestiż,
 • absolwenci na rynku pracy,
 • potencjał naukowy,
 • efektywność naukowa,
 •  warunki kształcenia,
 • innowacyjność,
 • umiędzynarodowienie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powiązanie UG, PG oraz GUMed „bardzo realne”. „Dodanie potencjałów to za mało. Chcemy synergii naszego współdziałania”

Na całość składają się cztery wzajemnie uzupełniające się rankingi:

 • gromadzący wszystkie dane Ranking Uczelni Akademickich, obejmujący wszystkie (z wyjątkiem artystycznych) szkoły wyższe w kraju posiadające co najmniej uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora,
 • Ranking Uczelni Niepublicznych obejmujący uczelnie kształcące na poziomie co najmniej magisterskim,
 • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych obejmujący uczelnie mające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera),
 • oraz Ranking Kierunków Studiów, obejmujący w tym roku aż 73 główne kierunki lub grupy kierunków, w tym ranking studiów inżynierskich i ranking studiów medycznych.

Dzięki temu ostatniemu rankingowi kandydaci na studia mogą wybrać te uczelnie, które prowadzą interesujący ich kierunek na najwyższym poziomie. W rankingu 2022 „Perspektywy” oceniły 73 grupy kierunków studiów (dwa więcej niż przed rokiem) w 9 dziedzinach obejmujących nauki: humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne i o zdrowiu, a także rolnicze, leśne i weterynaryjne.

Perspektywy 2022. Jak wypadły pomorskie uczelnie?

Politechnika Gdańska

W rankingu „Perspektyw” 2022 Politechnika Gdańska znalazła się na najwyższym miejscu wśród pomorskich uczelni – podobnie jak w ubiegłym roku, zajęła 6. miejsce wśród wszystkich uczelni w kraju, ale przede wszystkim, znalazła się na 3. miejscu wśród uczelni technicznych! Przed nią są tylko Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Natomiast w Rankingu Kierunków Studiów, Inżynieria Środowiska prowadzona na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska została uznana za najlepszą w Polsce.

PRZECZYTAJ TEŻ: Znamy najlepsze szkoły na Pomorzu! Są wstępne wyniki rankingu Perspektywy

– Drugi rok z rzędu udało się nam stanąć na podium wśród najlepszych uczelni technicznych w kraju. Z jednej strony bardzo nas to cieszy, a z drugiej motywuje do jeszcze cięższej pracy – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Utrzymanie tak wysokiej lokaty jest potwierdzeniem naszej pozycji w kraju, a zarazem wskazówką dla kandydatów, że, wybierając naszą uczelnię, wybierają najwyższą jakość kształcenia i najlepsze możliwości rozwoju kariery zawodowej.

Wysokie lokaty w Rankingu Kierunku Studiów:

 • kierunek inżynieria środowiska został uznany najlepszym kierunkiem w swojej kategorii w kraju (w ubiegłych latach była to trzecia pozycja w 2020 r. i druga w 2021 r.);
 • na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się architektura,
 • natomiast trzecią pozycję w kraju przyznano kierunkom: automatyka i robotyka, chemia, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika i technologia chemiczna,
 • w kategorii kierunki ekonomiczne czwarte miejsce zajęło zarządzanie,
 • również czwartą pozycję w kategorii kierunków społecznych odnotowała gospodarka przestrzenna.

Gdański Uniwersytet Medyczny

GUMed znalazł się na 7. miejscu wśród wszystkich uczelni w kraju (w 2021 r. był na 8. miejscu). Co bardzo istotne – jest w tegorocznym rankingu najwyżej ocenioną uczelnią medyczną.

Równie dobrze wypada GUMed w Rankingu Kierunków Studiów:

 • druga pozycja na kierunku lekarskim i farmacji,
 • czwarte miejsce – położnictwo,
 • piąte miejsce – kierunek lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo i zdrowie publiczne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ile zarabia rektor? Resort nauki podał wysokość zarobków rektorów publicznych uczelni

– Od niemal dekady GUMed zajmuje wysoką pozycję w ścisłej czołówce krajowych ośrodków akademickich. Poprawa pozycji rankingowej to potwierdzenie tego, że nasz uniwersytet rozwija się we właściwym kierunku, zarówno w zakresie aktywności naukowej, badawczej, dydaktycznej, jak też działalności klinicznej – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Choć awans jest sukcesem „tu i teraz”, stanowi dla nas także fundament dalszych działań, których efekty widoczne będą w kolejnych latach. Warte podkreślenia są także dobre lokaty PG i UG, które z GUMed współtworzą Uczelnie Fahrenheita i wspólnie realizują misję tworzenia w Gdańsku silnego ośrodka akademickiego o międzynarodowej rozpoznawalności w obszarze badań naukowych i nowoczesnej edukacji.

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański w tegorocznym rankingu jest 16. uczelnią w Polsce (awansował o 7 pozycji) i 6. wśród uniwersytetów.

Także w rankingu dotyczącym kierunków studiów UG plasuje się w tym roku znacznie wyżej:

 • kierunek biotechnologia realizowany na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed awansował o dwa miejsca i znalazł się na podium, zajmując trzecie miejsce za UJ i UW,
 • podobnie wysoko oceniono kierunek gospodarka przestrzenna – realizowany na UG program uplasował się na 3. pozycji, zaraz za ofertą UW i UAM (awansował o jedno miejsce względem roku ubiegłego),
 • miejsce czwarte wśród kierunków prowadzonych na polskich uczelniach akademickich zajęły ochrona środowiska (tak jak w 2021 r.) i biologia (awans o jedną pozycję),
 • piąta lokata przypisana została filozofii (awans o trzy pozycje), historii i psychologii (dwa miejsca w górę), socjologii (jedno miejsce wyżej niż w roku ubiegłym) oraz kulturoznawstwu (tak samo jak w ubiegłym roku).

PRZECZYTAJ TEŻ: Uniwersytet Gdański najlepszy w Polsce we wspieraniu zrównoważonego rozwoju

– Kolejny skokowy awans UG w tym rankingu jest oczywiście powodem do radości, ale przede wszystkim potwierdzeniem tego, że znaleźliśmy się na właściwej drodze rozwoju – mówi rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. – W przeciągu dwóch lat udało się awansować aż o 12 miejsc i dziś jest to najlepsza pozycja w historii UG w Rankingu „Perspektyw”. Wiemy jednak, że stać nas na więcej i zrobimy wszystko, aby nasza pozycja w kolejnych latach nadal się umacniała.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu

Gdańska AWFiS znalazła się na 2. miejscu wśród akademii wychowania fizycznego (po AWF w Katowicach) i na 61. miejscu wśród wszystkich szkół w Polsce.

W Rankingu Kierunków Studiów zajmuje:

 • drugie miejsce – wychowanie fizyczne oraz fizjoterapia,
 • trzecie miejsce – turystyka i rekreacja.

Uniwersytet Morski w Gdyni

Na 61. pozycji w tegorocznym rankingu znalazł się także Uniwersytet Morski w Gdyni. Uczenia zajęła również 20. pozycję wśród uczelni technicznych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Politechnika Gdańska najbardziej „eko” z polskich uczelni wyższych

W Rankingu Kierunków Studiów zajmuje:

 • transport – 11. miejsce,
 • elektronika i telekomunikacja – 13. miejsce,
 • elektrotechnika – 17. miejsce,
 • mechanika i budowa maszyn – 25. miejsce.

Uczelnie niepubliczne

 • W części rankingu dotyczącej uczelni niepublicznych najwyższe miejsce zajęła – podobnie jak w ubiegłym roku – Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, posiadająca filię w Gdańsku.
 • Na miejscu 23. znalazła się Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.
 • Na miejscu 40. – Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.
 • Na 41. – Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama