Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ukraina świętowała w Gdańsku Dzień Niepodległości

Ukraina świętuje Dzień Niepodległości. Dzięki zaangażowaniu Fundacji RC, gdańska społeczność ukraińskich uchodźców spotkała się przy ul. Grunwaldzkiej 5, by dać świadectwo suwerenności swojego kraju, bohatersko walczącego przeciw rosyjskiemu najeźdźcy. Wydarzenie uświetnił koncert patriotyczny.
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

24 sierpnia Ukraińcy obchodzą święto państwowe na pamiątkę uchwalenia Deklaracji Niepodległości przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. Tegoroczny Dzień Niepodległości jest dla naszych sąsiadów wyjątkowy z kilku względów. Po pierwsze obchodzony jest w trakcie wojny, po drugie, 24 sierpnia mija dokładnie pół roku od rozpoczęcia barbarzyńskiej inwazji armii rosyjskiej. Wielu Ukraińców zmuszonych jest obchodzić ten dzień na obczyźnie. Dzięki gdańskiej Fundacji RC, wspierającej organizacje pozarządowe, obywatele Ukrainy mogli spotkać się na dziedzińcu willi przy ul. Grunwaldzkiej 5, by wspólnie celebrować niepodległość swojego kraju.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

 - Spotykamy się w święto ukraińskiej niepodległości. Dokładnie 31 lat temu Ukraina odłączyła się od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, których dominantą była Rosja. Jako Polacy od początku wspieraliśmy niepodległość i suwerenność Ukrainy. Niestety, pół roku temu Rosja przystąpiła do zniweczenia tego święta - mówił Łukasz Samborski, dyrektor gdańskiej Fundacji RC. - Od sześciu miesięcy, czy to humanitarnie czy militarnie staramy się wspierać Ukrainę. Jako fundacja skupiliśmy się na pomocy humanitarnej. Od marca postanowiliśmy, by to miejsce stało się dla was nowym domem.

W ciągu ostatnich miesięcy Fundacja RC postarała się m.in. o stworzenie ukraińskiej biblioteki, która obecnie liczy ok. tysiąc pozycji. Organizuje też lekcje j. polskiego, daje możliwość integracji, obcowania ze sztuką, wzięcia udziału w warsztatach.

- To dla mnie trudny dzień. Mam informacje o alarmach bombowych w Ukrainie, które są już co pół godziny. Ale cieszę się, że jesteśmy tu razem, również z ludźmi, którzy tak pomagają Ukraińcom - mówiła współpracująca z fundacją Daria Balabai. - Na pewno będziemy kontynuować nasza dotychczasową pracę i zapraszamy wszystkich na sobotni festyn oraz otwarcie naszego polskiego domu.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Po części oficjalnej nastąpiła artystyczna. Goście mogli wysłuchać koncertu utworów znanych, ukraińskich kompozytorów w wykonaniu sopranistki Zoi Rozhok z akompaniamentem fortepianu, na którym zagrała Liana Krasyun-Korunna. Spotkanie zakończyła uroczysta kolacja. Jego kontynuacją będzie sobotni festyn „Dom / Дім”, który odbędzie się w Centrum Handlowym Manhattan.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama